Special Jan Lonink: Volop in beweging 17 £)ndernemer ZATERDAG 17 MEI 2014 Jack Begijn (links) en Jan Lonink: 'Minder praten, meer doen Profiel van Terneuzen Prestatie De entree naar Terneuzen. Veiligheidscentrum Oppervlakte: 31.779 hectare, 14 kernen Inwoners: 54.725 (1 jan 2014) Bedrijfsvestigingen: 3.653, waarvan 19,1% in groot- en detailhandel (2013) Starters: 314 (2013), met na me detailhandel en algemene diensten Aantal banen: 28.326 (2013) Grootste werkgevers: Indus trie (7.500 banen), zorgsector (5.000), groot- en detailhandel (3.700) Werkloosheid: 5,6% (december 2013) Havens: 3.700 meter kade, 12,5 meter diepgang, toeganke lijk voor schepen tot 265 meter Bedrijventerreinen Handel spoort Zuid, Koegorsstraat, Valuepark, havengebonden bedrijfsterreinen (Zeeland Seaports) Jan Lonink wil vooruit. 'Terneuzen wordt het economisch knooppunt van Zeeland', klinkt misschien wat pedant, maar de burgemeester weet precies wat hij zegt. De economie vertoont voorzichtig tekenen van herstel, maar minstens zo belangrijk is dat de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone als regionale banenmotor dankzij de uitvoering van een handvol grootschalige infrastructurele projecten met een turbo wordt uitgerust. 'Economisch staan alle seinen op groen', blaakt Lonink van optimisme. TERNEUZEN - Soms zit het mee. Precies op de dag van het interview publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de resultaten van de maandelijkse conjunctuurenquête. Voor Zeeland pakken die boven ver wachting uit: de recessie ten spijt pres teert de Zeeuwse economie boven verwachting met groei van 0,7 pro cent sinds 2008. Dat is, meldt het CBS, vooral te danken aan de chemi sche industrie -met het Terneuzense Dow als een van de grootste werkge vers in de provincie een belangrijke representant. Misschien lijkt 0,7 procent beschei den, die groei brengt Zeeland in de crisisperiode 2008-2013 wel aan kop in Nederland. Dat sterkt Jan Lonink in zijn overtuiging dat het de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone -met het Sloegebied het industriële hart van Zeeland- goed gaat. In zijn nieuwjaarstoespraak begin ja nuari preludeerde hij al op de (toe komstige) voorspoed van de regionale economie -dankzij de havens en in dustrie met name. De Kanaalzone is volop in beweging, constateert de bur gemeester van Terneuzen. De afgelo penjaren heeft eén aantal bedrijven -multinationals in het bijzonder- fors geïnvesteerd in hun Zeeuws-Vlaamse vestigingen. Qua werkgelegenheid kan Lonink geen mooier voorbeeld bedenken dan BPSC, het servicecen trum van chemiegigant Dow dat in vier jaar tijd groeide van negentig naar ruim vijfhonderd mewerkers. "Een geschenk',aldus Lonink begin april bij de opening van het nieuw BPSC-kantoor. Maar er zijn er meer successen te mel den, daar hoeft Jan Lonink niet over na te denken. Hij noemt als eerste Maintenance Valuepark. Het kennis- en innovatiecentrum en onderhouds- park voor de procesindustrie moet vanaf 2015 vorm krijgen. "Een gewel dige prestatie. Valuepark zal een forse impuls geven aan de werkgelegen heid", duidt dë burgemeester. Trots is Lonink eveneens op het project multi utility providing, een (onder gronds) netwerk van leidingen dat be drijven verbindt voor het transport van reststoffen. Maar ook de recente groei -65 hectare in 2013- in de glas tuinbouw beschouwt hij als een pres tatie van formaat. Lonink dankt die ontwikkelingen vooral aan wat hij noemt 'verbindin gen'. De Sluiskil-tunnel onder het ka naal Gent-Terneuzen, de verbreding tot vierbaans van de noord-zuidroute N62 en de oost-westverbinding N61, de bouw van de nieuwe zeesluis -met een investering van een miljard euro het grootste project op Zeeuwse bo dem. Opgeteld, stelt Lonink vast, tekent de ze infrastructuur de toekomst van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone als toe gangspoort tot Europa. "Wij doen volop mee. De Kanaalzone en de ha vens vormen een belangrijk knoop punt in de West-Europese vervoerske ten, een draaischijf tussen zeevaart, binnenvaart, wegtransport en spoor. De nieuwe ceo van Zeeland Seaports heeft als opdracht een nieuw strate gisch plan te ontwikkelen, in samen- werking met Gent, we vormen ten slotte één economische regio. En wa ter is de kracht van Terneuzen." 'Verbindingen' zullen leiden tot nieu we activiteit en werkgelegenheid, is hij overtuigd. Recent wordt opnieuw gestudeerd op de haalbaarheid van een internationaal veiligheids- en cala miteitencentrum in de Koegorspol- der. Een handvol jaar geleden al op de agenda, nooit tot wasdom geko men, onder meer als gevolg van de economische crisis. Lonink is met die voorgeschiedenis voorzichtig met een prognose over de slagingskans nu. Toch: "Maar het feit dat naast ge meente en provincie nu ook het be drijfsleven in het project deelneemt, biedt hoop op resultaat." Nog even dit. Na bezuiniging van de provincie op het economiebudget (19 miljoen in de komende twee jaar) pleitte Lonink eerder dit jaar voor de oprichting van een stimuleringsfonds om geld te genereren voor projecten en (kennis)innovatie in de Kanaalzo ne. In zijn visie zouden 'vermogende particulieren die een hart voor Zee land hebben' dat investeringsfonds moeten hoeden. "Dat fonds gaat er komen", zegt de burgemeester. "Ter- »fl9 V fWf^^WvëconominfJx^-noop- punt van Zeeland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 109