Programma Borsele stip aan de horizon Van Gastel Mode ®P BB (M3HU3 IIMi I I I I I bestaat in Etten-Leur 32 BEVELANDEN en THOLEN Op heterdaad betrapte inbreker gaat er als een haas vandoor Dit moet gevierd worden Etten-Leur Bergen op Zoom MOSSELVISSERIJ Zandkokerwormen gooien roet in het eten bij goede voorjaarsvisserij mosselzaad op de Waddenzee. Asbest op kavel nieuwbouwwijk Kruiningen EP Vrijwel alle raadsfracties spraken deze intentie donderdagavond uit tijdens de vergadering van de ge meenteraad. De raad nam het col legeprogramma 'voor kennisge ving' aan en stelde dat niet vast zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Een aantal fracties, met na me de WD en D66, hadden veel moeite met het 'vaststellen' om dat ze zich daarmee zouden com mitteren aan het collegeprogram ma en daar hadden ze geen zin in. „Er staan goede dingen in het pro gramma, maar ook zaken waar mee ik niet uit de voeten kan", zei Roel Boekholt (WD). D66 wil de zelfs een motie indienen om een duidelijke prioritering aan te geven in de tien ambitiepunten. Anders zouden de inwoners wel eens het gelag kunnen betalen. Le- vien de Putter trok de motie in toen duidelijk werd dat het pro gramma alleen een richting aan geeft en dat dus nog niets vast staat. „Het programma is slechts een vi sie, een stip aan de horizon", zei Marga van de Plasse (CDA). OUD-VOSSEMEER - In een woning aan de Hikseweg bij Oud-Vosse- meer is gisterochtend een inbre ker op heterdaad betrapt. De ver dachte ging er na zijn ontdekking als een haas vandoor. De bewoner vertelde aan de ge alarmeerde agenten dat hij vanuit zijn nabijgelegen bedrijf ineens een onbekende man in de wo ning zag staan. Toen de inbreker dat in de gaten kreeg zette hij het Winkelcentrum 36-39 4873 AC Etten-Leur tel. 076 - 5012260 St. Josephstraat 57 4611 MK Bergen op Zoom tel. 0164 - 242022 op een lopen naar een auto met bestuurder. Nadat de inbreker was ingestapt ging het duo ervan door. Van bestuurder en inbreker is geen goed signalement bekend. Direct na de melding hebben ver schillende politie-eenheden op strategisch punten gepost en is er een buurtonderzoek gedaan. Dat leidde echter niet tot het gewens te resultaat. Overigens is bij de in braak niets buitgemaakt. YERSEKE - De eerste twee weken van de voorjaarvisserij zijn voor spoedig voorlopen. Die conclusie kan Hans van Geesbergen, secreta ris van de Producentenorganisatie Mosselcultuur wel trekken. „In twee weken tijd is 100.000 mos sel ton oftwel ïo miljoen kilo, ge vist. Wat ik hoor van kwekers en van wat ik zelf op foto's heb ge zien is het mooi spul." De vraag is echter wat de komen de weken voor de mosselkwekers zullen opleveren. In april werd een quotum vastgesteld van 250.000 mosselton. Een cijfer ge baseerd op het zaad dat op ver schillende visgebieden van weste lijke Waddenzee is gevallen. De zandkokerworm, beter bekend als de zandpijp, heeft een groot deel van het zaad 'ondergespogen' met zand. Daardoor zijn de jonge mos seltjes niet meer op te vissen en gaan de meeste dood. Zodra duidelijk werd dat de zand pijp daags voor het begin van de zaadvisserij vooral heeft toegesla gen in de Texelstroom, een visge- bied ten oosten van het Noord - Hollandse waddeneiland, is het quotum voor de eerste week di rect verminderd van 75.000 naar 50.000 mosselton. „Het visgebied is een stuk beperkter. Volgende week gaan we de derde week in, KRUININGEN - Een bouwkavel op de hoek van de Newtonlaan en de Van Leeuwenhoeklaan in Kruinin gen is gisterenmorgen afgezet met hekken, na de vondst van as best. Het materiaal zit in plaatma teriaal dat waarschijnlijk afkom stig is van boerenschuur die daar eerder stond. Volgens de gemeente is er geen di rect gevaar voor de gezondheid. In opdracht van de gemeente doet een gespecialiseerd bedrijf nader onderzoek naar de aanwe zigheid van asbesthoudend mate riaal. Over enkele weken zal blij ken of