Anderlecht toch weer kampioen na een jaar vol ups en downs Atlético viert titel zonder trofee: voorzitter van bond is op vakantie I! I li I II Arsène Wenger bewijst met FA Cup dat Arsenal nog toekomst heeft 44 Daryl Janmaat had in de kwalificatie meer assists dan Arjen Robben en Jeremain Lens 30 SPORT _U*- NIEUW SYSTEEM Het nieuwe systeem van Oranje heeft vuurdoop gehad, maar tegen Ecuador wordt niet alles duidelijk. EF Van den Broms opvolger en voor malig assistent Besnik Hasi kreeg de ploeg toch weer op de rails en zorgde ervoor dat de Brusselse club voor de 33e keer kampioen werd. Dat het wisselvallige Ander lecht toch nog kampioen kon wor den, zei ook veel over de concur rentie. De Brusselaars maakten optimaal gebruik van de reglementen van de play-offs, waaraan alle clubs met de helft van het aantal behaal de punten beginnen. Na de mini male nederlaag bij Standard be droeg de achterstand op de kóplo per uit Luik twee maanden gele den acht punten. Niemand gaf nog een cent voor de kansen van Anderlecht, dat in eigen huis ech ter van Standard won en steeds dichterbij kwam. Uiteindelijk won Anderlecht ze ven van de tien duels in de play-offs. De laatste zege, gister middag thuis tegen Lokeren (3-1), volstond voor de landstitel. De Ko- sovaar Hasi kon zijn geluk niet op, maar vergat zijn voorganger niet te vermelden. „We mogen de inbreng van John van den Brom trainer niet vergeten", sprak Hasi. „Deze titel is ook voor hem. Toen ik het roer overnam van John was het doel om een sterke ploeg te bouwen voor komend seizoen. Als je dan nog de titel kan pak ken, dan is dat prachtig." Over zijn eigen inbreng hield de voormalig assistent zich op de vlakte. Hasi: „Een trainer is ie mand die een ploeg kan sturen, maar het zijn wel de spelers die het op het veld moeten doen." Hasi is ook komend seizoen trai ner van Anderlecht en mag dan opnieuw met zijn ploeg de Cham pions League in. Daarin kon de ploeg, met voormalig Oran- je-jeugdinternational Bram Nuy- tinck in de gelederen, dit seizoen geen potten te breken. Nummer twee Standard Luik mag aan de voorronde van de Champions Lea gue meedoen, Club Brugge, Zulte Waregem en Lokeren pakten een ticket voor de voorrondes van de Europa League. Racing Genk, waar trainer Mario Been eerder dit seizoen ook op straat werd gezet, greep als num mer zes in de eindstand overal naast. Atlético pakte daardoor voor de tiende keer de titel. Dat gebeurde met een ploeg die voor nog geen vijftig miljoen euro bij elkaar werd gekocht. Dat is de helft van de transfersom die Barcelona voor Neymar neertelden. Vier keer eerder was Barcelona er in geslaagd om in de laatste speel ronde toch nog de titel te grijpen. Nu beet het zich stuk op de twee de club van Madrid, die een enor me mentale weerbaarheid aan de dag legde. Want eigenlijk zat alles tegen. Binnen twintig minuten verloor het zijn twee sterspelers. Diego Costa kreeg opnieuw last van zijn hamstring en is twijfel achtig voor de finale van de Champions League tegen Real Ma drid. Arda T\iran overleefde een botsing met Cesc Fabregas niet. Terwijl beide spelers huilend de bank opzochten, kwam Atlético tot overmaat van ramp ook nog op achterstand. Vanuit een onmo gelijke hoek mikte Alexis Sanchez raak. Maar Barcelona speelde geen moment als een kampioen. Na de pauze liet het zich overrompelen door Atlético en knikte Diego Go din uit een corner raak. Een echt beleg van Bar^a - dat Neymar en de gepasseerde Xavi nog in de ploeg bracht - bleef uit. Gelaten aanvaardden de spelers van Barcelona de machtsoverna me in het Spaanse voetbal. Javier Mascherano sprak over het einde van een tijdperk. De Argentijnse trainer Gerardo Martino kondigde zijn vertrek aan. In één seizoen had hij de club alleen de Superco- pa bezorgd. Bovendien werkte hij met verouderde trainingsmetho des en kon hij het sterrenensem ble niet inspireren. Luis Enrique is de belangrijkste kandidaat om Martino op te volgen. Voor Atlético kwam de titel pre cies op tijd. Diego Costa vertrekt naar Chelsea. Middenvelder Koke kan naar Barcelona. De succesvol le trainer Diego Simeone wordt genoemd als de nieuwe Argentijn se bondscoach. Maar dat waren zorgen voor later. Gisteravond vierde de club van het volk in Ma drid uitbundig het kampioen schap. Zonder trofee. Die werd niet uitgereikt omdat de voorzit ter van de Spaanse voetbalbond met vakantie was. AMSTERDAM - Het was alsof het huis opnieuw was ingericht, waar bij de meubels voor je gevoel nog niet op de juiste plek waren gezet. Na al die vertrouwde jaren was het even wennen, Oranje zonder prikkelende buitenspelers, maar met drie centrale verdedigers en twee backs die overal stonden be halve in de verdediging. Als je Louis van Gaal geïrriteerd wilt krijgen, en dat gebeurde za terdagavond na negen dagen voor bereiding voor het eerst, dan moet je stellen dat het nieuwe sys teem een verdedigende aanpas sing is. „In dit concept hebben we