i yËÊÉL I I Directeur van Film by the Sea gaat Zeeland promoten bij producenten Europese cowboy Alles Goes? Deze week 18 ZEELAND LANDELIJKE HUIDKANKERDAC 'Kan dat vreemde plekje kwaad?' De animo voor de Huidkankerdag in het ADRZ in Goes was zaterdag groot. De Zeeuwse Zetel maandag Als ik nog een papieren agenda had, zou don derdag 22 mei er rood omcirkeld in staan. Niet omdat we dan mogen stemmen voor het Europees Parlement, maar omdat ik die avond naar Oostende ga. De Bel gische zanger Arno Hintjes - denk aan een mix van Herman Brood, André Hazes en Ramses Shaffy in drie talen - wordt vijf enzestig en viert dat met twee concerten in zijn geboortestad. Ik heb een kaartje. Ik leerde Arno - zijn achter naam doet er niet meer toe - kennen als zanger van TC Ma- tic, een progressieve popgroep uit het begin van de jaren tach tig. Maar ik ben echt gek op zijn soloplaten, die een potpour ri zijn van muzikale stijlen. Rock, blues, soul, chanson, smartlap. Wie zijn versie hoort van 'Knowing me, knowing you' van Abba, snapt dat zijn wortels in de punk liggen, want hij verkracht het liedje zo als Sid Vicious van The Sex Pis tols ooit deed met 'My way" van Frank Sinatra. Maar met zijn huiveringwekkend mooie ver sie van Jacques Brels 'Voir un ami pleurer' bewijst hij een erf genaam te zijn van de grootste Belgische chansonnier ooit En niet voor niks zegt Stromae, de succesvolste Belgische artiest van dit moment, 'oompje' (ton ton) tegen Arno. Hij wisselt Engels, Frans en een enkel keertje Nederlands met elkaar af, soms in één liedje, en nooit accentloos. Negen jaar ge leden, toen hij geprogram meerd stond op het Zeeland Na zomerfestival, was ik in de gele genheid hem te interviewen. Hij vertelde Europees te willen klinken. Of liever Belgisch, maar België bestaat niet, zo ver trouwde hij me toe. „En ik kan het weten, want ik woon er." Zijn rockmuziek klinkt niet Amerikaans („Uit een koe kun je melk tappen, maar niet cham pagne") en zit vol ingrediënten van de volksmuziek uit Frank rijk en de Lage Landen. Niet voor niets heette een van zijn albums Le european cowboy. Arno, zelf net iets ouder dan de EU, is de verpersoonlijking van een onbekrompen Europa zon der grenzen. Dus toch: behalve zijn verjaardag vier ik donder dag ook mijn Europese stem. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. „Ha Jeffrey", toetert een Haags voorlichter enthousiast door de telefoon. De lentezon schijnt bui ten uitbundig. „Alles Goes?", volgt lachend. „Goed reces ge had? Wordt strandweer hè?" Ah, denk ik, dat is ook zo, men sen van buiten de provincie den ken al snel aan het Zeeuwse strand en aan vakantie. Met mijn hoofd bij de Hedwigepolder, Eu ropese verkiezingen en de Partici patiewet moet ik even omschake len. Regelmatig komt Zeeland va kantieland in gesprekken voorbij. „Zeeland heeft toch de meeste zonuren he?", is een veel gestelde vraag. Ik waak er voor om op dat soort momenten de Zeeuwse nuchterheid al te veel uit te dra gen. Dat westerse enthousiasme moet je toch een beetje koeste ren. Dus reken ik gemakshalve extra tijd om over koetjes, kalfjes maar vooral ook over zon, zee, strand en vakanties te kunnen praten. Zeker na een reces. Het hoort erbij. Want met alleen 'standpunten scoren' kom je er niet. Facebook en Twitter spelen daarbij een rol. „Ik zat een week je op Kos", begint een Kamerlid vorige week tegen me. „Jij zat zo'n beetje om de hoek hè, zag ik. Genoten?" Om na het ant woord direct door te stappen: „Heerlijk was het. Maar ja, elke dag werk ik dan nog wel een half uurtje of zo. Zitten wij in het bui- tenland, dan staan we geen pers te woord is de afspraak in de frac tie. Maar als een journalist mij belt, verwijs ik niet alleen door hoor. Dan praat ik de woordvoer der ook nog even bij." Slok koffie. „Hoe is het in het Zeeland?" Opmerkelijk die inte resse. Ik hoor nooit iemand aan een collega vragen: hoe is het in Overijssel? Of: alles goed in Noord-Holland? Het lijkt alleen Zeeland en Friesland ten deel te vallen. Al kom je geen bolussen tegen in het Kamerrestaurant. En wel voorverpakt Fries suiker brood. Ik klaag er niet over. Een bolus haal je nog steeds het best vers bij een Zeeuwse bakker, denk ik dan. Gelukkig is Zeeland meer dan strand en bolus. Dat weten ze in Den Haag ook wel. Al vinden Europese lijsttrekkers dat Zeeland zich (bestuurlijk) meer moet profileren. Want zon der Den Haag achter je, breek je in Brussel geen potten. Werk aan de winkel voor 'de Abdij' dus. Minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën biedt woensdag (de derde van mei) het Financieel jaarverslag van het Rijk aan. Dat laat zien wat de regering het afge lopen jaar heeft bereikt, wat daar voor is gedaan en wat dat heeft gekost. De Kamer debatteert er half juni over. Donderdag zijn er geen vergaderingen in verband met de Europese verkiezingen. GOES - De boosdoener hangt hoog aan de hemel en lijkt zich, stra lend en wel, van geen kwaad be wust. De zon is dezer dagen ie ders vriend, die een warm hart wordt toegedragen. Tegelijkertijd heeft hij onmiskenbaar een scha duwkant, die zich vaak pas na ja ren openbaart. Het begint met