Anti-Russische Oekraïners slijpen messen Zeeuws expert voor kalkvrij water bij Fries familiebedrijf AQUACëlI BUITENLAND 9 Aquacombi gespecialiseerd in apparaten voor kalkvrij water Aquacombi - Johnny de Jonge tel. 088 9899100 www.aquacell.nl email info@aquacombi.nl Maar de mannen op YouRibe zijn juist bezig een barricade in te ne men van diezelfde pro-Russische milities ergens in het oosten van Oekraïne. Het filmpje is vaag en er wordt veel in geschreeuwd, maar duidelijk is dat de militiele den resoluut en redelijk efficiënt werken. De ninja-achtige figuren behoren tot het Donbass Vrijwilligers Ba taljon (DVB), een losjes georgani seerd legertje ex-militairen en burgers dat wil voorkomen dat Zuidoost-Oekraïne (verder) ten prooi valt aan pro-Russische acti visten. Of erger: ten prooi aan Rusland. Omdat het Oekraïense leger zijn 'antiterroristische actie' groten deels ziet verzanden, de politie niet langer functioneert en de chaos in het gebied snel om zich heen grijpt, hebben ze het heft in eigen handen genomen. Het DVB heeft jachtgeweren en kalasjnikovs, zo blijkt uit het film pje, maar over erg veel wapentuig lijken de strijders niet te beschik ken. Bij hun actie op YouTube re kenden ze naar eigen zeggen vijf tien 'separatisten' in en droegen die over aan de in de buurregio Dnjepropetrovsk nog wel functio nerende politie. De gouverneur daarvan, de door Kiev aangestelde zakentycoon Ihor Kolomojski, heeft de hand schoen opgenomen tegen de sepa ratistische krachten. Hij verklaar de al maanden geleden te zullen vechten, mocht Rusland Oost-Oekraïne ooit binnenvallen. Hij betaalt honderden dollars voor elke pro-Russische activist die wordt aangebracht. Die strate gie werkt, want in Dnjeprope trovsk is het, in tegenstelling tot de provincies Donetsk en Loe- hansk, wél rustig. De leider van het DVB is de 38-ja- rige Semjon Sementsjenko, een kleine ondernemer die voorheen diende als kapitein in het Oek raïense leger. Volgens hem is zijn gevechtsgroep opgezet als het Oekraïense Opstandelingenleger dat in de Tweede Wereldoorlog te gen zowel de Sovjet-Unie als Duitsland vocht. Een pijnlijke ver wijzing naar het verleden, want de leider van de politieke arm van het Oekraïense Opstandelingenle ger was Stepan Bandera. Juist hem zien de Russischtaligen in Zuidoost-Oekraïne als een colla borateur met de nazi's en als in spirator van de huidige machtheb bers in Kiev. Maar Sementsjenko beweert dat hij niets heeft met de regering in Kiev, noch met de ultranationalis ten van de Rechtse Sector in West-Oekraïne, die Bandera als hun grote voorbeeld zien. Tegenover het in Rusland inmid dels uit de lucht gehaalde, liberale televisiekanaal Dozjd ('regen') zei hij vorige week: „Met de pro-Rus sische activisten hebben wij onze hekel aan de huidige Oekraïense regering gemeen, maar ik ben er tegen dat er grenzeloosheid wordt gecreëerd op onze bodem. En juist dat is wat er nu gebeurt." Sementsjenko ontkent dat het DVB geld ontvangt van gouver neur Kolomojski. De comman dant heeft eind april een Face- bookpagina geopend, waarop hij de oprichting van zijn legertje aankondigde. „We hebben een fonds geopend, waar mensen geld in kunnen storten. Ondernemers leveren ons goederen en onze mensen ontvangen geen geld. We slapen op matjes", aldus Semen tsjenko. Tegenover de Kyiv Post verklaarde hij dat het bataljon in middels bestaat uit zo'n honderd man en dat er nog zeshonderd op de wachtlijst staan. In hetzelfde interview met Dozjd veegde Sementsjenko de vloer aan met pro-Russische activisten, die roepen dat 'fascistische' aan hangers van Bandera actief zijn in Oost-Oekraïne. „Het huidige Rus land is helaas zelf een fascistisch land geworden. Aperte leugens, bedreigingen en intimidatie; alle maal zaken waar Rusland Oekraï ne nu van beschuldigt." Inmiddels volgen regio's elders in Oekraïne het voorbeeld van het DVB. De vraag is hoeveel aan hang dat heeft onder de bevol king, het belangrijkste criterium voor het welslagen van iedere par