Mogelijk lid Bende van Nijvel opgepakt Europa past goed op kinderen als ze aan het spelen zijn 8 BUITENLAND 4jê^. k Het regent wat minder, maar rivieren treden nu buiten hun oevers. Tienduizenden zijn al verdreven. De verdachte zou een Fransman hebben verteld dat hij heeft mee gedaan aan de roofovervallen op supermarkten rond Nijvel tussen 1982 en 1985. Daarbij vielen 28 do den en ruim veertig gewonden. De zaak verjaart volgend jaar. Op een persconferentie in Charle roi zei procureur-generaal Pierre Magnien gisteravond dat de ver dachte al in 1997 op toen versprei de compositietekeningen van ze ventien verdachten was herkend. Hij moest indertijd worden vrijge laten omdat de politie het bewijs niet rond kreeg. De man zou ook twee moorden, in 1981 en 1991 in Brussel, op zijn geweten hebben. Justitie denkt dat de man heeft deelgenomen aan de twee bloedig ste acties van de bende. In septem ber 1985 schoten de bendeleden lukraak acht mensen dood bij overvallen op Delhaize-super- markten in Eigenbrakel en Over- ijse. Twee maanden later gingen ze tekeer in de Delhaize in Aalst. In totaal pleegde de bende vijf tien overvallen. Soms namen de mannen geld mee, soms bedroeg de buit niet meer dan chocolade en whisky. Er zouden drie hoofd verdachten zijn met de bijnamen de Killer, de Reus en de Oude. De zaak is al 29 jaar onopgelost, wat leidde tot geruchten dat de bende gelieerd was aan een ex treemrechts politiemilieu. Sinds maart wordt in een oude mijn bij de Franse grens naar een auto wrak en het lichaam van een mo gelijk lid van de bende gezocht. Soms namen de mannen geld mee, soms bedroeg de buit niet meer dan chocolade en whisky. BELGRADO - Servië en Bosnië wor den geteisterd door hevige over stromingen. Terwijl de zwaarste neerslag in een eeuw tijd inmid dels wat is afgenomen, verplaatst de strijd met het water zich naar de uit hun oevers tredende rivie ren. Er wordt nog volop naar vermis ten gezocht. Inmiddels zijn er ze ker zeven doden gevallen. Een flink aantal mensen zit opgeslo ten in onbewoonbare huizen, om geven door water. In zowel Servië als Bosnië is het leger ingezet om slachtoffers te evacueren. Zeker tienduizend mensen zijn inmid dels uit hun huizen verdreven. Het water dat zich in de bergen heeft verzameld, stroomt nu in hoog tempo naar lager gelegen ge bieden. De Bosnische stad Bljelji- na, aan de rivier de Drina, staat al blank, maar maakt zich op voor een nog grotere klap. In het weekeind wordt een nood situatie verwacht in het stroomaf waarts gelegen Sabac in Servië, waar het water uit de Drina bo venop dat van de Sava komt. De Servische minister Antic ver wacht dat het huidige hoogwater record in Sabac met 60 centime ter gebroken zal worden. Ook zijn de eerste modderverschuivingen opgetreden, waarbij door water verzadigde aarde van de heuvels Het water dat zich in de ber gen heeft verzameld, stroomt in hoog tempo naar lager gelegen gebieden. Een gebied ter grootte van Utrecht is afgezet wegens mijnengevaar, maar marke ringsborden zijn verdwenen, een spoor van verwoesting trekt. In Bosnië leidt dat ook tot de vrees dat landmijnen uit de oor log gaan 'zwerven'. Een gebied ter grootte van de provincie Utrecht is afgezet wegens mijnengevaar, maar veel markeringsbordjes zijn verdwenen. Ongeveer 250.000 mensen zitten zonder stroom, en velen ook zon der telefoon. Dat hindert het red dingswerk en het wegpompen van het water. Overal staat de elektriciteitsvoorziening onder druk. Bij het Servische stadje La- zarevac brak gisteren brand uit in een elektriciteitscentrale, waar schijnlijk door overbelasting. Tientallen Russische hulpverle ners zijn in Servië. In Bosnië pro beert een EU-troepenmacht een luchtbrug op te zetten, maar die wordt gehinderd door bewolking. 