i i! I Geslaagd ff Column FOTO VOORPAGINA: Zeeland is de economisch gezondste provincie van het land. Met dank aan de industrie en de havens. Foto: Ben Seelt. Colofon Interview Impuls ff8 Ik heb weer een mijl paal in mijn leven be reikt. Ik ben golfvaar- dig. Sinds 30 april, 11.32 uur. Dat was het moment dat ik mijn golfvaardigheidsbewijs (GVB) in ontvangst mocht nemen. Na mijn strik-, zwem-, middel bare school- en journalistiekdiploma, mijn rijbewijs en een korte cursus helikoptervliegen komt mijn GVB straks in dat rijtje te hangen, boven mijn bed. Denk nou niet dat ik dat GVB zomaar gekregen heb. Echt niet, daar zijn heel wat uurtjes van bloed, zweet en tranen aan voorafgegaan. Ik heb een vriend die in een weekend zijn GVB haalde, maar toen hij na wat aandringen toegaf dat hij er nog niet zo heel veel van kan, wilde ik dat niet. Met nog vier companen besloten wij in november te gaan lessen. Iedere zaterdagochtend bij een golfpro uit Wales, die ons 'the perfect moment van raak' bijbracht. Met als uit eindelijk resultaat het 'afslaan' op wat wij vroeger Koningin nedag noemden. Maar niet alvorens we (de maandag daar voor) het theorie-examen hadden gehaald. Uit het feit dat ik 29 van de 30 vragen goed had, kunt u wel concluderen dat dit examen niet zo heel moeilijk was. Hoe anders was de praktijk. Vier banen lopen met een maxi male score van drie boven par. Drie slagen meer dan een ge oefende speler slaat, bleek dat bij navraag te betekenen. Nu heeft mijn niet op sport gebouwde lichaam al moeite met het raken van meer dan twee ballen achter elkaar, dus dat beloofde wat. Edoch, ondergetekende bleek in topvorm, ik raakte in een uur meer ballen dan tijdens al mijn lessen in een halfjaar samen. Met als gevolg dat ik vanaf heden de golfbanen in Goes, Domburg, Middelburg en Oostburg on veilig maak. Dus als u daar speelt en u hoort ineens 'FORE' - dat betekent zoiets als 'UITKIJKEN'- dan ben ik dat. Ron Gregoor deOndernemer is een uitgave van Wegener Media deOndernemer heeft een bereik van 175.600 lezers UITGEVER: Erik van Gruijthuijsen VORMGEVING: Angela van Eek ADRESGEGEVENS: Postbus 91 4330 VB Middelburg E: deondernemer@pzc.nl REDACTIE: Ron Gregoor T: 088-137114 COMMERCIE: Ivo van der Velde commercieel directeur Marcel Schreur salescoördinatie WEBSITE: Zeeland is economisch gezien de gezondste provincie van Neder land. Recente cijfers (van enkele dagen geleden) leren dat de eco nomische groei in Zeeland sinds 2001 43 procent bedraagt. Daar mee is Zeeland met afstand Eco nomisch Kampioen van Neder land. Flevoland (2) groeide in de periode 2001- 2013 met 34 pro cent, en Groningen (3) met 32. De gemiddelde groei in Neder land is 28 procent. "Zeeland een krimpregio? Hoezo? Zeeland is de economische tijger van Neder land", zegt Dick ten Voorde, di recteur van Economisch Impuls Zeeland. Tekst: Ron Gregoor Foto's: Ruben Oreel en Willem Woznita MIDDELBURG - Laatje niets wijs maken door de media, die ons voor spiegelen dat Zeeland een provincie van krimp is, zegt Dick ten Voorde. "Neem bijvoorbeeld de werkloos heid, die is al jaren de laagste van Ne derland en blijft gemiddeld zo'n 2,5 procent onder het landelijk gemiddel de. De economische groei is al meer dan tien jaar het grootst in Zeeland." Natuurlijk was ook 2013 een minder jaar voor Zeeland met onder andere de gevolgen van de sluiting van Thermphos en veel ontslagen elders. Ondanks deze tegenslagen deed Zee land het in 2013 na Flevoland ook het beste van Nederland. "Maar voor 2014 wordt gewoon weer een hogere groei dan de gemiddelde groei van het land verwacht. We scoren ook op dat gebied substantieel beter dan alom geroemde provincies als Noord- Bra bant en Noord- en Zuid- Holland." Dick ten Voorde begrijpt maar niet waarom mensen- en dat zijn vooral ook Zeeuwen zelf- de provincie aan duiden als krimpregio. "Alle cijfers wijzen maar in één richting: op veel gebieden doen we het beter dan de rest van Nederland. Cijfers liegen niet. Bij het beeld krimpregio horen ook plaatjes van lege polderlandschap pen. Die hebben wij gelukkig ook, veel groen en ruimte. Maar wat blijkt ook? Waar de nationale economie voor zo'n kleine 20 procent uit indus trie bestaat, ligt dat percentage in Zee land op ruim 30 procent. Ondanks al le akkers en weiden is Zeeland dus een sterk geïndustrialiseerde provin- Enkele redenen waarom het Zeeland economisch al lange tijd zo goed gaat: Ten Voorde: "De export, de kurk die onze economie ook in de slechte tij den liet drijven, is zeer goed in Zee land. Het aandeel van de export in de economie is in Zeeland het grootst. We zijn een sterk geïndustrialiseerde provincie. En onze havens zijn veel T:advertenties: 088-0139997 www.deondernemer-pzc.nl Dick ten Voorde, directeur van Economische Impuls Zeeland: 'We mogen best trots op wat er hier gepresteerd wordt.' sterker dan gedacht. De toegevoegde waarde van onze havens is bijna een derde van wereldhaven Rotterdam, de toegevoegde waarde per werk plek, daar overtreffen we Rotterdam met 20 procent en die van Amster dam met zelfs 30 procent." Dus, legt Ten Voorde de eeuwige zuurpruimen voorzichtig het zwijgen op, wat krimpregio. "We zijn de eco nomische kampioen van Nederland." En ook Zeeland profiteert weer van de algehele groei. "We zien de ex port groeien, de investeringen nemen toe en de consumentenbestedingen zitten weer in de lift." Dat wil nu ook weer niet zeggen dat we als provincie stil moeten zitten. "Want het grote aandeel van indus trie heeft ook zijn gevaren. De ener gieprijzen, zo belangrijk voor het draaien van de industrie, zijn substan tieel hoger dan in de VS en het Mid den-Oosten. We moeten oppassen dat bedrijven niet hun investeringen verplaatsen naar bijvoorbeeld de VS, waar die kosten een stuk lager zijn. Wat kunnen wij daaraan doen? "De grote energie intensieve bedrijven zijn, gefaciliteerd door Impuls, samen begonnen met het project Smart Del ta Resources. Dat komt er eigenlijk op neer dat door samenwerking de energie en grondstoffen slimmer be nut en kosten gedrukt kunnen wor den." Zeeland is al de?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94