Ir'"-»'* VERDIEPING 11 Nino Khimshiashvili zet een muntje naast het verkeerslicht op een nagebouwd kruispunt. Het geldstuk valt neer, want het stoplicht is groen. Zaza Iremadze zet een knop om, het licht springt op rood, en nu blijft het muntje rechtop staan. Dat komt door de magneet die alleen aangaat als de blinde, die de magneet voelt door zijn blindenstok, moet stoppen voor het voetgangerslicht. „Als er veel auto's en mensen op straat zijn, kunnen blinden soms het geluid van het verkeerslicht niet horen. Met dit sys teem is verkeerslawaai geen probleem", legt Nino de voordelen uit. De drie zijn in overleg met de lokale overheid om hun idee in de praktijk te brengen in hun stad. Angela vond inspiratie in een meisje uit haar regio dat brandwonden opliep. Ze ontdekte dat het nog heel moeilijk is om mensen huid te vinden die geschikt is voor transplantatie", vertelt de ISEF-vertegenwoordiger van Brazilië die als vertaler optreedt. Angela voegde gelatine toe om de poriën van de varkenshuid te verkleinen, zo dat ze de grootte krijgen van mensenhuid. Een ge specialiseerd laboratorium testte haar exemplaar en het bleek too procent verenigbaar te zijn met mensenhuid. Maar het werk is nog niet af. Angela: „Ik wil de huid verder ontwikkelen voor verschillende huids kleuren, zodat het direct na de transplantatie de juiste huidskleur heeft." .üomujc. i£8i3vinü 9£> töe»v m£wa «uzai ob nu i££m «framuboiq ioov öbomworte lari uo ai jyisi Nivatha Balendra staat al op het punt om een eerste wetenschappelijke publicatie op haar naam te schrijven. Zij ontdekte drie bacteri ën die dol zijn op oliedeeltjes. „Ze zien het als een voedselbron. Je kan ze daarom gebruiken om olieres ten in bijvoorbeeld pijpen op te ruimen, maar ook bij olierampen in zee. De huidige chemische middelen zijn efficiënt, maar zijn zelf net zo giftig voor de zee." Ze raakt bijna niet uitgepraat over de minuscu le beestjes. Ze werkt buiten schooltijd aan dit onder zoek bij het Nationaal Instituut voor Wetenschappe lijk Onderzoek. „Ik wist tot drie jaar geleden niet dat bacteriën zoveel potentie hebben. We denken altijd over bacteriën als schadelijk, terwijl ze ook veel voor delen hebben. Toen deed ik een stage bij het lab waar ik nu werk en raakte ik erin geïnteresseerd." Alle wetenschappelijke ontdekkingen en in novaties beginnen met een idee. Verder is Johanna Adojaan ook nog niet, maar ze ver- trouwt op haar vader, een ICT-medewerker. „Uit mijn onderzoek blijkt dat renners beïnvloed wor den door de snelheid van de muziek. Mijn idee is daarom een muziekspeler te maken die de snelheid van de muziek aanpast aan je hartslag. Als je te hard rent en je hartslag is te hoog, dan kiest de muziekspeler een langzaam liedje zodat je minder hard gaat rennen en je hartslag daalt. Je hartslag wordt gemeten door sensoren in de oor dopjes." Ze denkt dat het vooral net beginnende renners motiveert. „Uit mijn experimenten bleek dat vooral minder ervaren renners vaak te snel be ginnen en dan moe worden." Vol concentratie staart een meisje naar de racebaan waar een speelgoedauto over snelt. Ze heeft een koptelefoon op haar hoofd die een sensor tegen haar voorhoofd houdt. „Reken iets uit", suggereert bedenker Stefan Das calu. Want hoe meer je je concentreert, hoe har der de auto gaat. Ofwel, hoe hoger je hersengol ven, hoe meer voltage er naar de auto wordt ge stuurd. „Enerzijds kun je dit gebruiken om kinde ren te leren concentreren, want het is leuk om te doen. Anderzijds richten we ons op ADHD-pa- tiënten", legt Stefan uit. „Volwassen ADHD-pa- tiënten hebben vaak minder moeite zich te con centreren dan vroeger, omdat hun hersenen zich aanpassen. Door te oefenen met dit apparaat kun je dat proces versnellen." Laith Imad Al-Abdallat kan er niet tegen als ie mand bloedt. Niet dat hij daar ziek van wordt, maar hij wil er graag wat aan doen. „Vijfjaar geleden had mijn broer een ongeluk. Zijn voor hoofd bloedde, het was gruwelijk om te zien." En zo kwam hij op zijn crème. Het is een mix van adre naline, etamsylate, honing en honingwax. „Honing en honingwax helpen de wond te steriliseren en de wond sneller te helen. Honing voorkomt bovendien dat de adrenaline het hart bereikt, want dat is ge vaarlijk", verklaart Laith. „Adrenaline zorgt ervoor dat het bloed minder snel stroomt en je dus minder bloed verliest. Etamsylate versnelt het helingsproces van de huid." Hij testte het op verschillende placen ta's. Met de crème stopte het bloeden binnen 3 se conden, zonder duurde dat 2 tot 3 minuten." ZATERDAG 17 MEI 2014 Wie: Johanna Adojaan (17) Land: Estland Wat: Een muziekspeler voor Wie: Stefan Dascalu (17) Octavian Coca (17) Land: Roemenië Wat: Speelgoedauto je hersenen aansturen met Wie: AngelaDeOliveira(17> Wie: NinoKhimshiashvili(17) Zaza Iremadze (18) Besarion Kvatsikheli (18) Land: Georgië Wat: Een manier om blinden te laten weten of het stoplicht rood of groen is, met een magneet Wie: Laith Imad Al-Abdallat (16) Land: Jordanië Wat: Crème die alle bloedingen direct stopt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13