een klein plekje dat uiteindelijk zelfs levensbedreigend kan wor den. Huidkanker. Zaterdag was het de landelijke Huidkankerdag. Net als vorig jaar konden mensen op diverse loca ties in het land verdachte vlekjes laten onderzoeken door een der matoloog. In Zeeland was dat mo gelijk bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. De belangstelling was overweldi gend: de dag was al weken 'volge boekt'. „We hadden plaats voor tachtig mensen, maar binnen een week hadden we ruim honderd aanmeldingen", zegt Jacqueline van de Kreeke. „Daarom hebben we nog een extra dermatoloog er bij gevraagd." De sfeer was bijna gemoedelijk. Waar in wachtkamers doorgaans wordt gezwegen, werden nu voor al ervaringen uitgewisseld. Er was ook een voorlichtingsfilm te zien, er werd koffie geschonken en na afloop kregen de bezoekers een tas vol tips en informatie mee. Het was een goede entourage om eindelijk eens naar dat ene plekje te laten kijken dat enige zorgen baart maar waarvoor je niet spe ciaal naar de huisarts stapt, vindt ook dermatoloog Piet Burger. „Dit is open, drempelvrij, zelfs voor wie al in het medische cir cuit zit. Je hebt veel minder de stress van het gewone ziekenhuis- bestaan." Huidkanker geldt als een epide mie. De afgelopen tien jaar is het aantal gevallen verdrievoudigd. Een op de vijf Nederlanders krijgt er vroeg of laat mee te maken. „Wij vinden dat mensen zich nog veel bewuster moeten worden van de risico's. Er is een heel dui delijke relatie tussen het verbran den van de huid en huidkanker", aldus Burger. Een verbranding door de zon wreekt zich pas vele jaren later. „De huidkankerplekken die we nu behandelen zijn voor het groot ste gedeelte vroeger al opgelopen. Een keer in de zes weken heb je namelijk een nieuwe huid. Die moet zichzelf elke keer opnieuw maken. Als je de huid op jonge leeftijd te veel laat verbranden, dan wordt die schade in dat cycli sche proces elke keer een stukje meegenomen. Dat stapelt zich op, wat uiteindelijk leidt tot huidkan ker. En dan kun je het niet meer terugdraaien." De meeste bezoekers konden za terdag gerustgesteld naar huis. Vaak ging het om onschuldige moedervlekken of ouderdoms- wratten. Toch blijkt bij een aantal mensen meer aan de hand. „Die sturen we door naar huisarts, met ons advies erbij." Toch is er geen reden om de zon helemaal te mijden, stelt Burger. „Je móet in de zon, anders krijg je te weinig vitamine D. Maar het is wel van groot belang om de huid niet te laten verbanden. Dat bete kent: goed insmeren. Dat is een heel simpel advies. Wij hopen daar met dit soort dagen aan te kunnen bijdragen. Vooral voor de volgende generatie." VIJF TIPS VOOR VERSTANDIG OMGAAN MET DE ZON Op het filmfestival van Cannes maakte het Nederlands Filmfonds vrijdag bekend dat er een nationa le filmcommissioner wordt aange steld. Jacques van Heijningen, voormalig directeur van het Rot terdam Media Fonds, neemt voor lopig die rol op zich. Hij wordt centraal aanspreekpunt voor (internationale) filmprodu centen die in Nederland een film willen opnemen. Dat is mogelijk onder fiscaal gunstige omstandig heden. Het kabinet heeft daar voor eind vorig jaar twintig mil joen euro uitgetrokken. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben al een eigen film commissioner. Het is de bedoe ling dat ook elders in het land der gelijke functionarissen actief wor den. Zeeland is een van die re gio's. Hannewijk zegt dat hij voorlopig 'low profile' zal opereren, in af wachting van een financiële bij drage van de provincie voor on- der meer het opzetten van een ei gen website. Daarover is echter nog geen uitsluitsel. Zeeland was de afgelopen jaren al in toenemende mate het decor van grote filmproducties, waaron der De Storm, Matterhorn en Boven is het stil. Ook Dorsvloer vol confet ti, de openingsfilm van de komen de editie van Film by the Sea, werd in deze provincie opgeno men. Binnenkort beginnen de op namen van Michiel de Ruyter. Volgens Hannewijk is Zeeland 'onderscheidend' als filmlocatie, vanwege onder meer de vergezich ten, de landschappen en het wa ter. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink niet insmeert is later de klos door Rolf Bosboom Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: ©jkutterink Minder zon. Overmatige blootstel ling is gevaarlijk. Kies voor de scha duw, in de zomer vooral tussen 11.00 en 15.00 uur. Bescherm de kleintjes. Houd jonge kinderen (tot 3 jaar) zo veel moge lijk uit de zon. Lekker smeren! Gebruik een zon nebrandcrème die past bij jouw huidtype. Breng die royaal aan en herhaal dit regelmatig, zeker na het zwemmen. Vermijd de zonnebank. Een 'zonne- bankbruine' huid is misschien een kwestie van smaak, maar het is ze ker ongezond voor je. Wees alert op gekke vlekken. Zie je nieuwe of veranderde (moe dervlekken op de huid, ga er dan meteen mee naar de huisarts. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Leo Hannewijk, direc teur van Film by the Sea, wordt te vens 'filmcommissioner' voor Zee land. In die rol probeert hij ervoor te zorgen dat meer films in Zee land worden opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18