27 OP ZOEK NAAR BEDRIJFSHUIS VESTING? 0168-38 40 50 METCO REAL ESTATE Veel belangstelling Voorgeschiedenis HIER VESTIGEN BEDRIJFSGEBOUW KANTOOR BOG Erfpacht ZATERDAG 17 MEI 2014 GOES - Een rekenvoorbeeld voor een bouwkavel van een tussenwoning gebouwd door een ontwikkelaar. Het uitgangspunt is een afgeronde grond prijs van 40.000 euro excl BTW. Bij een erfpachtspercentage van 3,5 pro cent komt de jaarlijkse canon voor de erfpachter op 1.400 euro bruto per jaar ofwel 117 euro per maand. Dezé canon is volledig aftrekbaar van de be lasting. De gemeente sluit hiervoor een eeuwig durend recht van erfpacht met de bewoner. Voordeel is daarbij dat de klant niet de grondprijs hoeft te betalen, maar alleen een vergoe ding voor het gebruik hiervan. Na tuurlijk wordt de woning wel het ei gendom van de klant. Op deze wijze kan de ontwikkelaar de woningen vanaf 139.000 euro vrij op naam aan bieden in de erfpachtvariant. Dat op deze manier klanten beter kun nen worden geholpen bleek wel tij dens een door de gemeente georgani seerde verkoopavond in de nieuwe school in Mannee in september 2013 belangstellenden. Op deze avond ko zen twaalf gegadigden via de erfpacht variant voor een bouwplan van Nova- form, waarvoor eerder weinig animo was. Voor alle partijen smaakt dit naar Belangrijk punt in de nieuwe erfpacht- voorwaarden in Goes is dat de grond prijs gedurende de gehele looptijd ge lijk blijft. Daarbij komt dat elke erf pachter op ieder gewenst moment de grond kan kopen tegen de waarde op het moment van uitgifte. Dat geeft de Het wordt makkelijker om een woning- of bedrijfskavel in gebruik te nemen. Erfpacht stimuleert de bouw bewoner zowel als de bank zeker heid. Wil men blijven erfpachten dan kan dat ook. In principe is het eeuwig durende erfpacht. Mensen die nu niet de financiële armslag hebben om een kavel te kopen kunnen dat op het mo ment dat het hen het beste uitkomt alsnog doen. De jaarlijkse erfpachtca non stijgt alleen met de consumenten- prijsindex. Erfpacht voor bedrijven In navolging van het besluit om uitgif te in erfpacht voor woningbouw mo- Zeeland Nijverheidsstraat 53/55 4538 AX Terneuzen www. hamei i nknatuursteen. irf Tel.: 0115-612617 Fax:0115-617727 Mobiel06 51536854 Grafmonumenten Dorpels Aanrechtbluden Tafelbladen Vensterflanken Sierecbouwen Naamplaten Af dekplaten Onderhoud reparatie gelijk te maken, is dit ook van toepas sing verklaard op bedrijfsgrond. In middels is de gemeente in gesprek met enkele ondernemers die willen wonen bij hun bedrijf. Deze onderne mers moeten allemaal een fikse inves tering doen om een bedrijfspand en woning te bouwen. Erfpacht kan hel pen om de lasten beter beheersbaar te houden. Startende ondernemers kun nen we op deze manier helpen. Ook ondernemers die groeien en veel in hun pand willen investeren zijn met de nieuwe regeling geholpen. Steeds meer zakelijke partijen informeren naar de mogelijkheid van erfpacht. Er zijn al erfpachtovereenkomsten in voorbereiding met ondernemers op het bedrijventerrein De Poel. Inmid dels hebben heel wat andere gemeen ten belangstelling getoond voor de moderne vorm van erfpacht .die de ge meente Goes hanteert. Al weer enkele jaren geleden gaf het college van B &W van de gemeente Goes opdracht om een analyse te ma ken van de problemen op de woning markt en vervolgens te komen met oplossingen. De gemeente kwam tot de conclusie dat er nog steeds belang stelling was voorbouwkavels/nieuwbouw. Make laardij Faasse Fermont gaf aan dat één van oorzaken van de stagnatie was dat mensen hun bestaande wonin gen niet meer konden verkopen. Wo ningen stonden veel langer in de ver koop dan voorheen. Dit was reden voor de gemeente om zowel particu- - Misschien dat er hier dan toch gebouwd kan worden. liere kopers als markpartijen bouwka- vels simpelweg langer kosteloos in op tie te geven, waardoor belangstellen den meer tijd hadden om hun oude woning te verkopen. Op deze wijze konden in het bouwplan Mannee honderd woningen worden ge bouwd. Per januari 2013 hebben de banken echter de voorwaarden om geld te le nen aangescherpt. Voortaan moet er vanaf de start van de hypothecaire le ning worden afgelost. Bovendien is het leenplafond aangescherpt. Men mag niet meer dan ongeveer 4,5 keer het inkomen lenen. Een gedeelte af- lossingsvrij lenen was er vanaf dat mo ment niet meer bij. Al snel bleek dit de doelgroep voor de woningen van af 189.000 euro vrij op naam in de problemen te brengen. Vooral jonge mensen die nog maar kort op de arbeidsmarkt zijn kunnen, anders dan voorheen, niet meer het voor de aankoop van een woning be nodigde geld bij elkaar krijgen. Hier door stagneerde de verkoop van een vervolgplan in Mannee. Medewer kers van de gemeente Goes hebben vervolgens samen met projectontwik kelaar Novaform en makelaardij Faas- se Fermont de moderne variant van erfpacht ontwikkeld, waardoor we verder kunnen met de ontwikke ling van Mannee en Aria. De nieuwbouwplannen van Goes zijn te vinden op www.goes.nl/mannee Om de woningmarkt een handje te helpen heeft de gemeente Goes in november 2013 besloten om een gemoderniseerde vorm van erfpacht mogelijk te maken voor woningkavels. In maart 2014 is besloten erfpacht ook voor be- drijfskavels aan te bieden. Hier mee moet het voor particulieren en bedrijven gemakkelijker wor den om een woning- of bedrijf skavel in gebruik te nemen. Tekst: Ron Gregoor Foto's: Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 119