ZEELAND 39 DAGBOEK Burgemeester Anton Stapelkamp was week druk met Toujours Kapelle. Hieronder zijn dagboek. bataat G<*uwd Zaterdag 10 mei Eerst de krant gelezen en daarna de raadsvergadering van dinsdag voorbereid. Na de lunch naar Oud dorp, op uitnodiging van dochter lief een nachtje in het huisje van mijn broer in Ouddorp om daar ook Moederdag te vieren. Kom er al zeker zeventien jaar en voel me er thuis, doet Zeeuws aan, rust en ruimte. De rust komt goed uit want er wacht een hele volle, enerveren de week op me. Elke avond de deur uit, zelfs op mijn trouwdag. Zondag Traditiegetrouw bezoeken we in Ouddorp de kerkdienst in de Doopsgezinde Gemeente. Een bij zondere gemeente, van rond 1620, eind vorige eeuw op sterven na dood met nog enkele tientallen bezoekers. Tien jaar geleden moest er een nieuwe grotere kerk gebouwd worden en drie jaar geleden werd die al weer uitgebreid om aan de honderden kerkgangers plaats te bieden. Een warme enthousiaste gemeen schap, open en uitdagend. Op het oog niks bijzonders maar er gaat wervingskracht van uit. Er zijn weinig traditionele kerken die hun bezoekersaantal weten te ver vijfvoudigen, weer eens wat an ders in deze tijd van kerksluitin gen. Maandag Begin van Toujours Kapelle 2014, een Franse week georganiseerd rond de herdenkingsplechtigheid op ons Franse militaire ereveld. Op tal van plekken wapperen de vlaggen met het logo. Cbs 't Honk besteedt de hele week aandacht aan Franse kunst. Dinsdag treedt eindelijk het nieuwe college van B&W aan en vandaag schiet foto grafe Esther Schog alvast een groepsportret. Vanaf vijf uur twee bijeenkom sten over de samenwerking tus sen de Bevelandse gemeenten. P&O, ICT en de Werk, Inkomen en Zorg gaan we dit jaar gezamen lijk uitvoeren voor zo'n 100.000 Bevelanders. Een grote stap die zal zorgen voor meer kwaliteit te gen minder kosten. Dinsdag Laatste collegevergadering met een dunne agenda. In de middag Zeeuws-brede portefeuillehou- dersoverleggen, onder andere Toe risme dat onder mij valt in de nieuwe periode. 's Avonds een lange raadsvergade ring waarin de nieuwe coalitie zich presenteert, inclusief het coa litieakkoord. Op 10 juni volgt daarover nog een debat. Drie wethouders benoemd en drie nieuwe raadsleden geïn stalleerd. De raad is flink ver nieuwd, acht van de vijftien zijn nieuw. Woensdag Wakker geworden op mijn trouw dag naast de vrouw waar ik al ruim 29 jaar veel lief en een beet je leed deel. Merkwaardig genoeg mag ik op deze feestdag ook nog op bezoek bij het 50-jarig bruids paar Stomphorst-Hoffmann. Zijn altijd leuke bezoekjes aan gelukki ge en dankbare mensen. De nieuwe wethouder Sociaal Do mein Marco Kleppe welkom gehe ten en bijgepraat over tal van za ken. Is een hele stap, van raadslid tot bestuurder. Zal een hele kluif voor hem worden om de decentra lisatie van de zorgtaken voor de gemeente in goede banen te lei den. Maar hij is enthousiast en ge dreven dus ik heb er alle vertrou wen in. Tussen de middag perso neelsbijeenkomst waarin verande ringen in de organisatie worden aangekondigd en uitgelegd. In de middag nog een laatste overleg ter voorbereiding op de herden king van morgen. Er komen toch zo'n 150 gasten naar het gemeen tehuis en op de begraafplaats zijn we met zo'n 400. Een hele klus maar een toegewijd team van me dewerkers weet het elk jaar in goe de banen te leiden. Ik neem het eerste exemplaar in ontvangst van de historische special van de Scheldepost, 14 pagina's informa tie over de Franse Slag. Prachtig!! Wakker