er verdere maatregelen no dig zijn. aan het eind van die week beslis sen we als bestuur of op basis van de ervaringen er nog een vierde week komt", zegt van Geesber gen. Hij heeft de indruk dat in middels het meeste zaad is opge vist en de kwekers nu nog vooral op halfwasmosselen vissen. On der gunstige omstandigheden groeien die op de kweekpercelen in de Waddenzee nog dit najaar uit tot consumptiemosselen. Sommige mosselkwekers hebben ook last van de zandpijp op hun percelen. Een deel van hen zien mosselen verloren gaan die ze eer der dit jaar vanuit de Oosterschel- de naar de Waddenzee hebben ge bracht. Voor dit zogeheten 'zuid- noordtransport' is sinds kort een vergunning. Kwekers kunnen daarmee onvolgroeide schelpdie ren sneller consumptierijp ma ken, omdat mossels op de Wad denzee sneller groeien dan in de Oosterschelde. Voor sommigen heeft deze beslissing dankzij de zandpijp dus verkeerd uitgepakt. „Een klein natuurrampje", noemt Van Geesbergen het. „Een soort georganiseerde misdaad, net als de zeesterren. Alleen is daar nog wat tegen te doen. In het verleden is ook geprobeerd iets tegen de zandpijpen te beginnen, maar dat heeft weinig effect gehad." De natuur, waar mosselvissers al tijd van afhankelijk blijven, kan dit jaar wellicht ook positief uit pakken. Naar alle waarschijnlijk heid zal de seizoensstart vroeg zijn. Christine Fijnaut van het Mosselbureau brandt haar vingers echter nog niet aan het noemen van een datum. „Kijkend naar de andere producten, hopen we door het warme voorjaar op een goede start. Vorig jaar moesten we het uitstellen naar 24 juli. Voor de Bel gen begint de vakantie 1 juli en dan is niet leuk dat ze zolang moe ten wachten tot ze mosselen kun nen eten", zegt Fijnaut. „Pas als de kwaliteit goed is, kan het sei zoen beginnen." BODEMVISSERIJ MOSSELZAAD BLIJFT BELANGRIJK Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl iiiujiij.jans6gev6lt6chniek.nl EP door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele zal de komende vier jaar de ambities uit het collegepro gramma 'Evenwichtig en Ambiti eus' kritisch toetsen aan de haal baarheid en de financiële gevolgen voor de inwoners. 85 jaar m.u.v. Basis kollektie Joseph Ribkotf Greenstone Rosner Gerry Weber Betty Barclay Roberto Sarto Taitun Select Laura Lebek Frank Lyrran UmtaAMwi Isabel Just White Seiöel Seda Hermann Lange Lebek GoüeHaüg Frank Wel der Ana Sommermann Erfb Rat* Thomas Rabe Reset Marcona Mto Toni Cress Donna Dura Mplu Enen Fend Nu by Staf! Geisha Sandwich Moe MeuribuB Samocn Cream Yaya Etea Cavoletti Lucia Open End Pady Pause Ca* B-Jeans Transfer Vera Mont Angels never Di Summum Capuccino Juffrouw Jansen Joseph Ribkoft Gerry Wetoer Betty Barclay Roberto-Sano Talfun Select Laura Lebek Frank Lyman Isabel Just White Hermar* Lange Lebek GoüeHaüg Rank Walder Sommemvann Ede Rabe Thomas Rabe Milo Tom Dress Donna Dura Mayertne Capuccino Juffrouw Jansen 'De zandpijp is een kleine natuurramp' door Joeri Wisse Bodemvisserij blijft van belang voor mosselkwekers. Cijfers over de voorjaarsvisserij van 2014 zijn over enkele weken bekend. De voorjaarsvisserij van 2013 le verde 21 miljoen kilo op, uit de mosselzaadinvanginstallaties op de Waddenzee, Voordelta en Oos terschelde kwam 14 miljoen kilo. De najaarvisserij van 2012 was Aetic geldig bij aankoop van Kömmcritng K-Vision kunststof kozijnen Oostburg: Tel. OII7 45I404 Ncringuicg 9 (Stampcrshock industrieterrein) Vllsslngen. Tel. 0II8 4600B5 - owoo^cloJ Handelsweg 17 (Vrijburg industrieterrein) goed voor 40 miljoen kilo, de MZI's voor 15 miljoen kilo. In 2011 bleef zaadval uit en was er geen bodemvisserij, de MZI's le verden dat jaar 10 miljoen kilo op. Door stormen is een flink deel van het zaad uit 2012 en 2013 verlo ren gegaan. Komende tijd wordt duidelijk wat daarvan het effect is op aanvoer consumptiemosselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 132