meer spelers voor de bal, dan in het oude", aldus de bondscoach. Straks op het WK, als de opposi tie flink wordt opgevoerd, zal pas echt blijken hoe de correctie uit pakt. Ecuador gunde Oranje het initiatief, waardoor het funda ment nog niet droog genoeg was om nu al van een serieuze test te spreken. Maar dat Van Gaal verder gaat met de hervorming, is wel duidelijk. „Ik wil winnen en zo maken we de meeste kans." Het was grappig om te zien hoe je het nieuwe systeem van Oranje nou moet interpreteren. Tot dusverre had iedereen het over 5-3-2, maar na de tegenvallende wedstrijd te gen Ecuador gooide Van Gaal er een nieuwe cijfercombinatie in. Volgens Van Gaal had Nederland helemaal niet met vijf verdedigers gespeeld, maar was zijn ploeg in een 3-4-3-systeem gegoten. Wie naast Memphis Depay en Robin van Persie die derde aanvaller was, werd niet geheel duidelijk. Op het scherm van de video-ana list van Oranje was het elftal tij dens het duel opvallend genoeg nog weer anders ingekleurd: 3-5-2. Die invulling raakte ook het dichtst de uitvoering: de backs van Oranje waren tegen Ecuador middenvelder en aanvaller tege lijk. Ze vormden een soort van pendeldienst, van voor naar ach ter en weer terug. De Duitsers hebben daar ooit een mooie term voor bedacht: Aussenbahnspieler. Het is voor Van Gaal niet de eer ste keer dat hij zo speelt, want in zijn tijd bij Barcelona zette hij te gen extreem verdedigende tegen standers aanvallend ingestelde spelers als Ronald de Boer en Bou- dewijn Zenden wel eens back. Van Gaal trapte tegen Ecuador af met drie centrale verdedigers (Joël Veltman, Stefan de Vrij en Bruno Martins Indi) en zette daar twee vleugelverdedigers bij: Daryl Janmaat en debutant Terence Kon- golo. Janmaat is deze speelwijze op het lijf geschreven. Hij is een dynamische speler vol aanvals drift. „Janmaat had in de kwalifi catie meer assists dan Robben en EP i De Fransman staat na de FA Cup zege - Huil City werd zaterdag na verlenging met 3-2 verslagen - op het punt zijn contract in Londen te verlengen. Dat het afgelopen seizoen weer zo veel teleurstellin gen kende, zijn ze bij Arsenal even vergeten. Op Wembley kwam zaterdagmid dag tegen Huil City eindelijk dat gene waarvan Wenger al zo lang zegt dat het kan. Arsenal is in zijn ogen in staat, ook al investeert de concurrentie tegen de klippen op, om prijzen te pakken. Alleen doet Arsenal dat zelden of nooit. In de Premier League kende de ploeg van Wenger een sterke eerste competitiehelft. Maar in de recht streekse confrontaties met Chel sea, Manchester City en Liverpool kregen de Londenaren er flink van langs, waardoor ze uiteinde lijk slechts vierde werden. In de FA Cup-finale troffen de Gunners echter 'een kleintje'. Huil City, weliswaar ook spelend in de Premier League, heeft maar weinig naam en faam. En die naam was ook nog eens inzet van een schimmig steekspel. Eigenaar Assem Allam wilde de naam, om sponsors te trekken, veranderen in Hull Tigers. „Wat zegt nu zo iets als City. Ik vind dat de meest nutteloze toevoeging aan een clubnaam die maar mogelijk is." De Engelse voetbalbond FA wei gerde echter, kon begrip opbren gen voor de protestacties van fans. Diezelfde supporters moedigden zaterdag met zo'n 25.000 man, allen gehuld in het amber-zwart, de Tijgers aan. Ze hadden aanvan kelijk de dag van hun leven. De bescheiden status van Huil City ten spijt stond de underdog al snel op een 2-0-voorsprong. „Ik vreesde dat we ons nog maar moeilijk zouden kunnen herpak ken", aldus Wenger. Dat gebeur de evenwel toch via Santi Cazorla en Laurent Koscielny. In de verlenging bezorgde Aaron Ramsey uiteindelijk Wenger diens eerste prijs in negen jaar. „Het is een hele opluchting. De druk op onze schouders was, voor de wedstrijd al, heel groot." door Barry van der Hooft BRUSSEL - De club die ruim twee maanden geleden nog in een diepe crisis zat, liet zich gisteren alsnog tot kampioen van België kronen. Anderlecht stuurde trainer John van den Brom op 8 maart weg en verloor daarna ook de eerste wed strijd in de play-offs op bezoek bij Standard Luik (1-0). door Wilber Hack DEN BOSCH - De socio's van Barcelo na klapten zaterdagavond ruimhar tig voor Atlético Madrid, de nieu we Spaanse kampioen. Dat dat ten koste ging van de trots van Catalo- nië deed daar niets aan af. Barcelo na moest in het eigen Camp Nou winnen, maar bleef op een 1-1-ge lijkspel steken. Wachten door Leon ten Voorde Louis van Gaal door Edward Swier LONDEN - Na bijna negen jaar, het scheelde slechts enkele dagen, mocht Arsenal-trainer Arsène Wen ger weer eens een trofee vasthou den. De meeste trainers zouden bij zo veel gebrek aan succes allang ontslagen zijn, of ze waren zelf in middels allang op hun club uitgeke ken. Wenger echter niet. Alleen Memphis Depay toonde bij vlagen dat hij een ongeslepen diamant uit de eredivisie is. foto Maurice van Steen/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30