De 'loodgieter' was een meester in smeden compromissen 1940-2014 8 BUITENLAND MIJNRAMP TURKIJE reportace Over twee weken zouden ze verhuizen. Nu moet Asiye haar Bayram begraven. Adviseur schopt demonstrant SOMA - Ze zit op de stoep van haar ouderlijk huis. De 23-jarige Asiye staart naar de pasfoto in haar handen. De ogen dik van het huilen. Vannacht kwam het be richt waar ze zo bang voor was. Haar echtgenoot Bayram, de va der van Yunus Emre van ander half, is dood. Twee jaar waren ze getrouwd. Over twee weken zou den ze naar het nieuwe apparte ment, verderop in Soma, verhui zen. Eindelijk een huis voor zich zelf. Het zou zo mooi worden. „Al les is kapot." De tranen lopen weer over haar gezicht. Soma, de stad met tienduizend in woners, is een stad vol weduwen geworden. In de vroege ochtend kondigt de gemeente door de luid sprekers de begrafenissen van van- ANKARA - Terwijl de honderden slachtoffers van de Turkse mijn ramp in Soma een voor een wer den begraven, gingen vele duizen den Turken in verschillende ste den de straat op uit protest tegen de onveilige omstandigheden in de mijnen. In de stad Izmir bra ken rellen uit. Werd premier Erdo- gan woensdag nog belaagd in So ma, gisteren nam de verontwaar diging toe nadat foto's opdoken van een adviseur van Erdogan die een demonstrant mishandelde in Soma. Te zien is hoe adviseur Yu- suf Yerkel de man, die door mili tairen al tegen de grond is ge werkt, een paar keer schopt. Op sociale media leidde dat tot woe dende reacties. daag aan. Het zijn er veel. En het einde is nog niet zicht. Het dodental van de grootste mijnramp uit de Tlirkse geschiede nis blijft oplopen. Bij de mijn en bij het ziekenhuis staan familiele den op meer onheilsberichten te wachten. Op de grote begraaf plaats in Soma is de omvang van de ramp goed zichtbaar: lange rijen verse graven. Bulldozers gra ven door. Op de stoep van Asiye wordt het drukker. Buren komen condole ren. Buurman Cahit Sezer (39) heeft geluk gehad. Hij werkt in de zelfde mijn, maar was met ziekte verlof; problemen met zijn rug. Hij aait zijn 11-jarige dochter over haar haren. Allah heeft hem ge- spaard.ledere mijnwerker weet wat er kan gebeuren. Er waren vaak kleine ongevallen in de mijn, met een paar gewonden, een dode. Geen haan die er naar kraait, zegt hij. „Wij mijnwerkers zijn eraan gewend. We werken met oud materiaal en worden zon der enige opleiding onder de grond gestuurd. Mijn gasmasker is zeker tien jaar oud." Asiye staat op. Haar tante onder steunt haar. Een ander draagt haar zoontje. De begrafenis is van daag in het dorp van haar man, 30 kilometer verderop. Voor het ge meentehuis staat een bus voor de familieleden en kennissen al klaar. Eerst gaat het gezelschap naar het nieuwe appartement in Soma. Hier, voor de woning waar Bayram en Asiye nooit hebben ge woond, staat een witte pick-up- truck met de houten kist. De nor male begrafeniswagens zijn van daag allemaal in gebruik. De grootmoeder van Asiye, kromme rug, witte hoofddoek, huilt hard. De mannen verzamelen zich aan de voorkant van de truck. Ze bid den. Na de korte ceremonie vertrekken V de auto's en bus naar het dorp. Een lange tocht door de bergen volgt. Veel van de omgekomen mannen komen uit een van de dorpen hier. De landbouw brengt niets meer op. Een alternatief voor de mijnen ontbreekt. Velen keren vandaag in een kist terug naar hun geboortedorp. Remzi Yildiz (52), oom van Bay ram, heeft elf jaar in de mijnen ge werkt. Hij is woedend, op pre mier Erdogan, op de mijneige naar. „Een grote vriend van