Verhaal van gepeste Patrick komt op tv, zonder beruchte beelden Voorlezen BINNENLAND 5 Verjaardag koningin Maxima Maxima wordt vandaag 43 jaar. Het is haar tweede verjaardag als koningin van Nederland. Het is vandaag ook de trouwdag van prins Constantijn en prinses Lau- rentien. Zij trouwden in 2001. Onderzoek zelfmoordadvies Justitie stelt mogelijk een on derzoek in naar stichting De Einder die mensen met een doodswens begeleidt. Aan leiding zijn gesprekken die een medewerkster van het SBS6-programma Undercover in Nederland had met een hulpverlener van de stich ting. Volgens SBS deed de medewerkster zich voor als een depressieve vrouw die zelfmoord wilde plegen. Zonder veel omhaal zou de hulpverlener de vrouw adressen hebben gegeven waar zij per post 'zelfmoord- poeder' kon bestellen. Celstraf na kogelregen Een 41-jarige man uit Oss is gisteren veroordeeld tot tien jaar celstraf. De man schoot in oktober minutenlang met een pistool en een jachtge weer op de woonwagen van zijn ex-vriendin, op een kamp in Lith. In de woonwa gen waren drie volwasse nen, een baby en een peu ter. Niemand werd geraakt. De man, tegen wie twaalf jaar was geëist, zegt zich niets te kunnen herinneren. Sint komt dit jaar aan in Couda Sinterklaas komt dit jaar in Gouda aan. Op zaterdag 15 november meren de goed heiligman en zijn pieten aan in de binnenstad, liet de NTR gisteren weten. De om roep doet jaarlijks recht streeks verslag van de lande lijke intocht. De NTR wil niet zeggen of de inhoud van de uitzending wordt aangepast Vorig jaar was er een heftige discussie over de rol van Zwarte Piet. 300 burgemeesters willen ruim pardon Steeds meer burgemeesters willen een ruimhartiger par don voor kinderen van asiel zoekers. Het aantal handte keningen onder een petitie is gisteren opgelopen tot ruim driehonderd. Neder land telt meer dan vierhon derd burgemeesters. Staats secretaris Fred Teeven (Justi tie) verklaarde maandag al dat het kinderpardon niet wordt aangepast. Plasterk kaart dubbele stem aan Minister Plasterk (Binnen landse Zaken) vindt het vreemd dat mensen die een dubbele nationaliteit heb ben van twee EU-landen, bij de Europese verkiezingen twee keer kunnen stem men. Dat mag niet, maar valt moeilijk te controleren. Hij gaat de kwestie aankaar ten in Brussel, omdat het al leen in EU-verband kan wor den aangepakt. TOMMY WIERINCA In het revalidatieoord aan de Overtoom in Amster dam lees ik mijn schoon vader voor uit Belangrijk is dat ik niet aan lezers denk van A.L. Snijders. De zeer korte verhalen van Snijders zijn erg geschikt voor zijn hoofd, waar in februari de bliksem is ingesla gen. In maart ben ik begonnen hem voor te lezen, toen nog uit Na mijn dood geschreven van de schaker J.H. Donner, die in 1983 hetzelfde lot trof als mijn schoonvader. Na mijn dood ge schreven is de verzameling stuk jes die Donner schreef nadat hij zichzelf in het verpleeghuis met één vinger had leren typen, en die destijds in NRC Handels blad verschenen. In maart wa ren die stukjes nog te complex voor mijn schoonvader, die van Snijders bleken geschikter. Zwe vend en vreemd; hij houdt er erg van. Het boek is bijna uit, we hebben al veel gelachen. De orde in zijn hoofd keert beetje bij beetje terug, al spreekt hij nog altijd liever Frans dan Ne derlands en zijn zijn zinnen soms nog die van een herme tisch dichter. Halverwege de week zegt hij: „Als de vooruit zichten minimaal zijn, worden verschepingsacties onderno- men." Dat geeft te denken. Dat is ook de dag waarop we de koffiedame heel hard 'kut!' ho ren zeggen als ze een beetje morst. Het woord knapt erg op van haar keurige dictie. Door de gangen van het revali datieoord trekt een onregelmati ge stoet rolstoelen en scootmo- bielen. Er zijn veel mensen met één been. Ze kijken vaak som ber. Je hoopt dat ze gelijkvloers wonen. Soms schaam ik me een beetje voor de lange benen Het enige echte verschil tussen mensen is ziekte of gezondheid. Pech of mazzel. waarmee ik ze voorbijloop. Zij hebben de pech gehad waarop je je in stilte een leven lang voorbereidt, maar waarvan je nooit weet of en wanneer hij komt. Het enige echte verschil tussen mensen is ziekte of ge zondheid. Pech of mazzel. (Ge zien in de parkeergarage, op een busje: dat de leverancier van al die rolstoelen en scootmobielen Beenhakker heet.) Het is een goed huis, het staat midden in de wereld, het perso neel lijkt opgewekt en vol erbar men. Soms trekt er een groepje sportinstructrices