tizanenstrijd. Volgens Oleksi Mel- nyk van de denktank Razoemkov Centrum in Kiev tonen opiniepei lingen een overweldigende steun voor het behoud van een verenigd Oekraïne. Dat is niet genoeg, stelt Melnyk. „Het probleem is dat pro-Oekraïense burgers minder agressief en actief zijn dan de pro-Russische activisten. De stille meerderheid is bang, zij zijn geen soldaten." Garantie Comfort ZATERDAG 17 MEI 2014 Tycoon en gouverneur Ihor Kolomojski van Dnjepropetrovsk zou betalen voor gevangen genomen separatisten, foto Mikhail Markiv/HH door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU/KIEV - Begin mei waren ze ineens te zien op YouTube: een peloton zwart geüniformeerde ke rels met bivakmutsen op. Inmid dels zijn ze geen bijzondere ver schijning meer in de regio, waar pro-Russische eenheden in dit soort outfits het straatbeeld bepa len. Met de pro-Russische activisten hebben wij de hekel aan Kiev gemeen Semjon Sementsjenko Pro-Oekraïense burgers zijn minder agressief dan pro-Russische activisten Semjon Sementsjenko MIDDELBURG - Een waterontharder van Aquacombi is klein en zo gemonteerd en dan heeft u een levenlang plezier van kalkvrij water in huis. U heeft geen last meer van kalkaanslag in badkamer en keuken, dus dat scheelt een hoop schoonmaakwerk. Daarnaast slijten apparaten als wasmachines en vaatwassers niet meer door kalkaanslag, dus ze gaan langer mee. En douchen met kalkvrij water is ook nog eens veel prettiger: uw huid en haar worden er veel zachter van. Zo goed als ieder huishouden, en ook de zakelij ke markt, kan zijn voordeel doen met deze uitvin ding. De waterontharders zijn klein genoeg om in de meeste huizen in de meterkast te passen. "En na de montage heeft u er geen omkijken meer naar, want het apparaat is geheel onderhoudsvrij", vertelt Joh nny de Jonge. Hij is vertegenwoordiger van Aqua combi in Zeeland. "U hoeft alleen het zout af en toe bij te vullen." Dat is nodig voor de reiniging van de waterontharder. Het apparaat wordt zo kort mogelijk na de watermeter aangesloten. Zo kan het al het binnenkomende water in uw woning ontharden met behulp van de twee harscilfnders. Hier in blijft de kalk achter en het zout zorgt ervoor dat de filters weer schoon worden. "Het reinigen gebeurt automatisch, dus ook daarvoor hoeft u niets te doen." En wanneer de ene cilinder gereinigd wordt, doet de andere het werk, waardoor u altijd over schoon water beschikt. U kunt de waterontharder zelf monteren, maar u kunt ook vragen of een monteur van Aquacombi het voor u doet. Deze klus is in tweeënhalf uur geklaard. Een wa terontharder aanschaffen levert dus slechts een beetje werk op, maar daarna kunt u jaren genieten. "Het ap paraat bevat geen elektronica, dus dat kan ook niet ka pot gaan en het verbruikt geen stroom, want het werkt puur op de waterdruk", legt De Jonge uit. Bij aankoop van een waterontharder krijgt u vijf jaar garantie op alles. Daarnaast biedt Aquacombi tien jaar garantie op de onderdelen en dertig jaar garantie op de harscilinders. "Dat kunnen we doen, omdat we voor honderd procent achter ons product staan", vertelt de Zeeuw. De Jonge kwam in aanraking met Aquacombi toen hij zelf een waterontharder wilde aanschaffen. Hij weet daardoor als geen ander hoeveel comfort het apparaat oplevert. "Je hoeft veel minder schoon te maken, want bijvoorbeeld kranen blijven mooi door ze alleen even af te wrijven met een doekje. Om kalkaanslag weg te krij gen, moet je agressieve producten gebruiken, waardoor de beschermlaag van de kraan ook verdwijnt. Daardoor wordt de kraan weer sneller vies." Met een wateront harder is dat probleem verleden tijd. "En bij wasmachi nes en vaatwassers isoleert de kalk, waardoor je steeds meer energie nodig hebt voor hetzelfde rendement." Daardoor is een waterontharder ook goed voor het mi lieu en uw energierekening. Voor meer informatie kunt u telefonisch of per mail een afspraak maken met Johnny de Jonge. Zocht water zonder zorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11