Heijmans moet rap aan de slag met bouwput ledereen die zich heeft gemeld, mag tóch nog mee op vakantie I I I I I Sculpturen van scholieren 66 Het is belangrijk dat de sfeer goed is. Mensen met dementie zijn daar heel gevoelig voor 32 WALCHEREN BEGINNENDE DEMENTIE In het Palet in Middelburg kunnen ouderen met beginnende dementie voortaan iedere dag terecht. KG'ZIUNGIM Wethouder Saskia Szarafinski hoopt en verwacht dat het niet zo ver zal komen. Afgelopen week heeft ze 'een constructief gesprek' gehad met vertegenwoordigers van de bouwonderneming. In sep tember 2012 kwamen de gemeen te en Heijmans overeen om de be ruchte bouwput met zand te vul len. Constructeurs onderzochten de mogelijkheden en er zou met om wonenden over de voorlopige in richting van deze gigantische zandbak worden gesproken. Anderhalf jaar na die afspraak (en bijna negen jaar na het staken van het theaterproject op die plaats) is er nog niets gebeurd. De leegge pompte put is inmiddels weer ge vuld met decimeters regenwater. Zolang de bouwput niet is afge werkt, kan de gemeente ook het slechte wegdek rond de put niet opknappen. De maatschappelijke en politieke druk om de bouwput te fatsoeneren neemt de laatste tijd weer toe. De vertegenwoordigers van Heij mans hebben volgens Szarafinski beloofd de kwestie op 26 mei te bespreken in het directieoverleg. De wethouder verwacht dat dat overleg gevolgd wordt door da den. Zo niet, dan kan Heijmans de aanschrijving verwachten. De gemeente zal de bouwonderne ming sommeren tot actie over te gaan. Szarafinski heeft gisteren de ge meenteraad in een vertrouwelijke brief geïnformeerd over de laatste stand van zaken. De gemeente Middelburg wil voor het einde van de maand een plan van aanpak voor de bouwput zien. KINDERKUNSTPARK MIDDELBURG - „Goedemorgen, ge lukkig dat jullie er allemaal zijn!" begroet Henrietta Joosse van SVRZ de groep ouderen. Eerder deze week was een aantal men sen te laat, omdat de taxichauffeu- se de weg kwijt was. „Ach, dat zijn we zelf ook een beetje," lacht een van de aanwezige mannen. Ongeveer vijftien ouderen zitten om de tafel in het ontmoetings centrum in het Palet in Middel burg. Sommigen komen hier va ker, anderen zijn er voor de eerste keer. Sinds deze week kunnen mensen met beginnende demen tie hier iedere dag terecht van tien tot vier. Na een kop koffie be ginnen ze aan verschillende activi teiten. Joosse: „We doen veel aan bewe ging, dat houdt mensen langer vi taal. Straks gaan we bijvoorbeeld jeu de boules doen. Uit onder zoek blijkt dat de zelfwaardering van de dementerenden stijgt door het bezoeken van de groep. We gaan niet met ze om alsof ze zie lig zijn en confronteren hen niet met dingen die ze niet kunnen. Het is belangrijk dat de sfeer goed en veilig is. Mensen met demen tie zijn daar heel gevoelig voor. Aan het eind van de dag kunnen ze vergeten zijn wat ze gedaan hebben, het vrolijke gevoel ne men ze mee naar huis." Dat is ook prettig voor de mantelzor- gers. Ook zij worden vanuit het ontmoetingscentrum begeleid. Mevrouw Joosse vertelt dat uit on derzoek van de VU in Amsterdam blijkt dat wanneer er ondersteu ning is voor mantelzorgers, ze het HET ONTMOETINGSCENTRUM IN HET PALET Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl „We hebben het hele bedrag nog niet binnen", zegt secretaris Jos Vaessen. „Maar we hebben beslo ten dat het nu wel doorgaat. We hebben voldoende vertrouwen dat de zaak rond komt." De drie Walcherse gemeenten springen bij. In Vlissingen nam de gemeenteraad donderdaga vond unaniem een motie aan, na dat het college van b en w eerder had geweigerd om een bijdrage te verstrekken. In Middelburg en Veere hebben de colleges wel zelf besloten om geld uit te trekken. In totaal gaat het om drieduizend euro. Tot verrassing van de stichting meldden zich dit voorjaar 170 mensen met een laag inkomen voor een vakantie. De voorgaande jaren waren dat