PZC Bankieren op smartphone of tablet 18 19 HANDIG EN VEILIG meer omdat grote bedrijven (meer dan 250 werknemers, netto-omzet hoger dan 35 miljoen euro) sinds vorig jaar wettelijk verplicht zijn toe te werken naar een 'streefge tal': 30 procent van zowel raad van bestuur als raad van commis- ?L sarissen zou vóór 2016 uit vrou- wen moeten bestaan. Het gaat om tussen de 4.000 en 6.000 be drijven. Huidige stand van za ken: tussen 5 en 8 procent van de bestuurders en 10 procent van de toezichthouders is vrouw. Hoe het is gesteld met het aantal vrouwen in leidingge vende functies in de tiendui zenden kleinere ondernemin gen, organisaties en overheids instanties, is minder duidelijk. Sinds vijf jaar is er de organisa- tie Talent naar de Top, die be drijven aanspoort een 'char ter' te ondertekenen waarmee ze zich vrijwillig vastleggen op een streefcijfer. Slechts een klein deel van de bedrij ven ondertekende dat. Daar wordt krap een vijfde deel van de topfuncties bezet door een vrouw. Het experiment met de studenten stamt uit 2003. Vorig jaar, tien jaar later, werd het herhaald. En wat bleek? Heidi werd deze keer net zo gewaardeerd als Ho- ward. Een prachtig cv: gewerkt voor computergigant Apple, daarna een eigen softwarebedrijf, ver volgens opgewerkt tot partner bij een groot bedrijf dat inves teert in de informaticabranche. Extraatje:" veel invloedrijke vrienden, onder wie Bill Gates. Deze per soon, met de naam Howard, zou een enor me aanwinst zijn als leidinggevende voor ieder bedrijf, concludeerden studenten be drijfskunde aan wie het cv was voorgelegd. Echter: een even grote groep studenten die hetzelfde cv las, maar aan wie was verteld dat de persoon Heidi heet, gaf een veel lage re beoordeling. Daar waar Howard als 'krachtig' en 'goede netwerker' werd inge schat, vermoedden de studenten dat Heidi 'zelfingenomen' zou zijn en 'niet een per soon waarvoor je zou willen werken'. Het experiment, dat het Heidi/Howard- effect heet, toont aan hoe ambitieuze vrou wen die hogerop willen ko2i2men, soms barrières moeten slechten waarop ze zelf weinig invloed hebben. De test met de stu denten staat beschreven in het boek Lean in - Vrouwen, werk en de weg naar succes van de Amerikaanse Sheryl Sandberg, top vrouw bij Facebook. Het boek, vol analyses en praktische tips, is de leidraad voor man vrouw-discussies in veel landen. Feit is dat de arbeidsparticipatie van vrouwen stevig is gegroeid. Ook het aan deel vrouwelijke studenten in het hoger on derwijs neemt snel toe. Maar waarom stro men ze dan niet naar hogere functies door? Houden mannen hen uit de door hen gedo mineerde boardrooms? Zijn vrouwen ge woon minder ambitieus? Vinden ze het te ingewikkeld werk te combineren met hun zorgtaken? De meningen zijn verdeeld. „Vrouwen willen vaak te veel: carrière ma ken, kinderen krijgen en daarnaast ook nog leuke dingen met vriendinnen doen en tijd overhouden voor zichzelf', constateert Ria Doedel, directeur van de Waterleiding Maatschappij Limburg in het boek Diversi teit in de boardroom van Léon Evers en Chantal van Esch. Het is meer een gebrek aan ambitie, vindt Kitty Veldman, directeur van een oc trooibureau: „Als op school iets gedaan moest worden, hadden alleen de werkende moeders tijd. De anderen moesten tennis sen." Caroline Maessen, directeur van pret park Toverland, is het gezeur over een even tuele onzichtbare barrière beu: „Het glazen plafond bestaat niet, het is een kreet van vrouwen om de verantwoordelijkheid bui ten zichzelf te leggen." Dat de sleutel bij vrouwen zelf ligt, vindt ook DSM-topvrouw Monique Caubo. „Om te beginnen moeten ze het wel zelf TIPS HINTS Het aantal vrouwen op hoge posities in het bedrijfsleven stijgt maar langzaam. Is er echt sprake van een glazen plafond of moeten vrouwen gewoon beter hun best doen? willen. Het is hard werken en je moet er wat voor over hebben. Dat is de belangrijkste voorwaar de." Maar ook werkgevers heb ben een belangrijke rol, vindt Caubo, die volgens management- vakblad Scope een van de vijftig machtigste vrouwen van Neder land is. „Bij DSM staat diversi teit hoog op de agenda, er wordt in alle geledingen aandacht aan besteed. In een divers team - niet alleen man-vrouw, maar ook cultuur en achtergrond van mensen - worden onderwer pen vanuit meer perspectieven beschouwd en kom je tot meer creativiteit en beter gebalan ceerde afwegingen en beslui ten." Peter Thissen, directeur van het gelijknamige installatiebe drijf is het met Caubo eens: „Vrouwen hebben duidelijk meerwaarde in de bedrijfsvoe ring", zegtActiefin een door mannen gedomineerde sec tor, probeert het bedrijf al ja ren vrouwen op sleutelposi ties te krijgen. „Dat lukt, als je er maar je best voor doet." Maar of vrouwen nu vaker doordringen tot topfuncties, is moeilijk te meten. Harde cijfers over de stand van za ken in Nederland zijn moei lijk te vinden. Veel bedrij ven leggen de gegevens niet vast of maken ze niet open baar. Daar begint verande ring in te komen, onder Op weg naar de top reageren? geld@depersdienst.nl eld&we door Kitty Borghouts illustratie Mark Reijntjens Maak als bedrijf geen geheim van je ambitie om meer vrouwen in de top te benoemen. Draag het uit; dat verhoogt het draagvlak in de organisatie. Om doorstroming naar de top te bevorderen, moet de subtop voortdurend aangevuld worden. Betrek in functioneringsgesprek ken meer langetermijnvisie. Dat geeft ruimte om bijvoorbeeld tij delijk wat minder te werken in verband met zorgtaken en daarna weer meer te investeren in werk. Vervang het klemmende regime van schooltijden en -vakanties door een eigentijdse variant. zaterdag 17 mei 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17