Dank aan God standplaats Mali Rik Goverde ne. Daardoor krijgen we helemaal geen informatie binnen. Ik maak me daarover ernstig zorgen." De bewakers van Guantanamo mogen geen mening geven over de gevange nis. „Ik haat het hier", is het enige dat soldaat Ally (23) uit Alabama erover wil zeggen. Ze is een royaal gebouw de vrouw met kort opgeknipt haar en een zachte gelaatsuitdrukking. „Mijn werk is saai", zegt ze, na afloop van haar dienst, met een vet zuidelijk ac cent. Een van haar taken is het kijken naar de beveiligingsbeelden, en dat twaalf uur achter elkaar. „Om niet in slaap te vallen, drink ik koffie en ener giedrankjes." Ally is eigenlijk politieagent op een le gerbasis in haar thuisstaat. Ze is voor negen maanden op Guantanamo, de termijn die een gemiddelde uitzen ding van een Amerikaanse militair naar deze plek duurt. De in meerder heid jonge bewakers dragen een ge vechtstenue. Militairen van boven de 35 zijn er nauwelijks. „Het zou onmenselijk zijn als we on ze mensen hier langer zouden hou den", zegt generaal Butler over zijn personeel. Het komt bijna nooit voor dat iemand na een uitzending vrijwil lig nog eens terugkeert naar Gitmo. Korporaal der eerste klasse Chris (23, pikzwart geverfd haar, knotje, mid denscheiding, bijna doorzichtige wit te huid) was wel al eens eerder op Gu antanamo. In 2011 en 2012. Onlangs keerde ze terug op haar oude plek. „Ik ben hier schijnbaar voor gemaakt", zegt de jonge vrouw. „Ik heb een oli fantenhuid." Dat weten de gevange nen ook, denkt ze. Tijdens een van de eerste diensten van haar nieuwe uit zending riep een van de gedetineer den naar haar: 'Hé witte, je bent er weer!' En Chris antwoordde: 'Ja. En jij bent er nog steeds'. Pz_ reageren? sp^c^ru m®deperscjie qst.nl et een blauwe tulband om mijn hoofd loop ik door de straten van de noordoostelij ke Malinese stad Gao. Vrij wel alleen mijn ogen zijn onbedekt. Ooit nam ik me voor me nooit te kleden als een local, in welk land ik ook ben. Omdat dat vaak overkomt als een nogal weeïge 'ik ben helemaal één met de lokalen'-poging, terwijl iedereen ziet dat je een westerse vent in een sarong bent. Maar dit keer maak ik een uitzonde ring. Een zandstorm trekt over de stad, en die blauwe doek werkt. Hij houdt het zand uit mijn mond. Om de paar minuten vraagt wel ie mand hoe het gaat, of alles goed is. Sommige mensen vragen of ze op de foto mogen. Dan lopen ze weer door. Op de hoek van een van de weinige straten met asfalt zit een Malinese militair samen met twee collega's. Hij heeft ook een doek om zijn hoofd en hij draagt een soort skibril tegen het zand. Of ik thee wil. Natuurlijk, graag zelfs. De man vertelt. Dat hij samen met zijn colle ga's en de Fransen op de Malinese savannes op rebellen en jihadisten joeg. Dat hij nou een bank in Gao zit te bewaken. En dat hij zich ka pot verveelt. Dat hij de hele dag niks anders te doen heeft dan theedrinken. Thee die anderen hem gratis komen brengen, omdat hij het zelf niet kan betalen. Hij lacht. Bij alles wat hij zegt, lacht hij. Hij leeft nog, dus hamdulilah, dank aan God. De soldaat schrijft de uitdrukking op zijn hand, in het Touareg-dialect. Streepjes en puntjes, meer is het niet. Ik vraag of ik er een foto van mag maken. „Tuurlijk", zegt hij, „geen probleem." Zijn maten kijken geamuseerd toe, mitrail leurs losjes op hun benen. Ik denk aan Marokko, doorgaans mijn stand plaats. Daar een foto maken van een soldaat of politie? Vergeet het maar. 