4 Domme ongelukjes zijn niet te voorkomen, maar we hebben toch graag dat spelende kinderen enigs zins worden beschermd. Bijvoor beeld tegen kwalijke stoffen in speelgoed die ze via de mond, huid of door inademen kunnen binnenkrijgen. Een kleuter moet toch zonder doodsgevaar aan een kinderpotlood kunnen lurken? Al begin jaren '80 besloten de toen twaalf EU-lidstaten om re gels voor de productie, import en distributie van speelgoed vast te leggen en te harmoniseren. Het gaat volgens de definities van het Nederlandse Warenwetbe- sluit Speelgoed om producten 'die bestemd zijn voor het spel en de ontwikkeling van kinderen tot 14 jaar'. „Daartoe horen onder ande re speelmateriaal, teken-, schrijf- en kleurmateriaal, handenarbeid- materiaal, leer- en ontwikkelings materiaal. Boeken zijn hiervan uit gezonderd." In dit Warenwetbe- sluit is de Europese regelgeving geïmplementeerd. In 2009, twintig jaar later, is de richtlijn herzien, vooral vanwege voortschrijdend wetenschappelijk inzicht. En ook omdat de interne markt van intussen 28 lidstaten werd overspoeld door goedkoop Chinees speelgoed dat niet vol deed aan die nieuwe inzichten. Brussel wil vooral het gebruik van kankerverwekkende stoffen, stoffen die giftig zijn voor de voortplanting (CMR-stoffen), al lergie opwekkende stoffen en be paalde zware metalen in speel goed terugdringen. De toegestane grenswaarden voor arseen, cad mium, chroom VI, lood, kwik en organisch tin werden drastisch verlaagd. De percentages die mogen voorko men, zijn afhankelijk van het soort speelgoedmateriaal (droog, bros, poederachtig, flexibel, vloei baar of kleverig). Nikkel in roest vrij staal mag wel in speelgoed zit ten, dat wordt als veilig be schouwd. Ook voor geurstoffen kwamen er nieuwe beperkingen, evenals voor 'speelgoed dat geluid produ ceert'. De maximumwaarden voor zowel korte geluidjes als continu geluid uit speelgoed gingen om laag. Alle regels en normen in de nieu we Richtlijn Speelgoed (2009/ 48/EG) gelden voor speelgoed dat sinds juli 2011 op de markt wordt gebracht. De strengere chemische eisen zijn echter pas sinds juli 2013 op nieuw speelgoed van kracht. Dat was om de fabrikan ten meer tijd te geven om hun producten aan te passen. door onze correspondent Petra Janbroers Huizen in het Bosnische Zenica raakten zwaar beschadigd door landverschuivingen, foto Samir Yordamovic/HH Misère door water op de Balkan wordt groter BRUSSEL - De Belgische politie denkt een lid van de beruchte Ben de van Nijvel in handen te hebben. De 68-jarige verdachte werd maan dag in Brussel gearresteerd na een tip uit Zuid-Frankrijk. door onze correspondent Joost van Egmond Europa heeft talloze wetten, veror deningen en richtlijnen, bedoeld om de neuzen in dit werelddeel dezelfde kant op te krijgen. Som mige lijken onzinnig, op andere zaten mensen jaren te wachten. Tot aan de Europese verkiezingen op 22 mei elke week twee keer aandacht voor de zin en onzin van Europese regels. Vandaag: De zin van eenduidige regels voor de veiligheid van speelgoed. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Ze sabbelen op potloden en smeren doodgemoedereerd knalgele verf op hun gezicht in plaats van op het papier. Voor je het weet, schiet er een plastic speeltje in hun keelgat, of stoppen ze een knikker in een neusgat. Ze slopen de batterij of de accu uit de speelgoedauto, bijten de arm van de pop eraf en knippen in hun vin ger. Heerlijk, onze creatieve kinde ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10