V Jasperse: Zeeuws boerengoed met een twist Tien jaeren laeter en 150 verhaaltjes verder 40 CULTUUR n s Lunapark inspireert met werk van Satie Jubileumconcert Madrigaalkoor en Con Legno VEERE - In de Grote Kerk in Veere treedt zondagmiddag Lunapark op. Ze spelen muziek van de Fran se componist en pianist Erik Sa tie, een muzikaal vernieuwer die geboren is in Honfleur in 1866 en gestorven in Parijs in 1925. Satie streefde een 'witte' muziek na: helder, transparant en onbe zoedeld door pathos. In dit pro gramma passeren werken de re vue uit zijn vroege periode uit de jaren negentig, enigszins mystiek getint, tot zijn symfonische mees terwerk 'Socrate' uit 1918. Het Lu napark-ensemble met de harde kern en oprichters Anthony Fiu- mara en Arnold Marinissen komt uit Brabant en timmert alweer een aantal jaren aan de weg. Het is inspirerende Nieuwe Muziek. Lunapark: olv Arnold Marinissen, met Lars Wouters van den Ouden wei jer en werk van Satie. De geschiedenis wordt interessant als zij visu eel wordt, is een uit spraak die op het lijfis geschreven van Gerard Jasperse. En dan wil hij zelf het verhaal aan het tentoongestelde object toevoegen én ook nog eens het stuk -of het nu een haarspeld, boezeroen of een paardenmes is- wil hij zelf maken. Het is ontwer pen met een twist. Gerard Jasperse (20 december 1991, Terneuzen) is net afgestu deerd aan de Design Academy in Eindhoven. Het werk van het af studeerproject Zee en Land is net terug van een expositie in New York. De collectie reist nog wel even verder, al deed Zee en Land ook al het Van Abbemuseum in Eindhoven, Shenzhen in China en Milaan aan. Hij heeft zich voor het project Zee en Land verdiept in de Zeeuwse geschiedenis met haar boerengoed en de handel. „Als Zeeuw ligt het voor de hand dat ik met Zeeland ben begonnen." Jasperse laat een beugel van een tas zien, die eeuwen terug aan de arm van een vrouw hing. „Waar schijnlijk zat er geld in, waarmee ze slaven wilde kopen. De beugel is nog in tact, de stof is versleten." Hij zal de tas herstellen met stof waarin afbeeldingen van slaven- hoofden verwerkt zijn. „Dan wordt het misschien wel een wrang voorwerp, maar de slaver nij is ook zwaar en beladen." Jas perse wil de mooste technieken en materialen gebruiken om de donkere pagina's van de Zeeuwse geschiedenis, de handel in slaven, te vertellen. Als een soort eerher stel voor de slaven? „Het verhaal doorvertellen aan de hand van mooie objecten is wat ik als ont werper kan doen." Jasperse ontwierp een boezeroen, naar idee van de oude overhem den uit de achttiende/ negentien de eeuw. In de stof zijn afbeeldin gen verwerkt van hoofden van handelslieden, geweren, munten en de Nederlandse landkaart. Voor het project Zee en Land heeft hij oorijzers gemaakt en een beuk, die deemoedig door een mo del worden getoond. De beuk is gemaakt van stof van weleer en Jasperse heeft er het symbool van de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) op gebor duurd. „Ik vond het als kind al zo bijzonder dat het boerengoed vaak zo extravagant en uitbundig was en dat de accessoires opval lend pronkerig waren. Neem de mooie oorijzers, voorhoofdsnaal- den, knoppen en stikken. Man nen en vrouwen wilden laten zien dat ze welvarend waren. Op de voorhoofdsnaald symboliseer den het aantal zwanen de rijk dom van de draagster. Hoe meer zwanen hoe rijker." Hij heeft het ontwerpen niet van een vreemde. Jasperse haalt een bevrijdingsrok van een kleerhan- Dan wordt het misschien wel een wrang voorwerp, maar de slavernij is zwaar en beladen ger. De rok is opgebouwd uit le gio lapjes stof. De bedenkster van de bevrijdingsrokken was de ver zetsstrijdster Mies Boissevain-van Lennep. Zij had het vrouwen kamp van Ravensbrück overleefd en zocht na de WOU een vrouwe lijk symbool voor de wederop bouw. Het werd deze Nationale Feestrok, die iedere vrouw zelf kon maken. „Ik vind deze nog mooier dan de feestrokken die in de musea liggen", zegt Jasperse. Gerard Jasperse maakte niet zo lang geleden samen met Frans Dingemanse uit Nieuw- en Sint Joosland een paardenmes. „Me neer Dingemanse is een van de weinigen die de techniek nog be heerst om een traditioneel Zeeuws boerenzakmes te maken. Hij is een ambachtsman pur sang." Het 'paeremes' van Jasper se is bijzonder omdat de ene zijde op de traditionele wijze is ge maakt de andere kant met behulp van een digitale techniek. Frans Dingemanse vond het geen pro bleem dat zijn noeste handenar beid ook overgenomen