SPECTRUM 5 wat ze altijd deden. Hun boodschap aan de normale, Europese jongere die een simpel bestaan probeert op te bouwen is: fuck you." Geert Mak leunt wat achterover, zegt „Dat mag je best zo opschrijven" en neemt een slok van zijn cappuccino. Achter hem, aan de overkant van de straat, schittert het logo van de Rabo bank in de regen. „Ik begrijp dat men sen razend zijn om wat er gebeurd is, maar richt die woede niet op Europa." Hij waarschuwt ook. In het wensden- ken om Europa weer gezond te verkla ren, in de snelheid om de crisis achter ons te laten en door te stomen in het triomfalisme van uitbreiding van de Unie, maken we fouten. „De crisis is aan de keukentafels nog niet voorbij. Je kunt niet 10 jaar lang ongestoord 60 procent jeugdwerkloos heid in een land laten bestaan. Dat is wat gebeurt in Spanje en Grieken land, maar wij, in het Noorden, zijn daar blind voor. Het is een tikkende tijdbom." Deze krant ging een paar maanden ge leden in Brussel langs bij Laszo An- dor, eurocommissaris voor Werkgele genheid en sociale zaken. Maar hij zag alleen keukentafels op macro-niveau, kon zich nauwelijks verplaatsen in de Nederlandse chauffeur die zijn baan is kwijt geraakt aan een Pool. De leiders in Brussel, in hun wirwar van instellingen en glimmende kantoren met labyrinten aan gangen, lijken de maat der dingen uit het oog verloren te zijn. „Europa is een Byzantijnse construc tie, waarvan in Brussel alle stenen el kaar in evenwicht moeten houden. En het is een federatie op zijn kop. We doen in Europa te veel precies an dersom. Wat je samen moet regelen, doen we vaak ieder voor zich: defen sie, energie, een schone zee. Aan de andere kant stuit je op gekke regels en op subsidies die onnodig lokaal ingrij pen." Mak zelf woont en werkt afwisselend in Amsterdam en Bartlehiem. Hij heeft oog voor het dorpsleven. „Mensen hebben be hoefte aan globalise ring én deglobalise- ring: pak de mensen hun thuis niet af. Europa moet een be schermende hand over het lokale en tra ditionele leggen, tegen over het geweld van de supranationale krachten. Dat debat moeten we voeren. Daarom moet iedereen gaan stem men, de komende jaren zijn cruciaal." De PW wil uit Europa stappen. Lijsttrekker Marcel de Graaff stelt dat onze economie dan op termijn 10 procent groeit. „Hou toch op. Gouda stapt toch ook niet zomaar uit Nederland? Kijk al leen maar naar de eindeloze stromen vrachtwagens die langs Wilders' ei gen Venlo ons land binnenkomen en verlaten. Gaat de economie groeien als we die grens weer dicht doen? Ik denk niet dat Europa ons heel veel zal gunnen als wij eruit stappen." In de eerste bladzijden van In Europa beschrijft Mak de gebeurtenissen die, na de moord op de Oostenrijks- Hongaarse troonopvolger, aartshertog Franz Ferdinand in Sarajevo, stapsge wijs leidden tot de Eerste Wereldoor log. Incidenten die een vliegwiel in werking zetten dat ervoor zorg de dat de leiders van Euro pa plotsklaps geen con trole meer hadden. Wie er achteraf naar kijkt, ziet de morbi de logica, maar wie toen handelde, was onwetend van de fa tale gevolgen. Zullen historici de Krim het Sarajevo van 2014 noemen? „Het begin van de Eerste We reldoorlog was een opeenstapeling van fouten en merkwaardige bondge nootschappen, een complexe samen loop van omstandigheden die zich niet snel zal herhalen. Iedere staats man in Europa is nu veel alerter. Ze kennen hun klassiekers. Ook Poetin. Maar 1914 leert ons ook dat er soms processen op gang komen, die nie mand meer in de hand heeft. Ik denk dat Europa in de Oekraïne-crisis aan vankelijk grote fouten heeft gemaakt, met name door veel meer te beloven dan er kon worden waargemaakt. De laatste maanden is er wel verstanding geopereerd, zeker achter de scher men. Maar het is wel een wake-up call aan Europa dat we op energiege bied veel te afhankelijk zijn van Rus land." Is Europa er in de 15 jaar die na uw rondreis zijn verstreken op vooruit gegaan? „Ik zou mijn reis graag nog een keer overdoen en de mensen willen spre ken die ik vijftien jaar geleden sprak. Volgens mij is Europa er nu veel beter aan toe. Veel meer geïntegreerd. Maar in 1999 had iedereen nog zin in Euro pa. Die stemming is omgeslagen in wantrouwen. Het Europese project is enorm vooruit gegaan, het is verbreed en verdiept, maar heeft een lange weg te gaan om het vroegere vertrouwen te heroveren. „Ik hoop dat bij de verkiezingen de an- ti-Europese krachten niet te sterk wor den, maar dat de gevestigde Europese krachten zullen schrikken en beseffen dat ze hun project zullen moeten her zien. Anders loopt het uit de rails en dat zou een historisch drama zijn." ZATERDAG 17 MEI 2014 Een toerist maakt een foto van een dakloze in Madrid. Volgens Geert Mak zijn de zwaksten aan de eurocrisis ten onder gegaan, foto Hollandse Hoogte k Wat vindt u van het betoog van Geert Mak over Europa? Reageer op de website van deze krant. Geert Mak (Vlaardingen, 1946) schreef talrijke histori sche boeken, waaronder De engel van Amsterdam, Hoe God verdween uit Jorwerd en De eeuw van mijn vader. In 2004 verscheen In Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65