ijïirdin NOORDZEEKUST Door de milde winter zijn kwallen aan de Noordzeekust veel groter dan normaal. „Ca naar het strand!" 4 BINNENLAND TEXEL - Kwallen van een halve me ter doorsnee zwemmen voor de Noordzeekust. Deze zeepadden stoelen of bloemkoolkwallen ko men normaal gesproken in deze tijd van het jaar helemaal niet voor. Door de milde winter zijn ze niet, zoals gebruikelijk, doodge gaan, maar juist doorgegroeid tot een gewicht van 11 kilo. Maar schrik niet. „Veel groter dan dit zullen ze niet worden", ver wacht bioloog Gerbrand Gaaff van Ecomare, het centrum voor de Wadden en de Noordzee. In een doorsnee winter sterven de zeepaddenstoelen en blijven al leen de poliepen over. Daar ko men aan het eind van de lente pas weer kwallen uit voort. „De kwallen profiteren nu van de planktonbloei", zegt Gaaff. „Die komt elk voorjaar voor en stort op een gegeven moment in. Als dat gebeurt, krijgen de kwallen het waarschijnlijk heel moeilijk. Maar we hebben dit niet eerder meege maakt." De reuzenkwallen werden deze week aangetroffen op het strand van Texel, zowel aan de Noordzee kant als op de kust van de Wad denzee. Ook op Engelse stranden zijn er verscheidene gevonden. De bolle kwallen met een blauwe kleur zijn prachtig om te zien, vindt de bioloog, die duidelijk een liefhebber is. „Dat is een bij zondere ontmoeting, die je niet zo gauw vergeet. Het is nu juist een reden om naar het strand te gaan." De kwal voelt volgens hem leerachtig aan. „Een beetje alsof je een bruinvis aait." Een ontmoeting met deze dieren is bijzonder, die vergeet je niet zo gauw Hoewel de bloemkoolkwallen een indrukwekkend formaat heb ben gekregen, zijn ze niet gevaar lijk. Hun netelcellen zijn te zwak om door de menselijke huid te dringen. De reuzenkwal is niet de enige kwallensoort die de winter heeft overleefd. Ook de kleinere oorkwal is veel eerder gezien dan normaal. „Het barst van die bees ten. Niet aan het strand, maar op de visgronden. De vissers hebben er echt last van." Het ongevaarlijke oorkwalletje voelt 'alsof je in een slijmpot aan het graaien bent', weet Kanaal zwemmer Richard Broer. „De kwal is het gevaarlijkste dier dat je kunt tegenkomen op het Ka naal. Niet die reuzenkwal, maar wel het Portugees Oorlogsschip - die kan echt dodelijk zijn. En als de Noordzee warmer wordt, kan die ook onze kant opkomen." Kanaalzwemmers kunnen zich niet tegen kwallen beschermen, omdat ze volgens de reglementen net zo te water moeten gaan als de eerste zwemmers die de over steek waagden: in alleen een zwembroek. „Kwallen zwemmen in scholen. De eerste keer dat je zo'n school tegenkomt, schrik je je rot. Je pro beert er omheen te zwemmen, want het is geen prettige ervaring om er dwars doorheen te gaan." De iets grotere maat kwallen prik ken wel, weet Broers uit ervaring. „Die kunnen een aardige striem veroorzaken. Maar het is niet een reden om uit het water te gaan." Zwemmers hoeven niet bang te zijn voor de reuzenkwal, zegt Ger brand Gaaff. „Het zijn er niet zo veel. En het water is toch te koud om in te zwemmen." 5 dagen de Romantische Strasse 8/10 dagen Boedapest Balatonmeer 10 dagen het hart van Dalmatië 12 dagen Rondreis Kroatië Dalmatische kust WINNAAR ZOOVER zoover 12 dagen rondreis Klassiek Italië Vertrekdata: 26 mei 9,23 juni 7,21 juli 18 aug 1,15, 29 sept/13 okt Vertrekdata: 2,16,30 juni 14 juli 25 aug 8, 22 sept 6 okt Vertrekdata: 26 mei 2, 9,16,23, 30 juni 7,14,21 juli 111,18,25 aug 1,8,15,22. 29 sept/6,13 okt Vertrekdata: 2,16, 30 juni 14,28 juli 11, 25 aug 8,22 sept 6 okt Vertrekdata: 26 mei 16 juni 7,28 juli 18 aug 8 sept c v.a. slechts Schrik niet van reuzenkwal, maar geniet door Liesbeth Buitink Gerbrand Gaaff, bioloog I Het oorkwalletje is er vroeg bij. Vissers hebben er last van. foto HH I De zeepaddenstoelen of bloemkoolkwallen die nu aanspoelen op Texel, wegen soms wel 11 kilo. foto HH awards AWARD 2014 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! .Ij Brochure en (0318) 58 09 58 ppf&S boekingen: WWw.bolderman.nl Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v halfpenslon, comfortclass touringcar en af scheidsbuffet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6