Deze week gaat in New York het museum ter nage dachtenis aan 09/11 open. Tegelijkertijd worden nog al tijd tientallen terreurver dachten gevangen gehouden op Guantanamo Bay zonder uitzicht op hun proces. 12 SPECTRUM buitenland U Het zijn stuk voor stuk vreselijk gevaarlijke mensen die in Guanta namo Bay zitten anuit het vliegtuig zie je de wachtto rens, het hekwerk dat het gevangenen kamp scheidt van de rotsachtige kust en de diepblauwe zee. Eenmaal in het kamp, zien we de gedetineerden van kamp 6 op Guanta namo Bay in het wit gekleed. Ze dra gen flinterdunne katoenen broeken met een simpel wit T-shirt. En teenslippers, want het is altijd broeie rig warm op dit stukje Cuba, waar een van de meest controversiële ge vangenissen uit de Amerikaanse ge schiedenis staat. Sinds ruim twaalf jaar is Guantanamo Bay de gevangenis waar volgens de Amerikaanse ex-minister van defen sie Donald Rumsfeld 'the worst of the worst' zitten opgesloten, de slechtste van de slechtste mensen. De gevange nis kost de Amerikaanse belastingbe taler 800.000 dollar per gevangene per jaar, in totaal jaarlijks ruim 120 miljoen dollar. In kamp 5 en kamp 6 zitten de mees ten van de 154 gevangenen, verspreid over verschillende celblokken. Ze heb ben een individuele cel en toegang tot een gezamenlijke ruimte met metalen picknicktafels. „Kijk goed naar deze kooi", zegt een bewaker in de cellen- gang. „Dit is de ruimte waar ik met de gedetineerden kan communiceren." Hij wijst naar een kooi met twee deu ren. De ene deur leidt naar de geza menlijke ruimte van de gevangenen, de andere naar de gang waar de bewa kers staan. Gedetineerden in kamp 5 hebben min der vrijheid. Daar zitten gevangenen die volgens het Amerikaanse leger 'niet meewerken'. Ze zijn in honger staking of misdragen zich, sommigen zouden bewakers uitschelden. De ge vangenen dragen de bekende oranje pakken. Ze zitten opgesloten in indivi duele cellen en mogen eens per week televisiekijken in een ruimte waar hun enkels vastgeketend zitten aan een dikke haak in de betonnen vloer. En dan is er nog kamp 7, de gevange nis waar onder meer de mannen zit ten die de aanslagen van 11 september 2001 zouden hebben beraamd. Dat kamp ligt voor bezoekers verborgen in het glooiende zuid-Cubaanse land schap, de exacte locatie is geheim. In kamp 7 verblijft onder meer het brein achter 9/11, Khalid Sheikh Moham med, wiens proces naar verwachting niet voor 2017 zal beginnen. In kamp 6 wuift een van de gedeti neerden, een dunne bleke man van in de 40 met een lange zwarte baard, naar de bewakingscamera. Voordat de gevangenisbewaarder de cel binnen gaat, zet hij een een plastic masker op. Het is een voorzorgsmaatregel voor het geval hij door de gedetineerde wordt bekogeld met een cocktail van poep, plas, sperma en braaksel. Iets wat met regelmaat gebeurt, vertelt ge neraal Richard Butler, de hoogste baas op Guantanamo. De gevangene leunt verveeld met een arm tegen de kooi, zijn voorhoofd rust op zijn onderarm. Hij ziet er niet uit alsof hij een plastic beker vol uitwerpselen gereed heeft om de Amerikaan mee te bekogelen. De bewaker komt na een kort gesprek terug de gang in. „Hij wilde wat drin ken. Dat viel weer mee." Op de marinebasis Guantanamo Bay, een stukje Amerika op Cuba, werd on middellijk na de aanslagen van 11 sep tember 2001 een gevangenis gebouwd om vermeende terroristen in op te sluiten. In de maanden na de aansla gen werden honderden terreurver dachten in onder meer Jemen, Afgha nistan en Pakistan opgepakt en gede porteerd naar wat de Amerikanen Git- mo noemen. In eerste instantie wer den de verdachten opgesloten in Kamp X-ray, in de buitenlucht. Drie honderd kooien stonden in de bran dende zon. De beelden van de gevan genen in oranje pakken gingen de we reld over. Kamp X-ray is inmiddels niet meer in gebruik maar bestaat nog wel. De gedetineerden zitten er nu in echte gevangenissen, met faciliteiten zoals een wc en een douche. In de oor spronkelijke kooien van Kamp X-ray heeft het onkruid de betonnen vloe ren staa Pre: nig< eer: Guï zou den een Cor bek Het Rep ben miji Stat Gua tela moj ntai gev; moj „Ot stee nis hij 2 om een Wa: teit ovei Slee tig£ geh. De zon terv jarei door Maartje van Hoek Mare Thiessen, speechschrijver George W. Bush Eeuwig vast op Guantanamo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72