SPECTRUM 11 lenten vertrekken wanneer ze een jaar of veertien, vijftien zijn. Bij de Cl voet balden ze dit seizoen op het hoogste ni veau, de Bi speelde lager. Willen ze zich doorontwikkelen, dan moeten ze voordat ze naar Bi gaan de provincie uit." Luc Govers van TOZ liet al eens een te gengeluid horen. Volgens hem hebben talentvolle tennissers genoeg sparring partners en bekwame trainers tot hun beschikking in Zeeland. „We moeten af van het idee dat het hier in de pro vincie niet kan." Hij pleit ervoor dat spelers pas rond hun zeventiende, acht tiende hun vleugels uitslaan. „Je moet hen zo lang mogelijk in hun vertrouw de omgeving houden." Wat gaat die extra aandacht voor talent uiteindelijk opleveren? Dat is moeilijk te zeggen. Of een talent uitgroeit tot een topsporter, hangt im mers van veel factoren af. Maar de kans is niet groot dat er ineens meer talen ten doorstoten naar de nationale of zelfs internationale top. De extra aan dacht voor talenten is mooi en hoopge vend, maar er is hier nog altijd geen ta- lentenfabriek die jaar in jaar uit toe komstige toppers van de loopband laat rollen. Jan Raas, Cees Priem en Elisabeth Wil- leboordse waren sporters die altijd met Zeeland werden geassocieerd en de pro vincie op de kaart zetten. Zij stippel den hun pad naar de top uit samen met hun omgeving - en dus niet met een overheid of overheidsinstantie. Omdat er geen topsportklimaat is, kun je in Zeeland niets anders doen dan wachten tot een opvolger komt boven drijven. sche evenement Jumpin de Weel in Nisse. Dat zijn stuk voor stuk ook recla mezuilen voor Zeeland én er doen ook nog eens (tal van) Zeeuwen aan mee. SportZeeland, het uitvoerende orgaan van de provincie, is onder meer verant woordelijk voor het begeleiden van ta lenten en topsporters - denk aan het Regionaal Trainingsprogramma voor watersporters - en het stimuleren van sporten en bewegen. Maar ook die or ganisatie wordt gekort. Hoe wordt er in het veld gereageerd op de beleidskeuzes? Men is het er vaak niet mee eens. Orga nisatoren van evenementen zien wel in dat er minder geld beschikbaar is, maar snappen bijvoorbeeld niet dat er alleen in de kernsporten nog geld wordt gestoken. Ondanks het gemopper gooien ze het bijltje er niet bij neer. Er is de afgelo pen tijd wel eens een evenement van de kalender verdwenen, maar het gros worstelt met de tegenslag en komt bo ven. Zeeland bulkt van de creatieve en volhardende organisatoren. Zij vinden altijd nog wel ergens een potje met geld of slagen erin nog meer vrijwilli gers aan zich te binden. Zeeuwen zijn wel te porren om een toernooi of wed strijd op te zetten - er komen jaarlijks nog nieuwe initiatieven bij - of in le ven te houden. Zeeuwse organisatoren hebben het ook in zich om wat te ontketenen. Lein en Lenie Lievense hebben bijvoorbeeld met de Kustmarathon, de Wandelmara- Zeeland bulkt van de creatieve en volhardende organisatoren thon en de Ladiesrun voor een enorme loop- en wandelgolf gezorgd in de pro vincie. Ook in andere takken van sport is het enthousiasme van vernieuwers overgeslagen op anderen. Dat is dus goed nieuws voor Zeeland. Is er nog meer? Ja. Zeeland bulkt van het talent en ta lentontwikkeling krijgt provinciebreed steeds meer aandacht. De Jeugd Voet bal Opleiding Zeeland (JVOZ) timmert hard aan de weg en levert steeds meer jongens af bij Betaald Voetbal Organisa ties buiten de provincie. Bij Tennis Or ganisatie Zeeland (TOZ) wordt even eens professioneel met talenten omge gaan en bij een club als JudoGoes heeft men ook een ambitieus jeugdbeleid. De vraag is alleen: wanneer moet het talent de provincie uit? JVOZ-trainer Dennis de Nooijer meldde dat daar niet te lang mee gewacht moet wor den. „Bij ons zit er een houdbaar heidsdatum op de spelers. De echte ta- ZATERDAG 17 MEI 2014 sportprovincie De bestuurders in Zeeland willen door middel van sport reclame maken voor de provincie. Daarom wordt er relatief veel geld uitgegeven aan wielerkoersen waar van beelden nationaal en internationaal worden uitgezonden. In 2012 kwam de Eneco Tour langs in Zee land, de Stormvloedkering was in het par koers opgenomen, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71