Deltaprogramma kost Zeeland geld Woningverkoop stijgt licht Songfestival LANCZITTERS IN DIERENASIELEN 30 ZEELAND De Dierenbescherming begint een campagne om aandacht te vragen voor 'langzitters' in dierenasielen. zaterdag Het was lang geleden dat ik nog eens naar het songfestival had gekeken, maar zater dagavond was het weer eens zo ver. In mijn jeugd was het vas te prik dat er gekeken werd. Frizzle Sizzle, herinner ik me nog, en Marga Bult, maar ook de Belgische winnares Sandra Kim met J'aime la vie zie ik nog zo voor me. Het was nog in de tijd dat er geen halve finales waren en Nederland standaard meedeed. Lang voor de voorma lige Oostbloklanden mee gin gen doen en elkaar de stem men toespeelden. Die tijd lijkt voorbij te zijn, gezien het feit dat de laatste jaren landen als Zweden en Denemarken heb ben gewonnen, en nu dus Oos tenrijk. Servië, in 2007 nog win naar, deed dit jaar niet eens meer mee. Dat vriendjespolitie- gedoe kon ook geen stand hou den, want je komt altijd bedro gen uit. Ik zat er zaterdag nog op te letten. Je ziet dan dat Oek raïne 10 punten krijgt van Azer beidzjan, dus verwachten die hetzelfde van Oekraïne. Niet dus, 1 schamel puntje kregen ze er voor terug. Die relatie is dus ook klaar. Zo komt langzamer hand het beste liedje weer bo vendrijven, en dan kun je als Nederland dus zomaar tweede worden. Volgens de kenners was het zelfs het beste liedje, maar won Oostenrijk vanwege het statement dat werd ge maakt. Jammer, het is toch niet het Eurovisiestatementfestival? Ik begrijp het statement ook niet. Welk statement maakt een man als vrouw, maar dan wel weer met een baard, en die dan als artiestennaam notabe- ne Wurst kiest. Ik ben voor vrij heid, blijheid en gun Conchita Wurst het allerbeste, maar dat mensen daarom bij een liedjes wedstrijd op haar stemmen vind ik raar. Ik vind het, dwars tegen alle trends in, op een podium op stappen met een cowboyhoed en dan een countryliedje zin gen, ook best een statement. Afijn, als wij nu volgend jaar, maar geen vrouw met drie bor sten of een man zonder haar groei sturen, maar gewoon een hele goeie band met sterke in ternationaal klinkende liedjes mee laten doen. Wie? Racoon, van eigens! MIDDELBURG - De snoezige poezen en de honnige hondjes zijn door gaans het probleem niet. Die we ten, als ze eenmaal door wat voor oorzaak dan ook in een dieren asiel zijn beland, altijd wel een be zoeker het hof te maken en verrui len binnen afzienbare termijn het tijdelijke onderkomen voor een nieuw thuis. Maar de asielen in Nederland wor den ook bevolkt door honden en katten die minder goed in de markt liggen. Die op leeftijd zijn, niet meer zo goed ter poot of an derszins hulpbehoevend. Of die dermate schuw zijn geworden dat ze schielijk wegduiken zodra ze een vreemdeling in het vizier krij gen. Zij vinden vaak niet zo snel een baasje. Voor hen dreigt het asiel een permanent verblijf te worden. De Dierenbescherming trekt zich het lot van Chica, Brammetje en vele andere 'langzitters' aan en lanceert daarom volgende week woensdag een speciale, landelijke campagne. Dat is hard nodig, al dus woordvoerder Dik Nigtegaal. Van de honden in de asielen zit momenteel 18 procent er al drie maanden of langer. Bij de katten is dat zelfs 22 procent. „We mer ken dat enkele groepen dieren dui delijk buiten de boot vallen. Het aantal moeilijke gevallen zien we toenemen en dat baart ons zor gen. Hoe goed de dieren ook wor den verzorgd in een asiel, in een huiselijke omgeving zijn ze beter op hun plek." De Dierenbescherming noemt haar komende actie een 'kanjer campagne'. De gedachte is dat als iemand bereid is zich te ontfer men over de minder populaire dieren en daar extra energie in te steken, de uiteindelijke band tus sen mens en dier vaak alleen maar sterker is. „Ze kiezen heel bewust voor zo'n dier, dat dan juist een kanjer blijkt