I f F Kinderen zijn de meesten nog, maar wel heel erg slimme. Meer dan 1700 topscholieren uit de hele wereld presenteerden deze week hun innovatieve ideeën in Los Angeles. Van een crème die bloedingen stopt tot een raceauto die je bestuurt met je hersenen. 10 VERDIEPING JONGE UITVINDERS De Amerikaanse Nobel prijswinnaar Michael Bishop (78) kan nauwe lijks een meter lopen of weer een groepje scho lieren klampt hem aan voor een 'selfie', een fo to met hun held. Deze jonge Willy Wortels in het LA Congrescentrum zijn nauwelijks geïnteresseerd in de Hollywood-sterren die even verderop wonen, zij hebben meer belangstelling voor iemand die het heeft ge maakt in de geneeskunde. De tieners doen mee aan de internationale wetenschaps- en innovatieconferentie ISEF in Los Ange les, bedoeld om de interesse voor weten schap en techniek onder jongeren te stimu leren. De deelnemers zijn de wetenschappers van de toekomst, of hopen dat in ieder geval te worden. Milieuvervuiling, duurzame ener gie, remedies voor ziektes zoals kanker, alzheimer, MS: ze denken groot en willen de wereld veranderen. Sommigen zullen la ter topwetenschapper worden, zoals Lisa Randall, die in 1980 meedeed aan ISEF en nu hoogleraar theoretische natuurkunde is aan de Harvard Universiteit. Voor velen is ISEF een opstapje om een plek te bemachti gen aan zo'n prestigieuze universiteit. Voor anderen is het vooral een ervaring die inter nationale vrienden en een praktijkcursus Engels oplevert. „Veel van de grootste ontdekkingen zijn ge daan door mensen die compleet ongedwon gen waren", zegt Bishop tussen het fotogra feren door. Hij vindt nog steeds inspiratie bij jonge wetenschappers. „Juist mensen die zich erg hebben verdiept in een onder werp, hebben de neiging te denken, 'oh, ik weet dat dat toch niet gaat werken'. Maar deze deelnemers beginnen met een schone lei en proberen gewoon." Robert de Bruijne (16) Wouter Boot (15) Nederland (Kapelle) Desert Vapor, een manier om zout water om te zetten in drinkwater met behulp van zonnekracht In Nederland komt drinkwater ge woon uit de kraan, maar dat is in veel landen niet zo vanzelfsprekend. Ook daar moeten mensen drinkwater hebben, dachten wij", vertelt Robert de Bruijne over hoe hij en zijn mede-uitvinder Wou ter Boot op het idee kwamen voor hun De sert Vapor. „Het probleem met ontziltings- machines is dat ze veel te duur zijn en veel onderhoud nodig hebben. Wij wil den het juist zo goedkoop en simpel moge lijk houden." Zo kwamen ze op het idee van de Desert Vapor. Het is een 1 kilometer lange buis, hoewel het prototype nog slechts een hal ve meter lang is en het showmodel voor Los Angeles nog kleiner is. De buis is zwart, zodat het binnen in de buis zo warm wordt dat het zoute water ver dampt. Het zout blijft achter en wordt weggespoeld door overtollig water. Door andere delen van de buis te koelen, con denseert daar de waterdamp en vormt het zoet water. De ontwikkeling van hun uitvinding verg de een lange adem. De jongens werkten vier modellen uit en bouwden twee proto types. „Daar is zeker per man wel 100 uur in gegaan, in en buiten schooltijd", lacht Robert. „Volgens de berekeningen kun nen we zo 1900 liter drinkwater per uur produceren, maar uit de tests kwam veel minder: 145 liter. Het principe werkt, maar de resultaten kunnen nog veel be ter." Vorig jaar deden de jongens ook mee, met een machine om elektriciteit op te wek ken uit golfkracht. Daar hebben ze vrien den aan overgehouden die ze een week voor de conferentie al hebben bezocht. Los Angeles is veel leuker dan Phoenix, waar de slimme jongeren vorig jaar bijeen kwamen, beamen ze allebei. „Er is hier veel meer te zien: Hollywood, Beverly Hills", zegt Wouter. ISEF is niet alleen hard werken. Het is ook feesten, aan het strand liggen en een exclusieve avond in de Universal Studios. EF cL De Willie Wortels van de nieuwe generatie door Freke Remmers illustratie Mark Reijntjens en Ronald Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12