'Meekomen naar het bureau, wie ben je, wat doe je, waarom wil je een foto maken, heb je wel toestemming om als journalist te werken? Je wacht al zeven maanden op je vergunning? Niet mijn pro bleem, schijfje van je camera wissen.' Vaak is het maken van foto's in het openbaar een pro bleem in Marokko. De Marokkaanse maat schappij is sowieso wat gesloten, angstig. Nou ben ik maar een dag of tien in Mali, en dan nog alleen in Bamako en Gao. Dus ik kan maar een héél beperkte inschatting maken van de mensen hier. Maar als je bedenkt dat de noordelijke provincies van Mali maanden in de greep waren van rebellen en jihadisten - op sommige plekken nog steeds - die handen af hakten en stokslagen uitdeelden en dat het land een uiterst onzekere toekomst heeft, zijn de mensen in Gao ongemeen open. En zelf- relativerend. En prachtig. 9b leen 9jmno sbrfÉÉSti 9b nsgeib nsnognev ren overwoekerd. In sommige kooien staat het groen metershoog. President Barack Obama van de Vere nigde Staten beloofde in 2009, op zijn eerste dag in het Witte Huis, dat hij Guantanamo Bay nog datzelfde jaar zou sluiten. In januari van dit jaar, tij dens zijn jaarlijkse State of the Union, een toespraak voor het Amerikaanse Congres, herhaalde de president die belofte. Maar zo eenvoudig is het niet. Het Amerikaanse Congres, waar de Republikeinen een meerderheid heb ben, voerde tijdens Obarna's eerste ter mijn een wet in die het de Verenigde Staten verbiedt de gevangenen van Guantanamo op het Amerikaanse vas teland toe te laten. Daardoor is het on mogelijk de gedetineerden van Gua ntanamo over te brengen naar andere gevangenissen. En dus is het ook on mogelijk Guantanamo Bay te sluiten. „Obama moet eens stoppen met steeds maar beloven dat de gevange nis gaat sluiten. Want tot nu toe heeft hij zijn politieke macht niet gebruikt om zich werkelijk in te zetten voor een sluiting", zei professor Matthew Waxman van de Columbia Universi teit onlangs tijdens een bijeenkomst over Guantanamo. Slechts vijf van de ruim honderdvijf tig gevangenen worden momenteel gehoord door een militair tribunaal. De overige gedetineerden zitten vast zonder uitzicht op berechting. En dat terwijl over ruim zeventig van hen al jaren gelecjpn -js gezegd dat pncjuide- lijk is of ze ooit banden hadden met Al Qaeda of een terreurdaad hebben beraamd. Desondanks worden ze door de VS bestempeld als 'te gevaar lijk om vrij te laten.' Ze mogen wel worden overgeplaatst naar gevangenis sen in hun land van herkomst en en kelen van hen mogen zelfs worden vrijgelaten in een gastland. Maar Oba ma krijgt bij zijn bondgenoten de han den niet op elkaar voor zo'n vrijlating. Ook Nederland staat negatief tegen over het opnemen van Guantana- mo-gedetineerden. Slowakije en de Bermuda-eilanden namen onlangs wel enkele vrijgelaten Gitmo-gevange- nen op, maar de meeste gedetineer den zitten nog altijd op Cuba vast. Mare Thiessen, de speechschrijver van voormalig president George W. Bush, vindt dat Guantana mo Bay helemaal niet gesloten moet worden. „Het zijn stuk voor stuk vre selijk gevaarlijke mensen die daar zit ten", zegt hij over de gedetineerden. „Als we ze vrijlaten, sturen we ze te rug in de armen van Al Qaeda. Van de gedetineerden die tot nu toe zijn vrij gekomen, is 27 procent weer terugge keerd naar hun oude leven. Guantana mo Bay moet open blijven, zodat we terroristen kunnen opsluiten en ver horen. Zij kunnen ons helpen toekom stige aanslagen te voorkomen. Maar Obama doodt terroristen nwt epn dro- ZATERDAG 17 MEI 2014 Een militair tijdens het avondeten in Iggy Cafe, een van de personeelsrestaurants van Guantanamo Bay. foto HH/Rene Clement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73