WERKEN 19 zoeken of er verborgen schulden in de erfenis zitten. In de tussen tijd moet je wel voorkomen dat je je als erfgenaam gedraagt", weet Bulthuis. De woning leegruimen voor ver koop, rekeningen betalen of aan maningen versturen aan partijen waarvan de overledene nog geld tegoed had, is onverstandig. Wel mag je aantoonbaar waardeloze spullen weggooien en de uitvaart betalen. Eenvoudigweg de erfenis verwer pen omdat er meer schulden dan bezittingen zijn, is geen goed idee. Sommige schulden, bijvoor beeld studieschuld bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO), worden namelijk bij overlijden kwijtgescholden. „En veel men sen hebben een overlijdensrisico- verzekering, die bij overlijden een deel van de hypotheek aflost", vult Bulthuis aan. „Ga dus ook goed na wat de aard van de schul den is en in hoeverre ze op jou kunnen worden verhaald." Er is overigens een wet in de maak voor erfgenamen die een er fenis 'zuiver' aanvaarden en toch met een onverwachte schuld te maken krijgen. Zij moeten in de nabije toekomst - onder voor waarden - via de kantonrechter kunnen voorkomen dat ze met hun persoonlijke vermogen aan sprakelijk zijn. Het is veilig en razend handig: bankieren op smartphone of tablet via een bank-app. Miljoenen Nederlanders kruipen niet meer achter de pc om geldzaken te regelen. VEILIG MOBIEL BANKIEREN Ze bestaan, argwanende men sen die om veiligheids- en privacyredenen nog 'ana loog' bankieren met over- schrijvingskaarten en enve loppen. Het is een kleine minderheid afgezet tegen de miljoenen Nederlanders die zich in korte tijd het mobiel bankieren via een bankapp eigen maakten. Was bankieren op de pc al een duizelingwekkende sprong voorwaarts ten opzichte van het klassieke bankloket, de bankapp maakt het allemaal nog eenvou diger. Bankieren op smartphone en tablet is wat gebruiksgemak betreft onovertrof fen. Veel klanten zijn er lyrisch over: 'best app ever!' Opvallend is de ontvankelijkheid van ban ken voor tips en wensen van gebruikers. De banken lijken afgedaald uit hun onge naakbare, uit marmer en spiegelglas opge trokken banktorens. Vrijwel alle bankapps hebben een feedbackknop en op sociale media is er een levendige conversatie. Het toontje is joviaal en informeel: Hoi alle maalde nieuwe update is live;) Of: Fijn dat je met ons meedenkt, Cisca! Ik heb je suggestie doorgegeven. Hopelijk zie je deze functionali teit terug in een volgende release. ARobin. Mooi, maar komt er ook wat van terecht? Dat valt niet tegen. In hoge frequentie ver schijnen updates met nieuwe mogelijkhe den. „ING heeft ervoor gekozen de app te ontwikkelen op basis van klantfeedback," meldt Inge Witteman van ING. Zo werden al snel de limieten opgetrokken van de be dragen die per dag overgemaakt kunnen worden, betalen naar het buitenland, een adresboek en een overzicht van leningen zijn toegevoegd. Beleggen via de ING-app gaat nog niet, maar dat zit er aan te komen. In pakweg drie jaar tijd heeft mobiel ban kieren een indrukwekkende groei meege maakt, zo blijkt uit de cijfers. Op de app van ING is in april dagelijks 1,5 tot 1,9 mil joen keer ingelogd. Daarmee is het nu al po pulairder dan bankieren op de pc via Mijn ING. Daar loggen per dag 1 tot 1,3 miljoen klanten in. Jongeren zijn kampioen in mo biel bankieren, vooral op de smartphone. Ouderen doen goed mee - de oudste ge bruiker van de ING-app is 101 jaar - maar opvallend: 60-plussers gebruiken daarbij liever een tablet. Het gebruiksgemak doet wel de vraag rij zen hoe veilig de apps zijn. De ING-app kent bijvoorbeeld maar één vijf-cijferige co de voor alle handelingen, van inloggen tot geld overmaken. Tan-codes, random-rea ders of andere paslezers zijn - ook bij ande re banken - lang niet altijd nodig. Makke lijk te kraken dus, zo'n superhandig appje? Helemaal niet, zeggen de deskundigen. Bij mobiel bankieren is tot nu toe niet één fraudegeval geconstateerd. Pc's zijn veel vat baarder voor virussen en malware dan mo bieltjes en tabiets. Dat komt omdat op pc's via allerlei bronnen software wordt ge- download. De kans op besmetting met een crimineel virus is daarbij prominent aanwe zig. Software voor smartphónes en tabiets wordt daarentegen vrijwel alleen binnenge haald via betrouwbare app-stores. En dankzij het gemak van de bank-app con troleren gebruikers veel vaker hun saldo. Mocht er iets fout gaan, dan voorkomt snel le ontdekking meer ellende. Regelmatige controle van de rekening is ook een voor waarde van de bank voor restitutie van ge leden schade. Overigens neemt over de hele linie fraude met