Europa heeft zo zijn voor- en nadelen Met biobased brug kan alsnog het rondje kreek 'Meer parkeerplaatsen invaliden Zuidpolder' I I I I I I 66 Als je een feestje geeft zonder alcohol gaan ze gewoon ergens anders drinken 28 ZEÊUWS-VLAANDEREN JONG ZIJN IN HULST Discussie over 'Jong zijn in Hulst' brengt jongeren en bestuurders dichter bij elkaar. ENZK geeft jubileumconcert in dorpshuis F Het Schoolplein Gezien de situatie waar Europa nu in zit, zou Jesper Ingels op 22 mei vóór Europa stemmen. Als hij mocht stemmen dan, want de havo 4-leerling van De Rede is 16 en mag zijn stem dus nog niet laten gelden. „Met het gezeur in Rusland en Oekraïne is een sterke Europese Unie nodig. Als Europa één staat zou zijn, zou het een stuk sterker staan tegenover de Russen. Dan kan je voorkomen dat er een oorlog uitbreekt." Ook klasgenoot Alex de Waal (16) ziet voordelen in de Europese Unie. „Vooral voor de handel is het handig. Het is nu al makkelijk dat je geen geld hoeft te wisselen als je naar België gaat. Als heel Eu ropa dezelfde munt heeft, is dat voor de export met bijvoorbeeld Amerika ideaal." Janneke Meesen (16) is minder en thousiast. „Ik zie er in het dagelijks leven zo weinig van terug, van Eu ropa. Er zijn ook wel veel verplich tingen, vind ik. Griekenland is bijna failliet, dus moet Nederland daar miljarden voor betalen. Ter wijl we zelf op de zorg bezuini gen! Dat is toch krom!?" „Nederland moet wel. Want als wij in zo'n situatie terecht zouden komen, zouden andere landen dat ook voor ons doen", countert Jes per. Janneke: „Dat snap ik wel, maar waarom moeten ze dan ge lijk zoveel betalen? Je moet niet eerst een ander land uit de shit hel pen, kijk eerst eens naar jezelf." Vooral Geert Wilders is er als de kippen bij om te roepen dat Neder land terug moet naar de gulden. Alex: „Ja, ik begrijp dat alles veel duurder is geworden, sinds de eu ro is ingevoerd. Dus zo'n gek idee vind ik dat niet." Jesper fronst z'n wenkbrauwen. „Net zeg je dat één munt er voor zorgt dat de export een impuls krijgt. Wat is het nou?", lacht hij. AleX: „Kijk naar Engeland, die hebben de pond. Dus het kan wel, met een eigen munt veel exporteren. Maar dan moet er goed gekeken worden wat het goedkoopst is." Wat in ieder geval zeker is, is dat als heel Europa dezelfde valuta heeft, de grenzen vervagen. Alex: „Dat Europa één wordt en landen niet meer bestaan, zie ik niet snel gebeuren. Ieder heeft zijn eigen cultuur." Volgens Janneke is het proces van vervagende grenzen al lang ingezet. „Sommige Nederlan ders denken toch ook dat Zeeuws-Vlaanderen in België ligt? Ze weten niet eens waar hun ei gen land ophoudt." Daarmee zou een langgekoester de wens van de gemeente en veel inwoners uitkomen. Langs de kreek zijn een paar jaar geleden wandelpaden en sporttoestellen aangelegd, maar een gebrek aan geld dwarsboomde de aanleg van het sluitstuk: een brug over de kreek. Het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland, Avans Hoge school, Hogeschool Zeeland en ar chitecten Ro Koster en Ad Kil (RO&AD) zien nu kansen om ter hoogte van de Kraagbrug (voor au toverkeer) een brug aan te leggen, die volledig van biologisch materi aal uit de regio is gebouwd. Zij sta ken, met steun van de provincie en het Centre of Biobased Eco nomy de koppen bij elkaar om te komen tot een icoon voor bio-éco- HULST - Als jongere onder de 18 jaar kom je tegenwoordig in Hulst bijna geen kroeg meer in. Caféuit baters lopen liever geen risico op een forse boete omdat er wellicht stiekem alcohol gedronken wordt. Zoek je dan een plekje in de bui tenlucht om toch met leeftijdsge noten te kunnen kletsen, dan bel len omwonenden al snel de poli tie met de tip dat er 'gedeald' wordt op straat. Dus waar kun je dan als jeugd een beetje vertier vinden? Hoe is het om jong te zijn in Hulst? Daar ging het gisteren om tijdens een discussiemiddag in het stadhuis met een twintigtal jongeren van 3 vmbo kader van het Reynaertcollege en burge meester Jan-Frans Mulder en wet houder Frank van Driessche. De bijeenkomst