er veel minder: de stichting had genoeg geld om zeventig mensen op vakantie te sturen. „Ik schrijf die grote toeloop volle dig toe aan de crisis", zegt Vaes sen. „Je hoort dat veel mensen werkeloos worden en in de bij stand komen. Het aantal mensen in de schuldsanering is enorm toe genomen. En als de armoede zo massaal wordt, vervalt de schaam te om je voor dit soort zaken aan te melden." De stichting organiseert vakan ties in Nederland en in het buiten land (Bosnië). Voor een vakantie van een week in een huisje in Ar- cen betalen mensen een eigen bij drage van veertig euro per per soon. De stichting legt daar 185 eu ro bij. De organisatie bestaat sinds 2005. beter volhouden, waardoor hun man of vrouw langer thuis kan blijven wonen. „Mantelzorgers hebben een zware taak: ze zorgen dag en nacht en moeten constant opletten. Dan is het heel fijn als je een dagdeel vrij bent om eens bij iemand langs te gaan of een bood schap te doen. Ook voor hen is er een gespreksgroep. Zij zien elkaar als ervaringsdeskundigen en heb ben veel steun aan elkaar." Voor mensen met dementie is het vaak moeilijk te accepteren dat ze een probleem hebben, en zeker om dat aan hun omgeving te ver tellen, aldus Joosse. „Maar als de buurman ziet dat je 's ochtends opgehaald wordt, kun je gewoon zeggen dat je naar het ontmoe tingscentrum in het Palet gaat. Het is allemaal wat laagdrempeli- ger. De stap om hier te komen is groot, maar daarna blijven men sen meestal komen. Ze treffen hier namelijk lotgenoten. Van hun omgeving nemen ze bijvoor beeld vaak niet aan dat het beter is om hun rijbewijs in te leveren. Als ik dat onderwerp aansnijd in een groep en we praten daar sa men over, lukt dat soms wel." uilijuj.jansegeveltechniek.nl EP door Theo Giele MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg geeft de eigenaar van de bouwput, bouwbedrijf Heijmans; tot eind deze maand de tijd om met een plan van aanpak te ko men. Komt er geen zicht op een spoedige oplossing, dan zal de ge meente Heijmans aanschrijven maatregelen te nemen in relatie tot de veiligheid. MIDDELBURG - Het Stadspark Molenwater in Middelburg wordt door 345 kin deren van dertien basisscholen omgetoverd in een kunstpark. Zij maken vijf tien sculpturen en krijgen hulp van acht Zeeuwse kunstenaars: Ollo Feenstra (initiatiefneemster), Femke Gerestein, Trinette Ledelay, Gerda Kramer, Willy Neve, Anita de Roos, Elsa Westland en Lucy de Graaf. Kinderen van groep 7/8 van De Palmenhof in Sint Laurens waren vrijdagochtend de eersten die aan de slag gingen. Zij metselden met hulp van Elsa Westland een labyrint. Vrijdag 23 mei om 16.30 uur wordt het KinderKunstPark geopend, foto Lex de Meester Het vrolijke gevoel gaat mee naar huis door Joanne Karkdijk Henriëtta Joosse Het ontmoetingscentrum in het Palet hoort bij 't Gasthuis. Dat is een locatie van SVRZ, een organi satie op het gebied van oude renzorg in Zeeland. Het biedt begeleiding en opvang aan mensen met lichte dementie die thuis wonen. Ook ondersteuning aan mantelzor gers is een belangrijk onderdeel. Licht dementerenden kunnen maandag tot vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur terecht in het ontmoe tingscentrum. De bedoeling van het ontmoe tingscentrum is om een laagdrem pelige plek te creëren waar men sen met dementie sociale contac ten opdoen en activiteiten onder nemen. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Alle mensen die zich hebben aangemeld voor een vakan tie via de stichting Vakanties Mini ma Walcheren kunnen toch mee. Eerder trok de stichting aan de bel omdat er veel meer aanmeldingen waren dan er plaats was. Actit geldig bij aankoop van Kömmerfiog K-Vision kunststof kozijnen tü€WLT€CHNI€iC BV Oostburg: Tel. OII7 4SI404 N«rlr>gui«g 9 (Stampcrehock industrieterrein) Vlissingen. Tel 0118 460025 Handelsweg 17 (Vrijburg industrieterrein)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36