online-bankieren af, vooral dankzij op lettendheid van de consument en beter be veiligde bankpassen. En was het vroeger, !4 in het analoge tijdperk dan wel allemaal I veilig? We zijn toch niet vergeten dat papie ren overschrijvingsformulieren en betaal cheques destijds ook als een magneet op criminelen werkten? Ze werden uit brie venbussen gehengeld en uit de fietstassen van de postbodes gestolen. Zo geschikt als het mobieltje is voor ban kieren, zo handig wordt-ie ook voor beta len. In fysieke winkels en wellicht in het openbaar vervoer kan er in de nabije toe komst - en nu al in een paar proefgebieden - mee betaald worden door toepassing van de near field communication. Mobieltje bij een kastje houden en klaar; een pincode is alleen nodig bij bedragen boven de 25 euro. Handig en ook snel: dit 'contactloze' beta len zou 7 seconden schelen ten opzichte van het huidige pinnen. En het moet ge middeld 16 seconden sneller zijn dan con tant afrekenen. Dat kan het verschil maken als je de trein moet halen en gauw nog een broodje wilt kopen. Hinderlijk is alleen nog dat Apple z'n iPhones niet met die technologie wil uit rusten. Apple wil geen inbreuk op het ei gen universum en komt daarom met een ei gen mobiel-betaalsysteem. De vraag is hoe lang Apple dit volhoudt. ZATERDAG 17 MEI 2014 V INa dertig jaar huwelijk ben ik in 2011 gescheiden. Wij hebben af stand gedaan van eikaars pensioen, maar niet van eikaars partnerpen sioen. Kan mijn ex het partnerpen sioen dat tot onze scheiding is opge bouwd zonder mijn medeweten om zetten in een oudedagspensioen? Uit uw vraag blijkt dat er sprake is van een spaarpot voor de pensioenop bouw; bij pensioenregelingen op risi cobasis vervalt namelijk bij echtschei ding het recht op partnerpensioen. Dat betekent dat u een zogenoemd bijzonder partnerpensioen heeft. Het antwoord op uw vraag is eenvoudig: Nee, uw ex mag niet zonder uw in stemming partnerpensioen omzetten in oudedagspensioen. 2 Mijn vriend en ik wonen samen. Krijg ik een partnerpensioen als hij komt te overlijden? Ben je niet getrouwd en is er geen sprake van een geregistreerd partner schap? Dan is er voor jou waarschijn lijk niets geregeld. Bij veel pensioen fondsen is het echter wel mogelijk partnerpensioen af te sluiten voor een niet-geregistreerde partner. Je vriend moet je daarvoor zelf aanmelden bij zijn pensioenuitvoerder. Er zijn ver schillen in de eisen die pensioenuit voerders stellen; doorgaans moet je kunnen aantonen dat je al langere tijd samenwoont en samen een (finan ciële) huishouding voert. Vaak is ook een door de notaris opgestelde samen levingsovereenkomst nodig. 3 Mijn vrouw en ik liggen in scheiding. Ik bouw via mijn werkgever een goed pensioen op. Moet ik na de scheiding een deel aan mijn vrouw afstaan? Een scheiding heeft gevolgen voor het ouderdomspensioen: u krijgt recht op de helft van eikaars ouder domspensioen dat tijdens het hu welijk is opgebouwd. Dat geldt bij echtscheiding, scheiding van tafel en bed of bij verbreking van gere gistreerd partnerschap. De verde ling is anders als u bent getrouwd op huwelijkse voorwaarden of in het echtscheidingsconvenant ande re afspraken maakt. De scheiding moet binnen twee jaar zijn gemeld bij de pensioenuitvoerder. Lees de brochure Verdeling van ouderdoms pensioen bij scheiding, te downloaden via onder meer rijksoverheid.nl De bank in je broekzak De essentie: ontzeg jezelf het gemak van mobiel ban kieren niet, maar neem wel enkele basisregels in acht. Beveilig toegang tot je smartphone met patroon- of cijfercode. Verander de standaard pincode van de simkaart in een eigen code. Jailbreaken van smart phone of tablet heeft veilig heidsrisico's. Haal alleen apps binnen van Google Play of App Sto re van Apple. De kans dat daar iets onbetrouwbaars tussenzit, is klein. Bekijk niettemin gebruikerserva ringen en let er vooral op of apps veel permissies vragen. Waarom zou een foto-app toegang willen tot je contactenlijst? Wees terughoudend met het gebruik van publieke wifi-netwerken (café, trein, luchthaven). De vijand kijkt namelijk mogelijk mee. Gebruik het in ieder geval niet voor privacygevoelige of financiële activiteiten. Het mobiele 3G of 4G-net- werk is veiliger. door Robert Dölle beeld Ronald Visser Banken lijken afgedaald uit hun torens van marmer en spiegelglas. Vrijwel alle apps hebben een feedbackknop ©reageren? geld@depersdienst.nl Op ING-app is in april elke dag 1,5 tot 1,9 miljoen keer ingelogd. Het is al populair der dan bankieren op de pc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21