'Stop maar geld in de theemuts voor Tibet' SCHOUWEN-DUIVELAND 35 80% Verbouwingsuitverkoop BadkameruitverkooD.nl Leerlingen als beloning naar Walibi Zeil aanhanger gesmolten bij brand Met kortingen van 40 tot 80% MIDDELBURG RENESSE - Leerlingen van de open bare basisschool 't Staepel' of uit Renesse hebben zeer hun best ge daan bij de verkoop van kinder postzegels. De scholieren uit de groepen ze ven en acht van deze school beho ren tot de 'topverkopers' van Zee land, samen met leerlingen van De Lichtstraal in Westkapelle en De Klimroos (Krabbendijke). Als beloning mochten de leerlin gen van de groepen 7 en 8 samen met andere 'topverkopers' giste ren feest vieren in pretpark Wali bi in Biddinghuizen. Daar kwa men vrijdag ruim zeshonderd ba sisscholieren bij elkaar om lol te maken en te vieren dat zij beho ren tot de beste kinderpostzegel verkopers van Nederland. In totaal reisden gisteren leerlin gen van 24 scholen af naar het pretpark. Twee jaar geleden sprak Toos Dirkse ook al eens met deze krant. Toen wilde ze beslist geen honderd worden maar nu het dan toch zo ver is, probeert ze er maar het beste van te maken. „Ik heb gezegd dat niemand bloemen moet meenemen. Daar heb ik toch geen plaats voor en het kost me te veel moeite om ze te verzor gen. Als ze dan toch wat willen doen, heb ik mijn Indiaase thee muts. Daar kan geld in voor mijn fonds Het Vangnet. Daar zitten al mijn spaarcenten in, een miljoen inmiddels, en daarvan worden in India oude Engelse landhuizen op geknapt, waarin een SOS-kinder- dorp wordt gevestigd voor Tibet aanse kinderen. Zo doen we drie goede dingen: de kinderen krij gen een mooi dorp, de omgeving profiteert van de bouw en de leve ranties en we redden wat erf goed." Toos Dirkse werd in Oegstgeest geboren, vlak voor de mobilisatie van 1914. „Nederland was dan wel neutraal maar er was gebrek aan alles. Mijn ouders, die een verf- zaak hadden, waren gedwongen zuinig te zijn met alles. Dat heb ik dus toen al geleerd: zo gek veel heeft een mens niet nodig." Op haar vierde had ze het al helemaal gehad met oorlog. „Uit elke oor log komen er minstens vijf ande re voort en er heeft nooit iemand echt gewonnen." Toen ze een jaar of tien was, vin gen haar ouders twee Hongaarse meisjes op, die in Nederland kwa men aansterken. „De ene kwam uit een officiersgezin, de andere uit een wijk waar de politie zelfs overdag niet in durfde. En een ru zie dat die meiden maakten, in het Hongaars." Op haar elfde had ze het dus helemaal gehad met klasseverschillen. Zo waren er meer momenten in haar leven die veel inspiratie en energie opleverden. Een aardver schuiving tijdens een reisje in Oostenrijk, bijvoorbeeld. „Daar door kwamen we in het oudste SOS-kinderdorp van de wereld te recht. Het rook er heerlijk naar soep en we kregen een rondlei ding." Ze adopteerde meteen een kind en zou er in de loop der tijd ne gen naar de volwassenheid bege leiden. „Met de meesten heb ik nog contact. Pema, een Tibetaans meisje dat uiteindelijk diabetes- voorlichter in Engeland is gewor den, komt ook." Tot 1977 werkte Toos Dirkse in de verpleging. Opgeleid in het kin derziekenhuis in Utrecht, ervaren geworden in de zorg voor vluchte lingen tijdens de bezetting en extra gevormd in het opzetten van kraamzorgorganisaties na de Ik ga nog even door met sparen, want met een miljoen ben je er nog niet oorlog, kwam ze bij het Groene Kruis in Zeeland terecht, waar ze zich specialiseerde in de jeugdge zondheidszorg. „In 1977 ben ik voor mijn moeder gaan zorgen die in haar laatste le vensjaar was. Dat was een pracht- jaar. Daarna heb ik alleen nog voor SOS Kinderdorpen ge werkt." En al die tijd heeft ze ge spaard. „Toen ik een erfenisje kreeg, besefte ik dat ik dat geld daarvoor niet nodig had, dus daar na ook niet. Het werd het beginka pitaal voor mijn spaarrekening. Omdat ik niets nodig heb - ik knip mijn eigen haar en ik draag met plezier andermans kleren af - kan ik heel goed sparen. Daar naast verkoop ik tweedehands spulletjes die ik krijg en soms op knap, hier in de gang en ik heb een heleboel mensen die kaarten voor me maken, nu ik dat zelf niet meer kan." Zo heeft die honderdste verjaar dag toch weer tot een nieuw in zicht geleid. „Ik ga gewoon nog even door met sparen, want met een miljoen ben je er nog niet. Ik ben blij dat ik Het Vangnet heb opgericht, want dan hoeft nie mand belasting te betalen over die centen. Het is ook fijn dat het nu al wordt uitgegeven, want zo lang er van die figuren als Wil- ders op macht azen, weet je het maar nooit." ZlERlKZEE - Een bewoner in de Krammerstraat heeft gisteren aan gifte gedaan van brandstichting. Er is een aanhangwagen in brand gestoken op het erf naast zijn gara ge bij de woning. Rond 12.00 uur ontdekte de man dat het dekzeil aan de achterzijde van de aanhanger volledig wegge smolten was door brand. Het vuur is vermoedelijk vanzelf ge doofd en heeft de lading niet aan getast. Ook de gevel van de woning en de schutting van de buren heb ben geen schade opgelopen. Voor alsnog zijn er geen getuigen van deze brandstichting. j Mefcyens goedkoper!!! ZATERDAG 17 MEI 2014 Kortingen tot Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad. Huppe, Jado. Vola, Sphinx. Villeroy Boch, Ouscholux. Sanijura. Hoesch, Oansani, Dorenbracht. Hans Grohe en andere topmerken. SCHULTING Michaelsdreef 20 Riante vrijstaande woning met heerlijke tuin, tuin huis en grote garage. Perceel ca. 1.500m2 Vraagprijs 539.000,- k.k. www.schulting-partners.nl door Mieke van der Jagt GOES - Twee- tot vierhonderd man verwacht ze vandaag want zondag wordt ze honderd. Toos Dirkse hoopt dat ze niet allemaal tegelijk komen, want dan heeft ze een pro bleem. „Ik moet het allemaal een beetje organiseren. In ieder geval heb ik een ander probleem kunnen voorkomen door het niet op zon dag te vieren. Dan rijden er nauwe lijks bussen en met een auto kun je hier bij De Horst ook niet terecht. Dan staat het kerkvolk twee keer per dag geparkeerd." Toos Dirkse uit Goes wordt morgen 100. Ze beheert een fonds voor de opvang van Tibetaanse kinderen, foto Marcelle Davidse Toos Dirkse Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. Kom eens kijken in onze showroom (7 dagen per week van 11.00 - 18.00 uur) Riethil 20, 4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 125