kon wor den door een computer. „Het is een van de manieren om het pae remes voort te laten bestaan." MIDDELBURG - De Zeeuwse Mu ziekschool in Middelburg telt dit jaar twee jubilerende ensembles: het Strijkersensemble 'Con Legno' bestaat 35 jaar en het Ma drigaalkoor 30 jaar. Er zijn weinig ensembles die het zo lang volhou den onder de paraplu van een mu ziekschool. Dit feit wordt gevierd met drie gezamenlijke concerten in de provincie: Er staan werken van Edvard Grieg en Felix Men delssohn op het programma die zowel door de afzonderlijke en sembles uitgevoerd zullen wor den als ook gezamenlijk. De optre den zijn zaterdag 17 mei in de Ne derlands Hervormde kerk in 's-Heer Abtskerke; 23 mei in de Willibrorduskerk in Zierikzee en zaterdag 24 mei in de Gasthuis- kerk Middelburg. Aanvangstijd is 20.00 uur. Meer info: www.madri- gaalkoor.nl en www.conlegno.nl Hoewel ik eêl goed beg- riepe, dat het hin we reldnieuws is en ik ei genlijk de énigen bin, die 't wete, wou ik toch melding maeke van het feit, da dit stikje vó streektaal vö mien een feêstelijk tintje eit. Het is nae- melijk in de maend meie percies tien jaeren gelee, da'k vö de eêste keer een streektaalverhaaltje mocht schrieve in deze krante. Ik wier as schriever toegevoegd an de mensen die a (vee) langer d'r best doe om ons dialect een bitje in ere t'ouwen. Tien jaeren en zö'n onderdvuuf- tig verhaaltjes verder, probeer ik nog aoltied om de drie weken een leesbaer en herkenbaer verhaaltje te maeken, a weet ik dat er ge noeg mensen bin, ook echte Zeeuwen, die het lezen van dia lect, eigenlijk toch alléén een spreektaal, een pienehieng bluve vinde, d'r gewoon nie an beginne. Mé 'k merke ook da me eêl wat trouwe lezers bluve ouwe. Men sen, die nog geniete van "de mooi ste taele van aolemaele"! Trug nè m'n eeste verhaaltje. Het eêtte: "Vö wie bin jie..?". 't Ging over twi van onze drie kleinhuus, die in 2004 naebie zesse en vier jaeren joeng waere. Ze zaete d'r mee of ze noe supporter van Ajax of van Feyenoord moeste weze. D'n ouwsten, een meisje, vond Ajax mè niks omdat aole joengers in groep drie d'r vö waere. Z'ao zelf niks mee voetballen, ze wou danseres ore, mè in de klasse moest je gewoon een keuze mae ke....! De twiden, een joen, kwam bie ons een nachtje slaope en omda z'n moeder d'r eihen vergist ao, sliep 'n in een Feyenoord-pyama- broek en een Ajax-pyjamajas. Toch sliep'n as een roos...! Ons derde kleinkind was toen nog zö klein, dat'n de naemen van onze twi topclubs nog nie eêns kende, laet stae d'r een favo riet op nae kon ouwen. Di is in die tien jaeren vee veran derd. D'n ouwsten, noe vuuftie- ne, tennist en... zit op dansles. Ze ei naebie "zilver" en ze hae mis schien nog vö "goud".Vö voet ballen ei ze mè maetige belang stelling. Misschien verandert dat nog as ze verkering kriegt. Voorlo pig vindt ze "aole joengers" nog "stom". Dat komt dus ooit wè goe- d.Ze zei da ze meer eit mee de voetballers van Feyenoord, mè nie vee laeter is ze inééns wi vö Ajax, net as d'r vaoder! Ze vindt de Primark vee leuker. Nummer tweê za noe nie mi in een Ajax-shirt slaope, wan ie liedt mee in de zwaere jaeren van de "and-in-and-kameraden". Dit sei zoen ziet'n lichtpuntjes..! Vanon der z'n Feyenoord-pet kan'n soms somber de wereld inkieke as t'r wi es verloren is van "Amster dam", Ik dienke wè, dat'n "in goeie en kwaeie daehen" z'n club je trouw za bluve. En ie is stikke hroös, da Pellê z'n aer net zö kamt as dat ie doet.Zurgen eit'n meer om z'n eihen elftal, z'n blauw-witte brigade, die een zwaer jaer achter de rik eit. Vol gend jaer wi nieuwe kansen!! Laet noe de joengsten z'n arte ook verloren ebbe in Rotterdam, a haet'n mee z'n vaoder ook nog hraog mee nè de Arena. Ie lei nog nie wakker van het feit da ze dit jaer wi nie op de Coolsingel zulle stae, Ie vindt z'n eihen presteren bie de jeugd van Kloetinge zeker zö belangriek. Dankzij de "sociale media" wete me drek oevee doel punten of'n gemaekt eit en oevee "assits"..! Aole drie bin ze dus "verrotter- damst", ondanks pogingen van opa om ze op andere gedachten te briengen. Wat ebbe ze genöte van de bekerfinale...! En oma? Die zeit dat het mè een spillet je is. Dochte mè meer mensen zö..!! I Oorijzers en beuk. foto's Lisa Klappe I Het paardenmes, digitaal en met de hand. I Jasperse en Frans Dingemanse. Zondag 18 mei, 15:30 uur, Grote Kerk Veere. door Edith Ramakers Gerard Jasperse door Frans van der Heide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44