PZC Doe-het-zelf-roadtrip Om je vingers bij af te likken h 7 2 3 ZUID-AFRIKA 23 KOOK-TV De lifestyle, de macht en de landgoederen van de Engelse adel uit vervlogen tijden spreken nog altijd tot de verbeelding. Gelukkig zijn honderden Britse landgoederen gerestaureerd, door de National Trust. We bezochten vlakbij Londen drie van deze mooiste stately homes. Zelfs op een warme lentedag is het binnen koud en don ker. De open haarden bran den niet. De luiken zijn geslo ten, zodat het daglicht de schilderijen in het vierhon derd jaar oude Longleat Hou se in Warminster niet aantast. Longleat House opende in 1966 als eerste adellijke landgoed zijn deuren en tuinen voor het publiek. Als extra trekpleister is in het park een safaripark gebouwd. Toen de glorietijd van de landhuizen - de stately homes - na de Eerste Wereldoorlog voorbij was, konden veel erfgenamen de on derhoudskosten en successierechten niet langer betalen. Met pijn in hun hart kozen ze voor openstelling, waarbij de eigenaar vaak een gedeelte bleef bewonen. Toch is het in Longleat House niet meer als vroeger, toen de markies van Bath en zijn lady in prachtige gewaden door de hal schreden. Nu zijn daar middeleeuwse har nassen te zien en het jasje dat koning Char les I droeg bij zijn executie in 1649. In de eetzaal staat nog wel alles klaar, alsof de markies ieder moment aan tafel kan plaats nemen. „Vroeger woonde niet alleen de markies, maar zijn hele familie op het land goed", zegt de gids. Op Longleat werkten toen vijftig mensen. Het huispersoneel stak in de vroege mor gen de haarden aan en zorgde voor warm water. De valet en ladies maid hielpen de fa milie met aankleden. En omkleden, want de dames dienden te allen tijde in het juis te, vele kilo's wegende toilet te verschijnen. Zo was het leven ooit ook op Knole House in Kent, waar Vita Sackville-West werd ge boren. Knole werd in 1456 gebouwd voor de aartsbisschop van Canterbury en in 1566 door koningin Elizabeth geschonken aan Thomas Sackville. Tot haar verdriet mocht Vita Sackville-West (1892-1962) het land goed als vrouw niet erven. Dwalend door de zalen met wandtapijten en lambriseringen begrijpen we haar spijt. Het zal zwaar zijn gevallen de fraaie tuin en het hertenkamp achter te laten. Om maar te zwijgen van het huis zelf, met de collectie zeventiende-eeuwse, koninklijke meubelen (Stuart). Als in die tijd een nieu we koning kwam, verving hij de meubelen en nam de hoge adel de 'oude' mee. Pronk- stuk is het koninklijke bed van James II, waarin het zoontje van Sackville-West zich als kind ooit verborg. Het laatste stately home dat wij bezoeken, is Blenheim Palace, geboortehuis van Wins ton Churchill (1874-1965), vlakbij Oxford. Zijn voorvader John Churchill, 1st Duke of Marlborough, kreeg het paleis cadeau van Queen Anne na zijn overwinning in de Battle of Blenheim in 1704. Blenheim is, met 187 kamers, een van de grootste Engelse paleizen. Het wordt nog deels bewoond door John George Vanderbilt Henry Spencer-Churchill, 11th Duke of Marlborough. „Yes, we see him quite regularly", zegt de gids op geaf fecteerde toon. „That's his car over there." Met zijn statige zuilen en Versailles-achtige tuinen straalt Blenheim Palace macht uit Veel staat in het teken van de beroemdste bewoner, Sir Winston. We zien de kamer waar hij geboren is en het verschoten, don kerrode huispak waarin hij later rondliep. En de familieportretten die het verhaal ver tellen van Churchill-erfgenamen. Zij trouw den met rijke vrouwen om hun paleis en le vensstijl te kunnen behouden. Hier geen sa faripark, maar wel regelmatig Shakespeare- opvoeringen, riddertoernooien en classic car-events. Ook hier moet his Lordship's schoorsteen roken. We hadden graag Highclere Castle bezocht, waar de tv-serie Downton Abbey wordt op genomen. Maar wegens overweldigende be langstelling zijn de kaartjes lang van tevo ren uitverkocht. Misschien volgend voor jaar. Want nu we de smaak te pakken heb ben, staan ook nog Sissinghurst Castle, Waddesdon Manor (van de Rothschilds) en Castle Howard op het programma. m m WAAR EN WAT Media door Froukje Wattel Binnenkijken bij Britse adel SCHOTLAND Blenheim Palace Ëlt Longleat House Oxford* Londen Warminster Knole House Vlieg naar Gatwick of Heathrow, op een uur vliegen van Schiphol. Huur vervolgens een auto. De landgoederen zijn nauwelijks be reikbaar per openbaar vervoer. De National Trust Touring Pass (24 Britse pond per week) geeft toegang tot 300 locaties: www.nationaltrust.org.uk. Voor overzicht stately homes, zie www.stately-homes.com. National Trust: www.nationaltrust.org.uk. Veel stately homes verkopen sou venirs, van homemade lemon curd tot Churchill's speeches. Logeren in gerestaureerde histori sche gebouwen kan via Landmark Trust: www.landmarktrust.org.uk. Foto links: Knole House (1456). Bovenste foto: Blenheim Palace. Winston Churchill is daar geboren. Foto boven: Tuinen van Longleat House, foto's Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77