Helft onvoorbereid op pensioen I i I 66 Senioren kunnen in de toekomst hun tablet gebruiken om langer veilig en zelfstandig te blijven wonen. WERKEN 21 1 Van de Nederlanders tussen de zestig en zeven tig jaar oud zegt bijna de helft (49 procent) zich niet voor te bereiden op het naderende pen sioen. Zij hebben nog geen concrete plannen voor activiteiten of zijn nog niet bezig met de fi nanciële gevolgen van het pensioen. Dat blijkt uit onderzoek van blooming trainingsbureau on der zevenhonderd Nederlanders in de leeftijd van zestig tot zeventig jaar, uitgevoerd door on derzoeksbureau Multiscope. Ruim eenderde van de ondervraagden denkt gelukkiger te worden als ze met pensioen gaan. Het bespreken van de plannen na het pensioen met de partner gebeurt maar weinig: 19 procent doet het regelmatig en 44 procent helemaal niet. De zestigplussers die zijn ondervraagd, maken zich vooral zorgen om hun financiën en het mis sen van werk en collega's. Ze kijken het meeste uit naar de vrijheid om zelf de dagen in te vul len (57 procent) en geen werkdruk meer (13 pro cent) te ervaren. Eenmaal met pensioen, is er meer tijd voor hobby's en andere leuke zaken. De top 5 van plannen die bijna pensioengerech tigden willen doen zijn: 1. Reizen 2. Vrijwilligerswerk doen 3. Culturele uitstapjes maken 4. Fietsen 5. Creatieve dingen doen blooming trainingsbureau komt voort uit de Volkshogeschool Bergen. Het bureau kent onder meer Pensioen in Zicht-trainingen. Volgens blooming is het verstandig je wel voor te berei den op je pensioen, omdat verwachtingen vaak niet sporen met de werkelijkheid. De agenda is leeg en je hebt continue je partner om je heen. 1 Hoe hyperlokaal Delta te werk gaat, blijkt uit de sponsoring van zonnepanelen rond het veld van de W Wolfaartsdijk. De voetbalclub wordt zo 'energieneutraal', wat kosten bespaart. Delta wil met meer sportclubs deze weg inslaan, want jonge ren trekken weg uit het dorp, het ledental daalt en de inkomsten nemen af. Geld voor zonnepanelen is er dan zelden. Maar een dorp blijft wel leven als het vereni gingsleven overeind blijft en opa via de dorpsportal op zijn tablet een filmpje kan zien van het voetbalteam waarin zijn kleinzoon speelt. Of, als het nodig is, kan beeldbellen met de huisarts. Krab: „Met deze maatschappelijke betrokkenheid zijn we als Delta uniek in de energiesec tor, denk ik." In zijn streven het digitale knooppunt van zowat elke Zeeuw te worden, zoekt Delta steeds vaker naar partners, zeker in het bedrijfsleven. Elektronische communi catie wordt immers de ruggengraat van veel bedrijfsprocessen, maar technologi sche ontwikkelingen gaan hard. „Je ziet dat al in de zorg. Beeldbellen, teledia- gnose, het op afstand monitoren van ouderen. Met deze technologie kunnen ouderen langer zelfstandig wonen, vereen- deel van deze hotspots is dat het deels pri vé - met eigen sleutels en codes - kan wor den gebruikt. Er is dus straks bijna overal wifi beschikbaar." Vanuit het principe dat iedereen over een internetverbinding kan beschikken, overweegt Delta een basisver- bindingstarief in te voeren. Wil je meer, dan betaal je per geleverde dienst. Delta sleutelt verder niet te veel aan het kabelnetwerk. Dat biedt volgens Krab vol doende capaciteit en snelheid, ook in de komende vijf jaar. De aanleg van glasve zelverbindingen voor alle Zeeuwse consu menten heeft momenteel weinig zin, zegt hij. „Dat is erg duur en zou nu weg gegooid geld zijn. Bovendien hebben we, en dat weet niet iedereen, 3800 kilometer glasvezelkabel liggen in Zeeland." Bedrij ven of clusters van ondernemingen die een glasvezelverbinding wensen, kan Del ta uiteraard bedienen. Wel volgens het principe 'u vraagt, wij draaien'. Volgend jaar krijgt Zeeland waarschijn lijk ook een datacentrum. De verwach ting is dat zo'n centrum grotere iet-bedrij ven naar de provincie zal lokken. Zo'n da tacentrum kan een vliegwiel zijn voor de economische ontwikkeling. Ontwikke lingsmaatschappij Economische Impuls Zeeland bezit al een lijstje met potentiële gegadigden. Samen met een partner (een bouwonderneming) bereidt Delta de bouw van het datacentrum voor. Delta be zit nu drie, kleinere doch verouderde data- centra in Goes, Middelburg en Kamper land. De bedoeling is er twee te vervan gen door een modern datacentrum, dat waarschijnlijk in Goes of Vlissingen komt. De Kenniswerf is daar de aangewe zen plek. Het plan is het centrum in mo dules op te bouwen. De bouwkosten be dragen zo'n 10 miljoen euro. Volgens Krab is het plan nog 'springlevend'. zamen ze minder en verminder je de zorg- kosten. Je kunt ook verschillende portals aan elkaar koppen. Dat soort slimme com binaties is niet alleen goed voor de gebrui ker, het kan het Zeeuwse bedrijfsleven nieuwe verdienmodellen opleveren." Delta wil zulke portals samen met branches en organisaties ontwikkelen. „Daarbij luisteren we goed naar de wen sen van zakelijke klanten." Eerder ging Delta al een alliantie aan met de toeristen sector. Op diverse vakantieparken heeft Delta het kabelnetwerk aangepast, zodat er optimaal internet en digitaal televisie beschikbaar is. Verder is het Wifi Net- werk Zeeland uitgebreid. Delta borduurt voort op deze weg. Los van de vele pro ducten die de provider aanbiedt (pakket ten voor het mkb en specifiek voor star ters, als ook vast-mobiel-oplossingen en spraak-dataverbindingen), krijgt het mid den- en kleinbedrijf de E-boulevard. Die maakt onder meer een direct contact met alle klanten en belanghebbenden moge lijk. In 2015 volgen portals voor het onder wijs en de arbeidsmarkt in Zeeland. Gebeurt er nog iets met de basisverbin dingen? Jazeker, zegt Krab. „We vinden dat iedere Zeeuw toegang tot het internet moet hebben. Daarom willen we ook wit te vlekken in het buitengebied verbinden. Plaatsen waar je geen of een trage inter netverbinding hebt. Op het platteland wo nen nog relatief veel ouderen. Ook die moeten zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. We doen nu een proef in het buitengebied van Terneuzen. Daar zorgen we voor internet via de lucht, want graven en kabels leggen is duurder. Het enige wat consumenten nodig heb ben, is een ontvanger." Een andere nouveauté zijn de wifi hot spots. Ze 'verschijnen' dit najaar in elke straat. „Dit project doen we samen de ka belexploitanten UPC en Ziggo. Het voor- ZATERDAG 17 MEI 2014 het internet verbinden' De serverruimte van Delta in Goes. Willem-Jan Krab, manager business unit Multimedia bij Delta. Bart van Remortel, productmanager Delta 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23