Pallerfiaiitlcl www.spruijtpallets.nl T: 0118-639275 Ap^rawe9(5.R|ftf)pn)i Haven 114^ VU?s|nopn-oost Haven van Antwerpen, petrochemie. Haven Antwerpen In- en Verkoop van verpakkingshout - Plaatmateriaal, pallets en kratten Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen De Hertogin Hedwigepolder bij Doel. Marc van Peel Haven van Antwerpen floreert In Antwerpen beschikt men over het grootste petrochemische clus ter van Europa. Zeven van de tien grootste petrochemische con cerns in de wereld, hebben een vestiging in de haven van Antwer pen. De eerste kwartaalcijfers van de haven lopen in de pas met het uitstekende jaar 2013 toen een re cord in absolute cijfers werd be haald. De groeicijfers van 2013 komen voor het leeuwendeel op conto van de overslag van vloei baar massagoed. De stijging van de 'liquid bulk' gaat gepaard met continue investeringen in (over dekte) opslagtanks in de haven van Antwerpen. nerreuzen tot 16000 Teu'de haven van Antwerpen aan- en afmeren. De diepgang is ruim 13 meter tijongebon den en 16 meter tijgebonden. De ha venschepen vindt het wrang dat de ontpoldering van de Hertogin Hedwi- gepolder gekoppeld wordt aan het wegwerken van drempels in de Wes- terschelde. „Het Schelde verdrag is overeengeko men tussen twee bevriende naties en goedgekeurd door de regeringen en de parlementen. Daar moet dus ook uitvoering aan worden gegeven. Door het massale volksprotest tegen de ontpoldering begon Nederland te rug te krabbelen. Het zou echter on begrijpelijk zijn als een beschaafd land internationaalrechtelijke verdragsre- gels aan zijn laars lapt. De relatie met Zeeland is vanwege de verdieping van de Westerschelde onnodig onder druk komen staan. Ondertussen is on weerlegbaar vast komen te staan dat er geen rechtstreeks verband is tussen de verdieping van de Westerschelde en schade aan de natuur. Wij zouden de lusten krijgen en zij de lasten. Op diverse bijeenkomsten in Zeeland heb ik benadrukt dat deze aanname niet klopt. De verdieping van de Wes terschelde is ook positief voor de Zeeuwse economie." Volgens Van Peel is het 'totale onzin' dat de Hedwigepolder onder water wordt gezet vanwege de haven van ANTWERPEN - De daling van de droge bulk (kolen en ertsen) wordt ruimschoots goedgemaakt door de enorme stijging van het natte massa goed. De petrochemie is van oudsher verankerd in de haven van Antwer pen. Het grootste petrochemische cluster van de Verenigde Staten be vindt zich in Houston, van Azië in Singapore. „Er is een tendens om olieraffinaderijen dichter bij de olie bronnen te bouwen vanwege goedko pere energie. Grote raffinaderijen als Total en ExxonMobil blijven deson danks flink investeren in het vernieu wen van hun installaties in de haven van Antwerpen. Hetzelfde geldt voor chemische bedrijven als BASF en Bayer", aldus havenschepen Mare Van Peel. De haven van Antwerpen heeft de fo cus op 'verdere, doordachte verbete ringen van de maritieme toegankelijk heid', om de steeds groter wordende containerschepen te kunnen facilite- ren. Met de realisering van de derde verdieping van de Westerschelde, die eind 2010 is afgerond, kunnen contai- Antwerpen. De havenschepen had er bijna een dagtaak aan om het misver stand over de vermeende koppeling van de verdieping van de Westerschel de met het ontpolderen van de Hedwigepolder uit de weg te ruimen. Inmiddels lijken de scherpste kantjes er afgeslepen en Van Peel participeert zelfs in de Stichting 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. „Het rumoer over de Hedwigepolder lijkt gelukkig afgenomen sinds de beslissing van de Nederlandse regering om het verdrag uit te voeren. De indruk bestaat dat de kaap genomen is, maar waakzaam heid blijft geboden want de storm kan zomaar de kop weer opsteken." Bij het aantreden van het tweede kabi net Rutte heeft de Nederlandse rege ring besloten dat de Hedwigepolder in Nieuw-Namen toch volledig on der water moet worden gezet. „Het uitvoeren van het verdrag op het punt van natuurherstel is aangewend om de klachten over ontpoldering en de baggerwerkzaamheden in de Wes terschelde kracht bij te zetten. Ik hecht aan een goed nabuurschap met Nederland en heb goede contacten met diverse bestuurders in de provin cie Zeeland. We hebben in het Schel- deverdrag te maken met drie autono me doelstellingen (toegankelijkheid, natuurherstel en veiligheid) van de langetermijnvisie die Vlaanderen en Nederland hebben ontwikkeld in het kader van het Schelde Estuarium. De discussie over natuurherstel is een au tonome los van de verdieping staande discussie. Door de hoofddoelstellin gen door elkaar te behandelen lijkt het ene verweven met het andere. Wij hebben nooit gevraagd om de Hedwigepolder terug aan de rivier te geven. aldus Marc Van Peel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 100