üiood/todc MYST8 Zelfs container ongeschikt voor treitergezin BINNENLAND 7 MUZIEKFESTIVALS interview 45 jaar na Woodstock vindt volgende week weer een muziekfestival plaats op de 'heilige grond' van Bethel. Gera Bot haalt herinneringen op aan haar 'three days of peace and music'. 66 Ze zijn onverbeterlijk, wij zijn klaar met dit gezin Pornostage bij Kim Holland mag Terwijl de joint rondging, zag je overal jongens met lange haren en een gitaar Toen begon het te regenen op de honderdduizenden festi valbezoekers. Hard te rege nen. Dat zal een domper zijn geweest. „Juist niet", scha tert Gera Bot, alsof ze nog al tijd dat 19-jarig meisje in 1969 is. „Het werd toen pas echt feest. Met z'n allen op of onder het plastic, al had je er ook die liever door de modder gleden." Ze is misschien de enige Nederlandse die er bij was. Een oproep van deze krant en andere dagbladen van Wegener leverde veel herinneringen op aan de film en de Nederlandse Woodstock-kloon Kralingen. Maar niemand kende iemand die werkelijk op het festival der festivals is geweest. Totdat Gera Bot uit Oss zich meldde. Foto's heeft ze er niet gemaakt en de herinnerin gen zijn na 45 jaar wat in elkaar over gaan vloeien. Dat begon al door de weinige nachtrust op het festival zelf. „TXissen dag en nacht was niet zoveel verschil." De overheersende indruk? „In één woord geweldig. Hier zat een vrouw de borst te ge ven, daar smeerde iemand zijn bleekselde rij vol met pindakaas. Terwijl de joint werd doorgegeven, zag je overal jongens met lan ge haren, met een gitaar om en een cow boyhoed op." Het was alleen maar pais en vree. „Soms zag je dat iemand een slechte trip van lsd had. Dat was naar om te zien. Maar dan wa ren er meteen mensen die zich over zo'n jongen of meisje ontfermden." Drie jaar eerder was Bot als scholiere tij dens een uitwisselingsproject al voor Ame rika gevallen. Toen ze ging studeren aan de Sociale Academie kreeg ze opnieuw de kans een buitenlands avontuur te beleven: dit keer werd het een stage in de VS. „Ik was er net twee maanden toen ik ie mand hoorde vertellen over een groot festi val. Dat zag ik wel zitten. Vooral Joan Baez leek me fantastisch. Ze was zwanger en haar man zat in de gevangenis omdat hij het leger niet in wilde. Wat een verhaal! Je hoorde of zag bijna niks van haar optreden. We zaten veel te ver weg. Maar toen ze We shall overcome inzette, golfde dat over het terrein. Iedereen zong mee. Net als bij And it's one, two, three, what are we fighting for? Don't ask me, I don't give a damn, next stop is Vietnam. Kippenvel." Intussen gingen Bot en haar vrienden voor yoga nog even met de benen omhoog, luis terden ze hoe hippies dachten mollen op vreedzame wijze uit hun moestuinen te houden en dronken ze melk, want die paar flessen slobberwijn waren allang op. Heeft Woodstock haar leven veranderd? „Daar was het te kort voor. Dat eerste uit wisselingsjaar was wel bepalend voor de rest van mijn leven." Ze denkt niet dat de generatie haar belofte van love and peace heeft ingelost? „De meesten hebben, denk ik, gewoon een baan gezocht om hogerop te kunnen komen." In de Verenigde Staten deed Gera Bot werk ervaring op in de verkrotte voorsteden van Chicago voordat ze in Nederland binnen het sociaal-cultureel werk aan de slag ging. Haar idealen is ze ook buiten haar werk blijven koesteren. „Als vrijwilliger voor Vluchtelingenwerk heb ik net nog een schoolklas voorgesteld aan een Syrisch echtpaar, dat voor het geweld vluchtte." Ze heeft twee dochters. Met Jovanka, de jongste, bezocht ze een paar jaar geleden de heilige grond van Woodstock. „Er is een museum, maar de locatie zeifis gewoon landbouwgrond. Het was mooi om daar te rug te keren." MEER LEZEN ONLINE? „Ze zijn onverbeterlijk", zegt Nico de Leeuw van Rochdale. „Wij zijn er klaar mee. De familie heeft een tvyeede kans gekregen om nor maal woongedrag aan te leren, maar daar is niets van terechtgeko men. Er is ook een huurachter stand van duizenden euro's." De familie zou na de verhuizing naar de containerwoning vooral hulpverleners hebben geïntimi deerd. Jeugdzorg vond de situatie voor de kinderen zo slecht, dat die uit huis zijn geplaatst. De rech ter beslist over twee weken of de ouders weg moeten uit de contai ner in Amsterdam- Noord. Volgens De Leeuw vindt het ge zin wellicht zelf een nieuwe plek. „Bijvoorbeeld in een caravan. Of ze keren terug naar een Roma-fa- milie in hun land van herkomst. Wij trekken onze handen er van af." Er bestaan meer treitergezin nen, maar het gezin Dimitrov is volgens De Leeuw uitzonderlijk. „Om niet te zeggen zeer ex treem." Voor gezinnen die ellende veroor zaken, zijn er containerwoningen, meestal op een braakliggend ter rein buiten een stad. Omwonen den moeten dan geen overlast meer ervaren. De gezinnen krij gen begeleiding. Als ze zich nor maal gedragen, kunnen ze moge lijk terug naar een gewone wo ning. Voor het gezin Dimitrov is dat uitgesloten. Als het niet meer in de container mag blijven, wordt het dakloos. Studente Karina Hagafïona Moni ca mag toch stage lopen bij het pornoproductiebedrijf van Kim Holland. Wel moet de stage van Hogeschool Inholland worden 'bij gesteld' en 'aangescherpt'. Ze mag geen pornofilm maken als onder deel van haar stage. Wel mag ze al les doen wat er komt kijken bij het voorbereiden van een porno film, zoals het schrijven van een script. Monica wilde tijdens haar stage bij Kim Holland een vrouw vriendelijke pornofilm produce ren. Ze was al ruim een maand be zig met haar stage toen ze van de school te horen kreeg dat ze er niet mee kon doorgaan. Inholland vond de stage niet passen bij zijn waarden. De school had eerder al wel toestemming gegeven. VRIJDAG 16 MEI 2014 Feest, borstvoeding en Isd door Tom Tacken Een jonge Gera Bot in Amerika. Zie morgen ook bijlage Spectrum 45 jaar geleden werd het legendarische Wood stock gehouden. De komst van het eerste festi val sindsdien op de heilige grond van Bethel (het Nederlandse dancefeest Mysteryland) is aanleiding voor een speciale site van deze krant Op www.woodstock-mysteryland.com wordt de bezoeker in drie weken tijd meegenomen op een reis van Woodstock, via de erfenis daarvan, naar Mysteryland US. Het eerste deel 'Wood stock herbeleefd' is nu online. Gera Bot, anno 2014, in Oss. foto Ruud Rogier door Dick Hofland AMSTERDAM - Zelfs een container lijkt niet geschikt als woning voor het Roma-gezin Dimitrov. Het 'trei tergezin' kwam daar vorig jaar in te recht nadat het uit huis was gezet wegens geluidsoverlast, vernieling en intimidatie. De Amsterdamse Woningbouwvereniging Rochdale eist vandaag in een kort geding dat de familie nu ook de container ver laat. Stewa Genisov, lid van de familie Dimitrov. foto Marco Okhuizen/HH Nico de Leeuw, Rochdale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7