ZEELAND Vader Verwarde man snijdt zichzelf in Kruiningen Brand verwoest schuur Vlissingen almanak 29 Vijftienhonderd mensen genoten zaterdag bij het eerste en wellicht laatste Schaapscheerdersfeest bij de Schaapskooi. Omdat de man het mes nog bij zich droeg, benaderden agenten hem met schild en lange wapen stok. Zij sommeerden hem ver geefs het mes te laten vallen. Ook na het gebrek van pepperspay bleef de man het vasthouden. Pas nadat de agenten hun vuurwapen trokken, gaf hij het uit handen. Na zijn aanhouding is de man ter ontnuchtering overgebracht naar het politiecellencomplex Toren- tijd in Middelburg. Daarna volgde een medische beoordeling. VLISSINGEN - Een korte, felle brand heeft gistermiddag een schuurtje bij een woning in de Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlis singen in de as gelegd. De brand werd rond kwart over drie ontdekt en leidde tot veel rookontwikkeling. De brandweer rukte met twee tankautospuiten uit. Ook kwam een hoogwerker ter plaatse, maar die hoefde niet te worden ingezet. Rond vier uur was de brand on der controle. De naastgelegen schuurtjes liepen rook- en ruit- schade op. Alle kinderen van groep 2 op school in een dorp op de Bevelanden zaten 's morgens gezamenlijk in een kring. De juf nam plaats in het midden. De kinderen mochten van de juf alle maal vertellen wat ze hadden mee gemaakt in het afgelopen weekein de. Ook de familiebanden passeerden tijdens dat kringgesprek even de re vue. Toen Suze aan de beurt kwam, had ze het hoogste woord. Haar moeder had pannenkoeken gebakken en ze waren ook nog naar de dierentuin geweest. „En wat doet je vader?", vroeg de juf. Er kwam een kort en bondig antwoord: „Bier drinken." MAANDAG 19 mei 2014 17 dijk doet." Het gebrek aan steun vanuit de beheerders van het Zeeuwse landschap steekt de scha penhouder. „In de vorige loopkud de ging elk jaar een ton subsidie geld en er was een berg narig heid. We hebben het Skal-certifi- caat voor duurzaamheid en biolo gisch produceren. Het Zeeuws Melkschaap is een zeldzaam land bouwhuisdier. Wij zijn de enige gratis attractie in de streek. Je zou denken dat Zeeland daar wat voor over heeft. We hebben een school reisprogramma in elkaar gezet voor minder dan een tientje per kind en aangeboden aan de Borsel- se scholen. Er kwam amper reac tie. Ik heb iedereen handvatten ge geven, maar niemand pakt ze aan." „Dit moet toch behouden blij ven," zegt Zeeuws troubadour En gels Reinhoudt, die zaterdag zijn Kuddelied ten gehore liet breng en op het buitenpodium waar zan gers en artiesten gratis optraden. „Ik ga mijn best doen of er Euro pese subsidie kan komen. Ik kan niet geloven dat dat niet mogelijk is." Streektaalzangeres Anja Kop- mels kwam ook met een nieuw, speciaal voor de kudde geschre ven lied. „Het zou leuk zijn als we daar iets mee kunnen doen", zegt Yvonne Nijsse verguld. „Maar daar is ook geld voor nodig." Ondertussen hielp herder Marjan Bosgoed de van zonnewarmte hij gende schapen uit hun vacht. „Wat zijn ze mager!", fronst een bezoekster als een schonkig schaap de omheining verlaat. „Op melkschapen zie je nooit vet. Ver gelijk maar met vleeskoeien en melkkoeien", legt herder Bosgoed uit. De hele dag vertelt ze over het Zeeuwse melkschaap; hoog op de poten en niet te vergelijken met de compacte blackfacescha- pen die vroeger de kooi bevolk ten. .„Dezen gaan meer in de rich ting van de geit." Op de website van de kudde staat de financiële verantwoording van de stichting. Pieter Weening wint rit in de Ronde van Italië HEINKENSZAND - Het Schaapscheer- dersfeest in Heikenszand zaterdag was een proeve van bestaansrecht voor de schaapskudde die de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland begraast. Begin de ze week weten eigenaren Rens Duvekot en Yvonne Nijsse hoe veel geld er over is voor hun Stich ting De Zuid-Bevelandse Kudde. „Als er aan het eind van het begra- zingsseizoen in november niet meer hulp is, stop ik er mee. Dan verkoop ik de helft van de kudde, houdt ik de 200 beste melkscha pen en gaat Natuurmonumenten de dijken maar machinaal maaien", zegt Duvekot. „Maar dat betekent verlies van cultureel erf goed - er zijn nog twee grazende kuddes in Zeeland - en verschra ling van de bloemdijken." De afgelopen drie jaar kwam de stichting 20.000 euro per jaar te kort: het loon van de herder. Du vekot en Nijsse haalden dat uit de kas van hun biologische melkscha- penbedrijf. „Dat is maar klein. Dat houdt geen mens vol." Oor zaak is het uitblijven van subsidie van gemeente, provincie of Euro pese plattelandssteun. Een hogere begrazingsvergoeding van Natuur monumenten zou ook helpen. „Maar die zeggen dat eens per jaar machinaal maaien evenveel kost. Dan rekenen ze het afvoeren en storten van het maaisel niet mee. En er zit verschil in wat een scha- penpoot of een rupsband op een PZC KRUININGEN - De politie heeft zater dagavond een verwarde, dronken man (55) uit de gemeente Reimers- waal aangehouden, omdat hij zich zelf op de Markt in Kruiningen met een mes stond te snijden. Tip? redactie@pzc.nl Laatste kans voor kudde www.zuidbevelandsekudde.nl door Claudia Sondervan De schapen worden van hun vacht ontdaan, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17