te zijn in plaats van een stakker." Het kabinet stelt 11 juli het al lesomvattende Deltaprogramma vast. In het kielzog daarvan valt ook het besluit over de Rijksstruc- tuurvisie voor de Grevelingen en het Volkerak-Zoommeer. Om de blauwalg te bestrijden wordt een zout waterstroom in het Volkerak toegelaten. Dat vergt maatregelen voor de zoetwatervoorziening in het gebied. Voor Zeeland speelt dat hoofdzakelijk op Tholen. Zee land, Brabant en Zuid-Holland zijn bereid 27 miljoen euro bij te dragen aan de maatregel. Daarvan komt 2,2 miljoen euro voor reke ning van Zeeland. Eerder droeg de provincie al 1,5 miljoen bij. Gedeputeerde Carla Schönknecht bezwoer de leden van de commis sie Ruimte, Ecologie en Water gis teren dat deze regeling geen open einden kent. „Alles wat wij bin nen dit kader willen doen, zit in dit regiobod." Maar of het ook vol doende is, blijft is de vraag", rea geerde Schönknecht op opmerkin gen van verschillende fracties. De 27 miljoen van de Zuidwestelijke provincies is ongeveer de helft van het totale bedrag dat nodig is voor de compenserende maatrege len. Daarnaast moet nog eens zo'n 45 miljoen euro worden geïn vesteerd om het meer zout te krij gen. Die kosten zijn voor het Rijk. Het Deltaprogramma bevat ook een plan om de zandhonger van de Oosterschelde te stillen. Dat ge beurt door suppletie van de Rog- genplaat. Uitgaven daarvoor: 12,5 miljoen euro, waarvan één mil joen voor Zeeland. Die kosten zijn allemaal nog wel te overzien en verdedigen, meent de commissie. Maar wat heeft de minister straks met het Deltapro gramma nog meer in petto voor Zeeland, vroegen coalitiepartijen CDA, SGP, PvZ en ook de PW zich af. Ben Pauwels (CDA): „Hoe gaat dit in de toekomst financieel geregeld worden. We trekken nu als regio 27 miljoen uit voor één project. Verdere maatregelen in re latie tot onze veiligheid zullen gi gantisch zijn. Ik constateer op steeds meer niveaus een terug trekkende rijksoverheid. Hoe meer wij daarin zullen toestem men, des te hoger worden onze bijdragen." Pauwels en Gert-Jan Minderhoud (PvZ) voorzien ook extra investeringen rond de Wes- terschelde. Die hoek blijft volgens hen nu onderbelicht. Dat blijkt uit cijfers van het Kadas ter. Ten opzichte van maart boek ten de meeste provincies in april voortuitgang. Ook Zeeland zit met 0,7 procent bij de stijgers. Er werden 287 woningen verkocht. Die toename verbleekt bij de ge middelde landelijke stijging van 7,5 procent aan woningverkopen en helemaal bij de progressie in Limburg (plus 19,2 procent). In Groningen zitten de woning verkopen in het slop. Het aantal transacties daalde in een maand tijd met 4,3 procent. Het Kadaster registreerde in april landelijk 10.780 verkochte woningen. Met 230 tot 300 transacties per maand vertonen de woningverko pen in Zeeland sinds april vorig jaar weinig golfbewegingen. De enige piek was eind november, be gin december 2013 te zien. Toen wisselden bijna 500 woningen van eigenaar. Het populairst zijn tussenwoningen en vrijstaande woningen, gevolgd door twee-on der-eenkappers en hoekwonin gen. Ook Chica wil Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok en Rolf Bosboom door Marcel Modde MIDDELBURG - De Statenfracties van CDA, PvZ, PW en SCP vrezen dat Zeeland nog een dikke reke ning gepresenteerd krijgt van de rijksoverheid voor toekomstige maatregelen in de Zuidwestelijke Delta. Daarbij draait het onder meer om de bestrijding van zand- honger, het creëren van voldoende waterberging en de instandhou ding van de primaire waterkering. Regio draagt 27 miljoen euro bij in compenserende maatregel voor verzilting van Volkerak-Zoommeer. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De woningverkopen zijn in driekwart van de provincies toegenomen, waarbij Zeeland met 0,7 procent de kleinste stijger is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34