Westen hoeft niet bang te zijn voor 'geheim agent' Poetin Hwnattdle' \èik h SPECTRUM 15 opinie of erg- den da- ich- sza- :un- >n- rlog een e :he jon- :alli- ar- ïlo- its m ali- luk- kig mee was, is de vraag. Vercommer cialisering is niet tegen te houden of terug te draaien; het is een bestaand feit. Het lijkt mij beter om te kijken wat er gebeurt; wordt de Tweede We reldoorlog of de Holocaust misbruikt? Zo ja, dan kun je dat kenbaar maken en er ook wat aan doen. In Groningen voorkwam de politie eind vorig jaar dat studenten een feest je zouden houden met de NSB als the ma; de jongelui hadden al enige tien tallen gele Jodensterren besteld. Het deed denken aan het beruchte 'Dachautje spelen' tijdens de ontgroe ning van Amsterdamse studenten in 1962. En wat te denken van twee zussen die over het Westerborkpad wandelden om geld op te halen voor vervolgde christenvrouwen. Hun argument: 'Destijds waren het de Joden, nu zijn het in heel veel landen christenen.' De discussie zal dus moeten gaan over goede smaak, al verschilt die wel per persoon. Al weken worden we in de media doodgegooid met analyses en beschou wingen van experts over Poetin, Rusland, de Vere nigde Staten en Europa in relatie tot Oekraïne. Toch vreemd dat regerings leiders er almaar niet in slagen om een fatsoenlijk beleid te ontwikkelen ten aanzien van de Russen. Zijn al die adviseurs wellicht minder expert dan ze zelf denken of wordt slecht naar hen geluisterd? Ik doe een poging tot een bijdrage. Elk land heeft zijn inlichtingen- of ge heime diensten. Ook Nederland. Ge heime diensten behoren gecontro leerd te worden om te voorkomen dat ze hun eigen gang gaan. In Nederland wordt die controle uitgevoerd door een commissie van toezicht én door een speciale commissie van de Twee de Kamer. Zo hoopt men te voorko men dat de diensten niet ontsporen. Omdat wij naast commissies gelukkig ook een vrije pers hebben, worden vroeg of laat uitwassen meestal wel aan de kaak gesteld. Maar dan nu Rusland. Poetin is daar de geheime dienst. Hij heeft vele ja ren gediend in diverse rollen binnen de KGB. Alle kunstjes die geheime diensten kunnen uithalen - en geloof me, dat zijn er veel - staan tot zijn be schikking en hij gebruikt ze ook: ma nipulatie, beïnvloeding, chantage, bangmakerij, moord en doodslag. En wij in het Westen? Oh, oh, wat hebben we boter op ons hoofd en wat meten we met twee maten. Overal be moeiden we ons mee. Met het Mid den-Oosten waarbij we Israël al zo'n zestig jaar de hand boven het hoofd houden. Irak, Afghanistan, Syrië, Egypte, Libië, de Balkan: we bemoei den ons ermee. Vaak tegen de wens van de VN in en meestal zonder reke ning te houden met de culturele ach tergronden van landen of volkeren. Frustratie in Rusland (en China) al om. Terwijl we ons overal mee bemoei den, zakte het westerse leiderschap weg in het moeras. Obama is geen sterke leider, hij gaat ten onder aan zijn eigen redelijkheid. Europa wordt geleid door een stel amateurs. Met Merkel als enige uitzondering. Er is nog steeds geen écht Europees Par lement, er is nog steeds geen Europe se regering, er is slechts besluiteloos heid. En tot overmaat van ramp bezui nigen alle westerse landen op hun de fensieuitgaven. Poetin springt in dit gat van besluite loosheid. Hij voelt zich sterk na de voortreffelijk georganiseerde Olympi sche Spelen. Hij heeft een zeer sterke inlichtingendienst tot zijn beschik king en mede daardoor heeft hij het Russische parlement in zijn broekzak. Een parlement dat bedreigd en ge chanteerd wordt door diezelfde dienst. Er is nauwelijks oppositie om dat deze onderdrukt wordt. Wie pro testeert, wordt opgepakt en opgeslo ten. Poetin is de ongecontrolee heim agent in optima forma. Hij kan ogenschijnlijk doen wat hij wil. Euro pa en ook Amerika lijken zijn schoot hondjes. Maar waarom? Waarom dit voorzichti ge, bijna angstige, manoeuvreren van Europa en Amerika? Er is geen enkele reden om bang te zijn voor de Rus sen. De Russische economie draait voornamelijk op olie en gas. Als wij de gaskraan aan onze kant dicht draaien - dus geen olie en gas meer af nemen - stort de Russische economie binnen zes maanden in elkaar. Wij zijn als Westen prima in staat om het tekort op te vangen. Maar we zijn lui geworden, we willen op onze wenken bediend worden, dus praten we er al leen maar over. Zouden we nu pal staan, dan is Poetin gezien. Het Russische leger is een grote puin hoop. Het is voor de Russen geen kunst om de Krim en mogelijk ook Oekraïne binnen te vallen, het Oek raïense leger is een nog grotere puin hoop. Het Westen is militair (nog) su perieur aan Rusland. In feite staat Poe tin er slecht voor. Zijn leger krijgt hij niet op orde en zijn economie is kwetsbaar. Een groot deel van de be volking mort vanwege armoede en be knotting van de vrijheid van menings uiting. Poetin wordt steeds meer een dictator. Het komt hem goed uit dat het westelijk leiderschap momenteel inferieur is. Hij kan intern de aan dacht mooi afleiden door zogenaamd op te komen voor 'zijn broeders en zusters' in Oekraïne. Ondertussen rooft hij zijn eigen land leeg. Hoe nu verder? Om te be ginnen moet het Westen stoppen om steeds met twee maten te meten. We moeten zelf niet doen wat we Poetin verwijten (Syrië) en ook niet voortdu rend onze zin doordrijven (Irak, Af ghanistan) maar samenwerken met de VN. Bij die VN horen ook Rusland en China. Het Westen moet ook stop pen met betutteling van allerlei lan den die bezig zijn met hun eigen ont wikkeling. Het moet zich beperken tot humanitaire hulp in plaats van de ze landen vol te stoppen met wapen tuig. Dit alles is een investering in de toekomst, in hernieuwde samenwer king. Mèt respect voor andere menin gen. Gelijktijdig moet het Westen niet bang zijn. Als wé stoppen met impor teren uit Rusland en alle banktegoe den bevriezen, is het snel gebeurd met het regime. Europa en VS moeten laten zien dat het ernst is en dat de soevereiniteit van Oekraïne gerespec teerd moet worden. Niet dreigen, maar doen! Zoals wij in Nederland ooit 'de twee honderd van Mertens' hadden, zo heeft Rusland tientallen oligarchen die achter de schermen aan de echte touwtjes trekken. Als wij het land con sequent boycotten, zal gauw blijken wie de echte machthebbers zijn. Daar komt bij dat de Russen maar één taal verstaan en dat is de taal van de sterk ste. Poetin bluft, trap er niet in. ZATERDAG 17 MEI 2014 - oorlog Tl- i door Willem van Ravestijn Willem van Ra vestijn is ex-me- dewerker van de Militaire In lichtingen- en Veiligheids dienst (MIVD) en auteur van enkele thrillers waarin hij be schrijft hoe ge heime diensten in het alge meen en die van Rusland in het bijzonder opereren. reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75