voorbij, paar denstaarten, gymschoenen. De plicht tot optimisme. Pasgeleden stapte ik samen met een verpleegster in de lift. Op de gang, tegenover de lift, zat een droevige man op een stoel. Voordat de liftdeuren zich slo ten zei de droevige man luid: „Ik heb geen thuis!" Door de kier tussen de liftdeuren riep de zuster nog juist 'waar er hier een deur dichtgaat, gaat er el ders weer een open!' Toen wa ren we weg. „Dat vind ik toch wel heel verdrietig", zei de zus ter tegen mij. Ik stapte uit op de begane grond, zij ging terug naar boven om de droevige man te troosten. Dat oordeelde de rechtbank in Le lystad gisteren. Öok een confron tatie van de klas met presentator Dennis Weening mag niet op tv komen. Privacy van de 'jonge leer lingen' weegt zwaarder dan de vrijheid van meningsuiting van RTL, aldus de rechtbank. RTL gaat wel iets uitzenden, al dus woordvoerster Karin Bouw- knegt. Ze weet nog niet precies wat het programma nu om het lijf zal hebben. Ze omschrijft de afle vering als 'het verhaal van Pa trick', maar wil verder niets kwijt. „Het is niet zo dat die aflevering meteen klaarligt. We gaan er nu mee aan de slag." Ze wijst erop dat 'slechts 6 minu ten uit een aflevering van 45 mi nuten zijn verboden'. Er is dus nog 'genoeg materiaal' om een uit zending te maken. De overige drie afleveringen die gepland stonden, komen er voor alsnog niet. RTL zegt rekening te moeten houden met andere scho len die mogelijk in het geweer ko men. Productiebedrijf SkyHigh is de maker van Project P. Producer Ber nard van den Bosch is teleurge- steld in de uitspraak. „Onze me thode heeft zich bewezen in de voorbije drie afleveringen. Die scholen zijn nu een plezierige om geving voor de eerder gepeste kin deren. Ik kreeg laatst een mail van een docent die alle uitzendingen in de klas had bekeken. Hij zei: 'Ik ben blij dat ik dit heb...' Project P Onze methode heeft zich bewezen in de voorbije drie afleveringen gaat nog lang door, in het circuit van de scholen." Van den Bosch is ervan overtuigd dat de aanpak ook had kunnen werken voor Patrick. „De ontmoe ting met zijn klas was zó mooi. Pa trick kreeg daar een positieve vibe van. Dat daar nu geen vervolg aan gegeven kan worden, maakt me ziek." Rector van het Einstein Lyceum Geert Millenkamp glundert na de uitspraak. Hij is heel blij dat 'vei ligheid op school gewonnen heeft'. Ook hij heeft vernomen dat RTL wel gaat uitzenden. „Ik hoop dat ze de uitspraak van de rechter op zich laten inwerken en dan een morele afweging maken." Voor Millenkamp was het helder dat hij naar de rechter moest stap pen toen Weening de klas 'klem- zette' bij de sportvelden. Ook eer der al had hij zijn twijfels. Patrick was woensdag en gisteren weer op school, nadat zijn ouders hem eerder hadden ziekgemeld. Er was verwarring over de reden. De school zei dat hij welkom was, maar was ziekgemeld. De ouders meldden dat hij was ziekgemeld omdat hij niet welkom zou zijn. Volgens de school speelt ook mee dat hij het lesniveau niet aan lijkt te kunnen. Dat was al voor de op names aan zijn ouders medege deeld. Millenkamp: „We hebben ervoor gekozen dat niet uit te vechten in de media. Er is een plan van aan pak gestart om hem weer op weg te helpen. Ik hoop dat we nu kun nen overgaan tot de orde van de dag." ZATERDAG 17 MEI 2014 Koningin Maxima foto HH DEN HAAG DEN BOSCH GOUDA DEN HAAG DEN HAAG door Koen Verhelst UITSPRAAK 'PROJECT P' LELYSTAD - RTL5 brengt maandag in het tv-programma Project P. stop het pesten 'het verhaal van Patrick', een gepeste brugklasser van het Einstein Lyceum in Hoogvliet. Het moet wel zonder verborgen came rabeelden. RTL mag de beelden die Patrick zelf maakte met een came ra in zijn rugtas, niet uitzenden. RTL 5 mag de beelden en geluiden gemaakt met een verborgen came ra niet uitzenden. Als RTL dat toch doet, moet de zender de dwang som van 250.000 euro betalen. De rechtbank vindt dat de privacy van de jonge leerlingen - allen zijn jonger dan 13 jaar - zwaarder weegt dan de vrijheid van me ningsuiting van RTL. Zulke jonge kinderen móeten naar school; ze hebben niet de afweging kunnen maken of ze mee wilden doen aan het televisieprogramma, of niet Hoewel de leerlingen in beeld on herkenbaar zijn gemaakt door de programmamakers, had RTL hierin verder kunnen gaan, vindt de rech ter De rechter sprak zich niet uit over toekomstige afleveringen van 'Pro ject P'. Bernard van den Bosch, producer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7