Accijnsverhoging bereikt het tegenovergestelde DE WERKPLEK 16 WERKEN IN STUDIE is een samenwerkingsproject van de University of Applied Sciences te Vlissingen en de PZC. Studenten van- dr C.P. Polderman, docent overheidsfinanciën, geven hier hun visie op Geld Samenleving. In deze rubriek verschijnt een selectie van hun werk. De volledige teksten en meer be schouwingen staan op www.pzc/instudie. Wil je reageren? Doe dat op de website of mail naar verslaggever Cornelleke Blok, c.blok@pzc.nl Dat de accijnsverhogingen de staat toch geld ople veren, betekent niet dat dit voor het ondernemen de deel van Nederland ook iets positiefs oplevert. Nu Nederland eindelijk weer de zin heeft gevonden om actie te ondernemen en te investeren worden sommige bedrijven alsnog in een dal gedwongen. Zij kunnen in het ergste geval hun deuren sluiten. Is dat nu wat we wilde bereiken? Sinds de accijnsverhogingen, komen een heleboel bedrijven in opstand. Zij zien hun omzet steeds verder dalen. En alsof dat nog niet erg genoeg was na het dal van on ze economische crisis, is voor veel horecaondernemin- gen de ingang van de wet over de minimumleeftijd van alcohol en tabak het toppunt. Philip de Ridder, ex-topman van Heineken, maakt zich kwaad over de accijnsverhogingen op alcohol van de af gelopen jaren. „In de prijs van een kratje bier van twaalf euro zit vijf euro aan accijns en belastingen. Dat is vol strekt doorgeschoten." Ook de accijnsverhogingen maken het er niet veel beter op voor de bedrijven aan de grensstreken. Voor de brandstofbedrijven is de verhoging nog wel het dode lijkst. Ie zou dom zijn als je niet over de grens je auto voltankt, de boodschappen doet en je tabakswaren koopt. De tankstations kunnen op deze manier hun deu ren net zo goed sluiten. Hun omzetten dalen steeds ver der door de aanstekelijke werking van onze goedkopere buurlanden op dit gebied. In een motie eiste het Kamerlid Pieter Omtzigt (CDA) dat het kabinet de accijnsverhoging met ingang van 1 juli terugdraait. „De hoge accijnzen zijn voor de grens streek onmogelijk. Als de ondernemer in Amsterdam er last van had gehad, durf ik te wedden, dat de maatregel allang was teruggedraaid", meent Omtzigt. Als er gekeken wordt naar de betalingen die in februari op de rekening van de Belastingdienst zijn bijgeschre ven en dan vooral de bedragen die betrekking hebben op de brandstofaccijnsaangiften van januari blijkt dat de omstreden accijnsverhogingen op diesel en lpg de schat kist in februari 395 miljoen euro hebben opgeleverd, te gen vorig jaar 302 miljoen en 277 miljoen in 2012. Dit is belachelijk en zeker een inschattingsfout van de over heid. Bedrijfsleven en onderwijs proberen al jaren meisjes voor techniek te interesseren. Je vraagt je haast af waarom het nodig is. De mogelijkhe den zijn eindeloos, van overall tot een designers outfit. Kijk maar eens, ook online, in een glossy magazine zoals 'CirlsFuture'. Communiceren, organiseren, plannen en creatief zijn. Ook dat hoort erbij. Als we de werkplek van Elisca de Jonge (37) uit Sint-Annaland wil len bezoeken krijgen we direct een rondleiding door het hele productieproces van Dragon Plas tics Rotomoulding bv in Sint Maartensdijk. Elisca heeft duide lijk ervaring. Op een heldere manier licht ze el ke stap in het proces toe, waarbij ze de techni sche details niet uit de weg gaat. De werkplek van Elisca bevindt zich niet op een specifieke plaats in het productieproces. Ze heeft een bu reau als in een kantoorbaan en ook daarbij be horende werkzaamheden. In een familiebedrijf waar 14 mensen werken word je snel een dui zendpoot. Elisca houdt zich bezig met alle denk bare administratieve zaken, maar ook duizend poten hebben 500 rechterpoten en daarom is Elisca in teamverband van begin tot eind nauw betrokken bij alle technische werkzaamheden bij Dragon Plastics. Dragon Plastics is een producent van kunststof producten en halffabricaten. Er zijn diverse technieken om iets met kunststof te maken. Een veelgebruikte vormgevingstechniek voor kunststof is het spuitgieten. Kunststof in de vorm van granulaat of poeder wordt gesmolten en onder hoge druk ingespoten in een matrijs. Een andere techniek is het vacuümvormen, waarbij kunststof platen of folie met behulp van een matrijs vervormd worden. Dragon Plas tics gebruikt rotatiegieten. In dit proces wordt één helft van een holle matrijs met een kunst stof poeder, meestal polyethyleen (PE), gevuld en met een deksel afgesloten. De matrijs zelf wordt op een arm die zowel horizontaal als ver ticaal kan bewegen opgebouwd, het roteren. De roterende matrijs gaat in een oven waardoor het poeder smelt. Door het draaien wordt de nu vloeibare kunststof tegen de wand van de matrijs gedrukt en neemt het de gietvorm over. Dan wordt de matrijs met lucht afgekoeld waar door het product uithardt. Het resulteert in de meest uiteenlopende artikelen: de pizza koffers achterop de bezorgscootertjes, of de ANWB paddenstoelen die langs fietspaden voor de be wegwijzering zorgen. Drijvers voor de baggerin- dustrie maakt Dragon ook, net zoals machine kappen of onderdelen voor een melkrobot. „Het productieproces is door de techniek vrij ambachtelijk. Het grote voordeel daarvan is dat we in kleine series en klantgericht kunnen wer ken", zegt Elisca. Het werk begint met de vraag van de klant. Kan het probleem worden opge lost met rotatiegieten? Aan de hand van een te kening wordt bekeken uit hoeveel delen een matrijs bestaat, of je het product er goed uit krijgt, waar de naad komt en wat de toleranties zoals de krimpfactor zijn. De gewenste wand dikte, de verdeling van die dikte speelt mee. In combinatie met het volume van het product be paalt dat de hoeveelheid poeder die gebruikt wordt, de draaisnelheid die de arm ten opzich te van de plaat moet hebben en de temperatuur van de oven en de baktijd. Elisca: „Het is een driedimensionaal proces. Je bent op zoek naar een balans tussen de baktijd en de temperatuur aan de ene kant en de draaisnelheid van de arm ten opzichte van de plaat aan de andere kant". Elisca moet ook rekening houden met hoe het eindproduct gebruikt wordt. Moet het een isole rende werking hebben, komt er grote druk op te staan, of moet er een reliëf in komen? Voor een isolerende werking ga je een dubbelwandig product ontwerpen waar schuim ingespoten wordt. De planning van het traject door de pro ductie hoort er ook bij. Elisca bekijkt welke be werkingen nodig zijn en hoe ze die zo efficiënt mogelijk kan positioneren. Z door Anouk Molewijk I Kunststof poeder wordt in een holle matrijs of mal gegoten die ver volgens wordt afgesloten en al roterend de oven in gaat. In de techniek heb j door John de Kok Hier wordt op de deelnaad de top van het product gefreesd ge maakt omdat er een deksel op de bovenkant hoort. Door een product voorzichtig na te branden gaan de moleculen openstaan waardoor het gaat blinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18