PZC Oranje oefent tegen Ecuador KIJKTIP zaterdag 19.50 uur Zijn handen jeuken al een tijd je om politiek, sportief, on dernemend en entertainend Nederland op tv weer eens ongezouten van repliek te dienen. Met het nieuwe sati rische programma Cojones - 'spreek uit met de onvervalste Rotterdamse tongval, dus met een vette I - kunnen zij wat Erik van Muiswinkel betreft hun borst natmaken. „Het land opschudden is pre cies wat we nu even nodig hebben. Ik denk dat we er een hoop mensen een plezier mee doen." Het ervaren achtkoppig team heeft zelf ge noeg cojones - de Spaanse uitdrukking voor ballen - in huis om net als bekende sa tirische voorgangers als Farce majeure, Koot en Bie en Kopspijkers op geheel eigen wijze de vaderlandse actualiteit op de hak te ne men. Laat dat maar over aan de ploeg van cabaretiers en schrijvers die eerder met el kaar met veel succes de hilarische oudejaarsconferences Gedoog, hoop en liefde (2010) en in 2012 Het eerlijke verhaal brach ten. Behalve Van Muiswinkel zijn dat Tho mas van Luyn, Mike Boddé en Owen Schu macher. Ook Rob Urgert, die met zijn colle ga's van succesformule De kwis kans maakt om begin juni de begeerde Nipkowschijf binnen te halen, doet mee. Tel daarbij op stand-upcomedytalent Martijn Koning, 'hofschrijver' Edo Schoonbeek en regisseur Hans Riemens, ook al van De kwis. Daar mee heeft Van Muiswinkel zo'n beetje de top in zijn genre bijeen getrommeld voor het nieuwe Vara-programma. „Een programma als Cojones hangt al in de lucht sinds Jack Spijkerman stopte met Kop spijkers. Mensen hebben gewoon zin in een programma dat aan het eind van de week in een halfuur de actualiteit doorneemt. Zeg maar de oudejaarsconference van de week, zoals we vroeger Farce majeure en Koot en Bie hadden. Zelf mis ik nu zo'n we kelijks anker op de televisie. Gelukkig zag de Vara er ook brood in." De tijd is er rijp voor, vervolgt de cabare tier. „Het succes van Kopspijkers kwam me de doordat het toen een krankzinnige tijd was met de LPF, de moord op Pim For- tuyn, vier kabinetten Balkenende, de moord op Theo van Gogh... Er gebeurde heel veel. Net als nu. Politiek is sowieso be weeglijk. Of volatiel, zoals ze dat in eigen jargon noemen. De kiezer is bovendien ui termate onberekenbaar, er dreigt een oor log op de drempel van Europa, in de sport is van alles gaande met om de twee jaar buitengewoon grote corrupte toernooien en vergeet alle heisa in de omroep- en en tertainmentindustrie niet. Ik zou, als ik er de tijd voor had, elke week wel drie uur sa tire kunnen maken." Met Erik van Muiswinkel en een door de wol geverfd team van cabaretiers en schrij vers presenteert Cojones: satire op de zaterdagavond. „De tijd is er rijp voor." waarmee de 52-jarige Van Muiswinkel sinds vorig jaar langs de Nederlandse thea ters toert, is daarvoor op dit moment echt even geen tijd. „Maar het is wel mijn ultie me combinatie: theater en tv." Net als voor Kopspijkers trekken de cabare tiers en schrijvers er vier dagen voor uit om Cojones in elkaar te zetten. Dat bete kent onderwerpen bedenken - Van Muis winkel zweert bij Alexander Klöppings Blendle-service als inspiratiebron. Dan tek sten schrijven, herschikken en weer her schrijven op de dag van de uitzending. „Ik noem het een soort hogedrukpan waarin we beginnen en waar dan uiteindelijk iets uit moet springen. Om dat met acht man te kunnen doen, is een ingenieus systeem bedacht." Dat alle teamleden door de wol geverfde collega's moesten zijn, was een van zijn voorwaarden. „Je krijgt niet de kans zo'n programma langzaam op te bouwen. Het moet meteen staan én goed. Daarna is er misschien ruimte om anderen in te laten stromen. Dat mag ook jong talent zijn." Satire maken heeft de leider van de groep Cojones zelf al vanaf zijn jeugd in zijn vin gers. „Als je het niet in je genen hebt, zal je er niet zo gauw aan beginnen. Ik kwam er altijd automatisch bij uit. Voor de school krant maakte ik al parodietjes op schrijvers en dingen die toen op televisie waren. Nee, voor musicals en Shakespeare werd deze jongen nooit gevraagd. Dat straal ik ge woon niet uit." Satire met Erik van Muiswinkel. foto Merlijn Doomernik Media door Evelien Baks Cojones Vanaf 17 mei op Nederland 1 23.00 uur. reageren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83