f? w f y .7?] 11 i Jon Sletten Yara Arnd Thomas BZW Zeeland Frans Lievens Theaters Zeeland Henk de Haas ZPPC Ruud de Baar Marsaki Jaap van der Wal ZeeBra Businessclub wtfj Eric de Ruijsscher Bouwend Zeeland Ben de Reu Gedeputeerde N Arie de Bode Heros Sluiskil mm Nicky Broos Skidöme André Slootmaker ZLTO Cor Kloet Maintenance Strategie Board Arnoud Kamerbeek DELTA ZATERDAG 17 MEI 2014 Steeds sta ik weer versteld hoe snel informatie zich verspreidt. Het promotiefilmpje van Zee land, waarmee investeerders ver leid worden zich in deze mooiste provincie te vestigen ging met de lichtsnelheid over de aardbol. In vier dagen tijd was het reeds 5000 keer bekeken in 54 landen. Ook als Yara mochten we ons presenteren. Dat doen we graag, want we zitten al 85 jaar ontzet tend naar ons zin in de Kanaalzo ne. De regio is echt uniek, we ten we uit ervaring! Zeeland fo cust op een aantal kernthema's, uitgaande van wat haar uniek maakt. Daarin neemt de indus trie en agrofoodsector een be langrijke plaats in. De goede keu zes worden dus gemaakt, nu nog accelereren. Dat is keihard wer ken in een land waar energieprij zen in Europa 2 tot 3 keer hoger zijn dan elders. Goede kwaliteit, scherp sturen op kosten en veilig heid en slimmer willen zijn. ra Pril herstel welke volgende no dig heeft: teugels niet laten vie ren, meer de maak industrie on dersteunen en zien als essentieel onderdeel van de economie, nog meer prioriteiten zetten op korte termijn en geen zaken dubbel doen, samenleving overtuigen dat industrie in harmonie kan be staan met anderen, niet klagen wat we niet hebben maar NU problemen oplossen Indien we dit voorzetten in 2014 dan gaan we boven de 7. Theater is een beleving waar voor de belangstelling weer toe neemt. Niet alleen de successen rond de musical Soldaat van Oranje, een beladen theaterstuk als Anne of het mooie resultaat van Nederland op het Eurovisie Songfestival spelen hierin mee. Ook regionale initiatieven via de vele festivals in Zeeland hebben een goede invloed op de her nieuwde belangstelling voor po diumkunsten waar de theaters hun voordeel mee kunnen doen. Natuurlijk heeft de economische crisis de theaterbezoeker aanmer kelijk prijsbewuster gemaakt, daar is meestal door de theaters bij de bepaling van de prijs van het kaartje rekening mee gehou den.Zeeland beschikt behalve over vele festivals ook over een bijzonder groot aantal theaters in diverse soorten. De oplopende belangstelling in mei is hoopge vend en een signaal dat de nieu we theaterlente is aangebroken. Het herstel van de economie ver loopt veel langzamer dan menig een verwacht. Er zijn wel teke nen van verbetering, maar lang niet in alle sectoren, en echt doorzetten is nergens aan de or de. Dit beeld past wel bij de voorspellingen van mensen die er voor doorgeleerd hebben en die de echte omslag pas eind 2014 verwachten. Voorlopig heb ben we nog te maken met nega tieve na-ijleffecten van het eco nomische dal waaruit we komen. Er zijn bedrijven die het net niet meer redden om te overleven: de orderportefeuille blijft stagne ren, er valt niks meer aan kosten te besparen, de financiële reser ves - als die er al waren - zijn op en banken laten het afweten. Deze bedrijven sluiten noodge dwongen en de mensen die er werken raken hun baan kwijt. Recentelijk was dat ook in Zee land weer het geval. We genieten van een.prachtig vooijaar, op het moment dat ik dit schrijf wordt dit onderbroken door een weekend met slecht weer. Dit komt aardig overeen met het herstel van onze econo mie. In een periode waarin we kennis kunnen nemen van posi tieve ontwikkelingen op de wo ningmarkt, worden we toch weer opgeschrikt door faillisse menten van bedrijven met een lange historie. In de eerste vier maanden van dit jaar gingen er ruim 400 bouwbedrijven failliet; dat is weliswaar 35 minder dan in de zelfde periode van 2013, maar nog steeds een fors aantal. De verwachting is dat dit in 2014 verder stabiliseert, en er in de loop van 2015 een voorzich tig herstel kan gaan optreden. In de Randstad heeft zich dit her stel al enigszins ingezet. Onze re gio loopt altijd achter; Een kwes tie van geduld dus. m Dde eerste tekenen van herstel van de economie worden zicht baar, het consumenten vertrou wen neemt toe. Toch blijven veel zaken nog te onduidelijk. Wat gebeurt er met de energie prijzen de komende maanden, de onrust in de Oekraïne maakt duidelijk hoe kwetsbaar we zijn. Gaan we toch nadenken over een onafhankelijk energienet werk? Kan dat met de huidige mogelijkheden. Aardwarmte en zonnepanelen zijn prima alterna tieven, maar worden nog op te kleine schaal toegepast. Het ener gieakkoord krijgt langzaam gestal te. Particulieren krijgen meer mogelijkheden om tegen lage rentetarieven geld te lenen voor duurzame investeringen. Vereni gingen van eigenaren, woning corporaties, allerlei voordelen zijn voor hen te behalen. Gaan we binnenkort daarvan de effec ten zien? Daar heb ik alle vertrou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103