Ondernemen in Zeeuws-Vlaanderen is topsport Speedboot Zijn gesprekspartners knikken in stemmend. „Als ondernemers zijn we gebaat bij minder regels, min der bureaucratie. In ieder geval zijn we op weg daar naar toe',' zegt Jo- han.„De samenwerking tussen het bedrijfsleven en de overheid moet beter. Wij zijn een speedboot, geen mammoettanker. Ondanks de crisis gaan we in volle vaart verder. Het is belangrijk dat de ondernemers zich blijven onderscheiden. Het gaat om kwaliteit in plaats van kwantiteit. In de binnenstad vanTerneuzen staan helaas diverse panden leeg. De ei genaren zouden eigenlijk verplicht moeten worden om ze op te knap pen. Maak er bijvoorbeeld klasloka len van. Daardoor krijg je de jeugd terug in de stad, dat geeft extra dy namiek','legt Henno uit. Toonaangevend Edwin Herman is onderwijl druk doende met de service voor zijn gasten. Hij zegt tussen de gerechten door: '„We zouden trotser moeten zijn op onze regio.We zijn in Zeeuws- Vlaanderen enorm verwend met de prijs-kwaliteit, mede doordat de vijver waarin gevist wordt vrij klein is. Daardoor moet je scherp zijn en harder lopen dan anderen. Wij willen het beter doen dan de massa. Zeeuws-Vlaanderen is in Nederland en België toon aangevend op culinair gebied. Als de naam Zeeuws-Vlaanderen valt in de Randstad is het vaak: 'oh ja, waar zoveel goede restaurants zijn'. Dat motiveert ons uiteraard. Sergio Herman heeft daar natuurlijk een belangrijke rol in gespeeld." www.cysouwoptiek.nl www.healthcenterbodyline.nl www.restaurantatable.nl www.vanwesten.com Samenwerking Pim Lexmond benoemt de sa menwerking van Health Cen ter Bodyline (met vestigingen in Terneuzen en Hulst) met diverse partijen in de zorgsector. „De samenwerkingsbereidheid in Zeeuws-Vlaanderen is hoog, zo wel binnen een bepaalde sector als branche-overstijgend. De on dersteunende rol van de overheid zou wel beter kunnen, om als on dernemer succesvol te zijn en te blijven. Hoe faciliterend moet de overheid zijn? Wat wordt er aan het ondernemerschap overgela ten? De privaat-publieke samen werking moet stappen vooruit maken. Wij vinden het logisch om de politiek uit te nodigen om sa men nieuwe uitdagingen aan te gaan. Zij zouden het echter ook logisch moeten vinden om ons uit te nodigen','verklaart Pim Lex mond van Health Center Bodyline. Het leveren van topkwaliteit, bundeling van krachten, trots zijn op de regio, de faciliterende rol van de overheid, verbindingen maken. En natuurlijk passie en maatwerk. Allemaal speerpunten die onlangs aan de orde kwamen tijdens een Tafelgesprek met Zeeuws-Vlaamse ondernemers. Henno Cysouw, Edwin Herman, Pim Lexmond en Johan van Wes ten spraken uitgebreid met Henk van de Voorde van 'de Onderne mer'. Doelstelling: Zeeuws-Vlaan deren positief op de kaart zetten. Plaats van handeling: het zon overgoten terras van restaurant a Table in Axel. Gastheer Edwin Herman trakteerde op een exclu sieve lunch van vier gangen, die het gezelschap zich uitstekend liet welgevallen. Edwin stelt dan ook hoge gastronomische eisen aan zichzelf en zijn medewerkers. Ook voor Henno Cysouw (Henno Cysouw Optiek), Pim Lexmond (Health Center Bodyline) en Johan van Westen (Van Westen Mannen mode) is ondernemen topsport. Alleen het beste is goed genoeg. Allen hechten hoge prioriteit aan innovatie. Vandaar dat ze continu blijven investeren in accommo datie, apparatuur, automatisering en dienstverlening. Het gemeen schappelijke bindmiddel van de vier ondernemers is de liefde voor het vak. Ze zijn actief in verschil lende branches, maar dat valt te relativeren. „Kleding, voeding, op tiek, beweging: we houden ons al lemaal bezig met lifestyle. Dat ziet op het totale welbevinden van de mens. Hoe mensen eruit zien en hoe ze zich voelen gaat vaak samen. Gezond eten is erg be langrijk. Het stimuleert de fitheid. Goede voeding is goed voor het lichaam en dus ook voor de ogen" aldus Henno Cysouw. Fraai kostuum En een fraai kostuum van Van Westen Mannenmode oogt ui teraard beter op een afgetraind postuur dan op een ongezond corpulent lichaam. Johan van Westen, eigenaar van Van Westen Mannenmode in Zaamslag en Van Dixhoorn in Terneuzen, be nut zowel offline als online kan sen. Naast zijn fysieke winkels be schikt Johan over een webshop en maakt hij gebruik van iPads in zijn winkel om de collectie te tonen. „De combinatie van fysiek en online winkelen zorgt voor meer dynamiek. Het zet de hele economie op zijn kop. Het is be langrijk dat ondernemers samen werken in Zeeuws-Vlaanderen, vooral ook om demografische en geografische redenen. Zeeuws- Vlaanderen is een dunbevolkt gebied waar de vergrijzing en ontgroening zich extra laten gel den. Vandaar dat we ons altijd in positieve zin moeten zien te onderscheiden" aldus Johan van Westen, voorzitter en boegbeeld van de florerende ondernemers vereniging ZAVO in Zaamslag. Tafelgesprek op een zonnig terras bij gastronomisch restaurant a Table in Axel. Vlnr Johan van Westen, Henno Cysouw, Henk van ae voorae, tsawin Herman en Pim Lexmond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 106