Erdo gan. Dat weet iedereen hier. Het bedrijf is enorm gegroeid nadat de AK-partij aan de macht kwam. Zo gaat dat in dit land. Allemaal politiek." Hij vertelt hoe tijdens de verkie zingscampagne in maart de mijn werkers in bussen naar bijeen komsten van Erdogan werden ge reden. „Verplicht. Ga je respect be tuigen aan Tayyip! Dat was het be vel." Bay rams geboortedorp bestaat uit wat bouwvallige huizen. Onder een afdak staat een oude tractor. Slechts 25 mensen wonen hier nog. Alle jongeren zijn vertrok ken. De armoede is groot. De kist wordt door de mannen naar een open plek naast de moskee gedra gen. Het waait hard. De vrouwen gaan naar het ouderlijk huis van Bayram. Binnen zit zijn moeder. „Mijn kleintje is er niet meer. Mijn kind is weg", kermt ze. De Met Jean-Luc Dehaene, die gisteren op 73-jarige leef tijd overleed aan de ge volgen van een val, heeft België niet alleen een letterlijk, maar ook figuurlijk een groot politicus verloren. Eentje van het grote ge baar en de brede visie. Van hem geen sociale oppeppers of huma ne daden, maar staatshervormin gen, sluitende begrotingen en on mogelijke kabinetsformaties. Toen hij tegen het einde van zijn carrière burgemeester werd van Vilvoorde, vroeg de plaatselijke krant waarom hij nooit in de wij ken te zien was. „Mensen? Dat is mijn ding niet. Ik ben geen bur gervader, maar een stadsmana- Jean-Luc Dehaene ger", antwoordde hij. Dehaene werd op 7 augustus 1940 geboren in het Zuid-Franse Montpellier. Zijn jeugd bracht hij door in Brug ge. Na een studie rechten en eco nomie vestigde hij zich met zijn vrouw Celie in 1965 in Brussel. Politiek had al vroeg z'n belang stelling. In zijn studietijd sloot hij zich aan bij de christelijke volkspartij CVP, waarna hij zich binnen die partij opwerkte. Hij werd advi seur van diverse ministers, kabi netschef op Economische Zaken en rechterhand van premier Wilf- ried Martens. Door zijn activiteiten op ministe ries en in kabinetten, vormde hij een wijdvertakt en fijnmazig net werk. Door dat netwerk op de juis te momenten te gebruiken, kon hij als geen ander conflicten lij men en compromissen bereiken. Het leverde hem al snel de bij naam 'loodgieter' op. In 1981 werd hij voor het eerst mi nister, onder Martens. Aanvanke lijk beheerde hij de portefeuille Sociale Zaken, later kwam het ver keersbeleid onder zijn hoede. In beide gevallen deed hij er ook 'in stitutionele hervormingen' bij. Later werd hij twee maal premier (tussen 1992 en 1999), waarbij hij een aantal staatshervormingen doorvoerde. Na de verkiezingsne derlaag van 1999 verliet Dehaene de landelijke politiek en werd bur gemeester van Vilvoorde en lid van het Europees Parlement. Als Minister van Staat was hij een lie veling van koning Albert. Dehaene had geen vrienden in de politiek, zei hij, want 'daar moet je altijd op je woorden letten, hoe dicht de mensen ook bij je staan'. Emoties hoorden volgens hem niet in de politiek thuis. Toen hem werd verweten dat hij geen warmte toonde bij de Dutroux-af- faire, trok hij de vergelijking met een piloot. „Die zit in de cockpit te sturen en niet bij de passagiers te wenen." Anderzijds won hij het hart van veel Belgen door zichzelf te blij ven. Hij spaarde spotprenten over zichzelf, spotte graag met zijn dik ke buik en dronk stevig door. Hij was trots op zijn hechte huwe lijk met zijn jeugdliefde Celie. Het echtpaar had vier kinderen. T" Soma, de treurigste plek in door onze correspondent Jessica Maas >®V - door Max Steenberghe r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8