Aan de vooravond van de Europese verkiezingen en vijftien jaar na het verschijnen van In Europa maakt schrijver Geert Mak de balans op. „De bankiers hebben de jongeren gezegd: 'fuck you'." 4 SPECTRUM actueel i Europese verkiezingen .v.% ■m 22-25 mei oen Geert Mak in 1999 in Vasarosbéc kwam, woonden er 200 men sen. De karren wer den nog door paarden getrokken in het Zuid-Hongaarse ge hucht. „Het is hier nog steeds 1925", schreef Mak in zijn vuistdikke bestsel ler In Europa, waarin hij tijdens een rondreis over ons continent terug blikt op de 20ste eeuw. Een boeren- dorpje waar er duizenden van zijn op het Europese platteland. De Hongaren waren er arm, de zigeuners nog ar mer. Dat veranderde de afgelo pen vijftien jaar een beetje. Europa kwam langs in Vasarosbéc en gaf en nam. „Het dorpscafé moest dicht, want Euro pese regels bepaal den dat in elk café een apart dames-en herentoi let moest zijn, dat kon de eigenaresse niet betalen. Er is nu wel een gemeenschapshuis in het dorp, gebouwd van Europese sub sidie. Eens per maand houden ze er een disco-avond." Vijfjaar geleden wasiMaker-vooc het laatst. „Je kunt wel zeggen dat ieder een er een tikje rijker is geworden. De zandwegen zijn er nu ook geasfal teerd." Op deze vrijdag in mei 2014, toevalli gerwijs ook de internationale Dag van Europa, waait en regent het in Leeuwarden. Druppels vliegen haast horizontaal voorbij aan de ramen van Oranje Hotel Leeuwarden, waar we Mak laten terugblikken op de jaren die zijn verstreken sinds zijn omzwer vingen. Het weer is symbolisch voor het debat over Europa: rauw en guur. Welhaast geen Nederlandse politicus spreekt nog met warmte en passie over de Europese Unie. Wat begon als een historisch experi ment om vrede en welvaart te breng en en te behouden, is verworden tot nationale pispaal. Bemoeizucht, euro crisis, een tsunami van Roemenen: Europa heeft het gedaan. In hun ver kiezingscampagnes wijzen zelfs de meest pro-Europese partijen erop dat het toch echt anders moet. Het heeft te maken met het verdwij nen van een generatie, betoogt Mak, die nog steeds publiceert over Europa. In Den Haag zijn geen politici meer die zijn opgegroeid met de oorlog als waarschuwende schaduw achter hen. Nederland is het belang van Europa vergeten? „Andere Europese landen sturen hun politieke zwaargewichten naar Brus sel Wij >dom dftUrifit Bijous hebben de nationale politici de Eu ropese verkiezingen ge kaapt. Het debat hier gaat er alleen maar over wat wij aan Eu ropa hebben. Wat is goed voor Neder land? Tijdens inter views in België en Duitsland krijg ik an dere vragen dan hier in Nederland. Wij kij ken vooral naar wat Europa ons kan opleveren. Stel je voor dat burgemeesters en wethouders van, pakweg, Gouda tijdens de lande lijke verkiezingen alleen maar roepen: 'Niets telt, behalve wat goed is voor Gouda'. Dat zou toch ook een beetje gek zijn? „Europa is na de Tweede Wereldoor log begonnen als een historisch expe riment om vrede en welvaart te breng en. De kiezers begrepen dat toen. Maar we hebben het Europa van de waarden, van de idealen, verruild voor een Europa van de markt. De li berale, democratische waarden waar mee we begonnen, lijken nu te zijn ge marginaliseerd in een beleid dat geba seerd is op handel. „Werkloosheid werd ooit gezien als een sociaal en moreel probleem, nu wordt het benaderd als een econo misch probleem. De prijs voor de eu rocrisis is nergens betaald door dege nen die er verantwoordelijk voor wa- reo Juist de zw^k^Ui^? yiëuwko- i3{ mers, de jeugd, zijn er aan onderdoor gegaan. Er thabajoi' schoof de afgelopen ja ren een mist van amo- raliteit over het Euro pese project We heb ben behoefte aan staatslieden die zeg gen: deze maatregel is misschien niet per se goed voor Neder land, maar wel voor Euro pa. Ik hoop op een nieuwe generatie politici die over hun schaduw heen springen." Is er een oorlog voor nodig om de liefde voor Europa te herontdekken? „Nee, een crisis is ook al goed." De eurocrisis heeft weinig begrip voor Europa gekweekt. „De eurocrisis heeft het Europese pro ces vergiftigd. Hoewel het in feite na tuurlijk geen eurocrisis was, maar een bankencrisis. De verantwoordelijk heid ervoor is onvoldoende bij de ban ken neergelegd terwijl hij daar wel hoort. Die crisis is maar ten dele ver oorzaakt in Athene en Madrid. „Ik had verschillende bankiers graag gegrild gezien voor een Europese on derzoekscommissie, net zoals dat in Amerika is gebeurd. Die mensen ver dienen het om nog zeker tien jaar on gemakkelijke vragen te krijgen op ver jaardagsfeestjes. Maar ondertussen gaan ük h*nkië*s in Eyrppa dnqr. mét 2 'Europa is amoreel geworden' door Cyril Rosman illustraties Saskia van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64