geworden naast de vrouw met wie ik al 29 jaar veel lief en een beetje leed deel. In de avond naar Terneuzen voor een presentatie door Commissa ris Polman van de Tafel van 15. Een project om de 15 Zeeuwse overheden beter te laten samen werken, herkenbaarder te laten zijn voor de burger en zo de bur ger beter weten te bedienen. Donderdag Om 8.00 uur al aanwezig op de Franse begraafplaats. Omroep Zee land interviewt me op locatie voor de radio. Op kantoor ook nog volop werk want zelfs op de laatste dag komen er nog aan- en afmeldingen binnen. Na de lunch even langs bij Mu seum Vitality aan de Vroonlandse- weg waar deze dagen veel te bekij ken is en waar een kampement met oud legermateriaal wordt op gezet. Al voor drieën arriveren de eerste gasten, ze worden ontvan gen in de Hervormde kerk naast het gemeentehuis. Ds. Luuk De venter vertelt er over het kerkge bouw. Zal niet vaak voorkomen dat hij zo veel moslims onder zijn gehoor heeft. De officiële gasten worden in het gemeentehuis ont vangen, dit keer ook een parle mentslid uit Frankrijk. Daarnaast één Commissaris van de Koning, twee ambassadeurs, drie consuls, verschillende militaire vertegen woordigers van bevriende landen, vertegenwoordigers van vetera- nenorganisaties en enkele bussen met Marokkaanse-Nederlanders uit de grote steden. Voor deze laat- sten is het de enige herdenkings- plek in Nederland waarbij ze iets van hun eigen wereld terug vin den. 22 graven zijn van Marok kaans-Franse militairen die op tal van plekken zijn omgekomen. Ve len van hen zijn aangespoeld op de stranden nadat hun schip ten onder ging. Bijzondere gasten zijn de familieleden van Franse militairen die hier vochten, voor hen heeft zo'n herdenking grote betekenis. En een 11-man sterke delegatie uit Orry-la-Ville is aan wezig. Met die Noord-Franse ge meente worden al vele jaren vriendschappelijke contacten on derhouden. In Orry is de Neder landse begraafplaats met onze in de oorlog gesneuvelde militairen en jaarlijks legt een Kapelse dele gatie daar een krans op 4 mei. In een lange stoet lopen we naar de begraafplaats. Drie toespraken en volksliederen, 25 kransleggingen en dit jaar voor het eerst ook een gedicht door kinderen van de Franse school uit Den Haag. Bij zonder. Ze leggen samen met kin deren van cbs De Linge rozen bij de graven. Na afloop op de fiets naar Hotel Wemeldinge waar we een Frans diner hebben met de delegatie uit Orry, met wijnen ge selecteerd door onze Kapelse vino- loge Elly Meeuwsen. Een gezellig en zeer smakelijk samenzijn opge luisterd door het Zeeuws Mannen koor. Ik kreeg zelfs nog de Medail le van de gemeente Orry, een mooi blijk van waardering. Vrijdag Vandaag wat rustiger, de delega tie uit Orry wordt door Kapellen- aren op sleeptouw genomen naar het Fruitteeltmuseum. Vanavond met weer andere Kapellenaren en de Orryanen het Franse Grand cu linair diner in de Cederhof. Mis schien nog even langs naar Scho- re ook. En zaterdag wandel ik mee met de Franse Slag Mars en woon het chansonconcert van Marjolein Polfliet bij. Toujours Ka pelle 2014 was een prachtige week dankzij de inzet van zeer ve len, bedankt allemaal! Volgend jaar maar weer, van 18 tot 23 mei. ZATERDAG 17 MEI 2014 p\kam woonp1aats BurgenieeSter KapC beroep. Burg hobby's B^Cdneien".etsen en Koken Burgemeester Stapelkamp legt een krans tijdens de herdenkings plechtigheid op het Franse militai re ereveld. foto Marcelle Davidse Toespraken en een gedicht Anton Stapelkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43