Vlasteelt biedt veel perspectief ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Lienen an Locht treedt op in belfort Het trio Lienen an Locht geeft zondag een koffiecon cert in de raadzaal van het belfort op de Grote Markt in Sluis. Het drietal bestaat uit Adrie Oosterling en de zus sen Maaike en Martha Roe- lofs. Zij verzorgen zowel zang als muziek. Aanvang is om 10.30 uur, toe gang en koffie zijn gratis. Kennismaking met vogels bij De Griete Natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut houdt zondag een vogelexcursie in de Margarethapolder bij buurtschap De Griete. Vanaf de vogeltelpost worden tij dens een telling van 7.00 tot 11.00 uur de grutto, veldleeu werik en bruine kiekendief belicht. Opgeven kan via www.vogelweek.nl. Dikkebandenrace voor scholieren In het kader van de festivi teiten rond 200 jaar Zeeuws- Vlaanderen kunnen kinde ren van twee tot twaalf jaar zondag meedoen aan een dikkebandenrace in Kloos- terzande. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur in café De Kastanje. Er zijn meerdere categorieën. Het eerste start schot klinkt om 14.00 uur. Avondvierdaagse door dorp en polder Wandelaars kunnen zich maandagavond om 18.00 uur in de kantine van w Zaamslag inschrijven voor de jaarlijkse avondvierdaag se in en om het dorp. Er kan worden gekozen voor een route van vijf of tien kilome ter. De wandelingen gaan door het dorp en het polder gebied. Basisschool opent vernieuwd plein Basisschool St. Petrus-De Wegwijzer in Schoondijke opent morgen feestelijk het vernieuwde schoolplein. Er zijn onder meer nieuwe speel- en sportvoorzienin- gen geplaatst en aangelegd. Om 14.00 uur wordt, tijdens een schoolfeest, het plein of ficieel geopend. Avondvierdaagse in en om Sas van Gent Het Comité Avondvierdaag se Sas van Gent houdt vanaf maandag zijn jaarlijkse vier wandelavonden in en om Sas van Gent. Vertrekpunt is scoutingge- bouw De Kwet aan de Sport- kade. Er kan worden geko zen voor tripjes van 5,10 of 15 kilometer. De langste af stand start om 18.00 uur, de kortste een uur later. lig te keuvelen op een bankje, maar eigenlijk willen jongeren dat ook alleen maar." Alcohol blijft een heikel punt. Al le jongeren waren het er wel over eens dat iedereen onder de 18 alco hol moet mogen drinken. „Want anders wordt er gewoon stiekem gedronken. Thuis of ergens an ders." In België bijvoorbeeld. Boven dien, was het idee, als je op jonge re leeftijd met alcohol in aanra king komt leer je er beter mee om gaan en stap je niet op je achttien de dronken achter het stuur. De stelling dat je als jongen meer kans maakt bij de meisjes als je al cohol drinkt werd door de aanwe zige meisjes resoluut weerlegd. Ie dereen was het er mee eens dat je best kunt feesten zonder alcohol. Legaliseren van drugs werd door iedereen afgewezen. Burgemees ter Mulder wees er op dat de ge meente de wetten moet uitvoe ren die de regering bedenkt. Met het alcoholverbod onder de 18 is hij ook niet helemaal gelukkig. „Iemand die 16 is mocht drinken, maar nu ineens niet meer. Dat is heel raar. Het is moeilijk te contro leren. Ook de jongeren vinden het vreemd. „We krijgen als we 16 zijn wel de verantwoordelijkheid om een opleiding te kiezen die de rest van ons leven bepaalt. Maar we mogen we niet zelf weten of we wel of geen alcohol drinken." „Uiteindelijk", sloot wethouder Van Driessche de discussie mid dag af, „komt het er altijd op neer dat je zelf verantwoordelijk bent voor je gezondheid." De nieuwe belangenvereniging Vlasenhennep.nl ging gisteren on der gelukkig gesternte van start in centrum Bio Base in Terneu- zen. Telers en verwerkers van vlas en hennep en zaaizaadbedrijven, die in die sector actief zijn, rich ten Vlasenhennep.nl op om hun belangen te behartigen, promotie te bedrijven en (wetenschappe lijk) landbouwkundig onderzoek te laten verrichten. De vlas- en hennepbrache voelde zich ge noodzaakt een eigen belangen- club op te richten, omdat het Pro- duktschap Akkerbouw verdwijnt. Het initiatief voor de vereniging komt uit Zeeuws-Vlaanderen, de belangrijkste vlasregio in het land. Hennep - voor touw en doek, niet voor hasj - wordt voor al in Groningen geteeld. Watze van der Zee uit Zaamslag is de eerste voorzitter van Vlas- enhennep.nl. Hij meldde gisteren dat de vereniging zich zeker zal aanmelden bij de Brancheorgani satie Akkerbouw, zo gauw die is opgericht. Maar gezien de bijzon dere aard van de vlas- en hennep teelt wilden telers en verwerkers toch graag invloed uitoefenen via een eigen club. De Zeeuwse gedeputeerde Kees van Beveren beloofde dat hij zich in blijft zetten voor continuering van diverse bestaande en nieuwe subsidiepotten, ook als dat - voor het binnenrijven van Europese bij dragen - cofinanciering vereist. „Vlas is een prachtig Zeeuws pro duct en een voorbeeld voor duur zaamheid, want het levert bijna geen afval op." Directeur Peter Fraanje van het Nederlands Verbond Toelevering Bouw schetste een aantal toepas singsmogelijkheden voor hen nep- en ook vlasproducten in de bouw. Zo kunnen onder meer in dakbedekking heel goed vlasvezel platen worden verwerkt. Om mas saal over te gaan op nieuwe mate rialen moeten bouwers wel zeker weten dat er voldoende aanvoer is. Fraanje wees er al op dat er vroeger ook op Walcheren een groot vlasareaal was. Om de populariteit van vlas te ver groten en de kwaliteit in het oog te houden (geen Indische rami verwarren met kwalitatief beter Europees vlas) blijft Europese be langenvereniging CELC de vinger aan de pols houden, beloofde voorzitter Bart Depourcq. VRIJDAG 16 MEI 2014 SLUIS TERNEUZEN TERNEUZEN ZAAMSLAG SCHOONDIJKE SAS VAN GENT meteen dat j e dealt door René Hoonhorst TERNEUZEN - Er is veel perspectief op mooie opbrengsten voor vlas- en henneptelers. De prijzen liggen momenteel op een heel behoorlijk niveau en daarnaast lenen de pro ducten zich voor een scala aan toe passingen. Leerlingen van het Reynaertcollege discussiëren met burgemeester Jan-Frans Mulder en wethouder Frank van Driessche foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73