kwam er op ini tiatief van het jongerenpanel Stand Up, dat zichzelf daarmee meteen ook nog wat meer bekend heid onder de jeugd kon verwer ven. De leerlingen, variërend in leeftijd van 14 tot 17 jaar, discussi eerden in groepjes over een aantal stellingen. Iedereen was het er wel over eens dat er in Hulst behalve op sportge bied weinig leuke dingen te doen zijn voor de jeugd. Op het verlang- lijstje staan meer kledingwinkels, een discotheek, een bioscoop en een MacDonalds. Er is natuurlijk het jongerencentrum Komma, maar het leeftijdsverschil tussen de bezoekers is nogal hoog. „Je moet geen jongeren van 13 bij jon geren van 18 zetten, dat werk niet goed", was een kritische noot. Wethouder Frank van Driessche kon zich wel inleven in de wen sen van de jeugd, maar moest ook zeggen dat de gemeente er weinig invloed op heeft Initiatieven moe ten komen uit het bedrijfsleven. „De gemeente gaat zelf geen bow lingbaan exploiteren." Meer hangplekken in de binnen stad?. Nee, daar heeft de jeugd geen behoefte aan. Liever buiten de binnenstad, zodat ze niet tel kens de politie op hun dak krij gen en worden weggejaagd. Maar zelfs dan: „Als we met een paar jongens en meiden bij de skate- baan in het gras zitten kletsen denken voorbijgangers al dat we zitten de blowen. Het is wel verve lend dat mensen meteen een oor deel over je hebben." Burgemeester Jan-Frans Mulder heeft er begrip voor. „Ik denk dat ouderen gewoon met jongeren in gesprek moeten", zei hij. „Oude ren zitten hier op de markt gezel- nomie. Dat de bijna veertig meter lange brug vlakbij het Biobase Trainingscentrum in Terneuzen ligt, voldoet aan een van de eisen die de provincie stelde. Kil en Koster hebben een brug be dacht, die is gemaakt van vlas. „De brug moet op trekkracht wor den belast. Vlas is als een laken. Als je daar aan trekt is het stevig", aldus Koster. De architecten pre senteerden hun idee gisteren in Biobase aan onder andere gedepu teerde Ben de Reu, de Terneuzen- se wethouder Frank van Hulle en burgemeester Jan Lonink. De brug, die moet worden gebouwd met producten en door mensen uit de regio, kost ongeveer een miljoen euro. De Reu ziet met be hulp van Europees geld in 2015 kansen. „De gemeente en provin cie moeten dan co-financieren en ook het bedrijfsleven moet inha ken met de gedachte dat kosten voor de baten gaan." Ook een combinatie met de toe komstige reconstructie van de N290 tussen Terneuzen en Zaam- slag is denkbaar. Aan de zijde van de Albert Heijn zijn twee ruime parkeerplaatsen aangemerkt voor invalide automo bilisten. Op de parking aan de an dere kant van het winkelcentrum, ter hoogte van supermarkt Lidl, zijn geen speciale plekken voor in validen aangewezen. „Twee par keerplaatsen voor invaliden zou den hier helemaal niet misstaan", vindt fractievoorzitter Cees Freeke van Lijstss Terneuzen. „In woners die ook graag aan de ande re kant van het winkelcentrum willen winkelen, moeten nu het hele centrum doorheen." In totaal vier invalidenparkeerplaatsen zijn voor zo'n steeds drukker winkel centrum geen overbodige luxe. „Evenmin kan een eenmalige uit gaaf voor deze groep medemen sen tot de categorie 'geld over de balk gooien', worden gerekend", zet Freeke zijn pleidooi bij het col lege van B en W kracht bij. HOEK - Muziekvereniging Elk Naar Zijn Krachten (ENZK) geeft morgen een jubileumconcert in dorpshuis in Hoek. De club werd opgericht in 1901, verdween een poosje en maakte in 1994 een doorstart Dat twintig jarige bestaan wordt nu gevierd. Tijdens het concert wordt muziek gespeeld die de muziekvereniging de afgelopen twee decennia ten gehore bracht. Het koor Cantate Deo en zangeres Ellen Minder- houd zijn te gast. Het optreden be gint om 19.30 uur. In het kader van het jubileum houdt ENZK op 19 september ook nog een Dag van de Muziek. door Bob Maes In deze rubriek leggen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: De Europese verkiezingen. IJesper I Janneke I Alex door Raymond de Frel TERNEUZEN - Door de aanleg van een biobased brug kunnen wande laars en fietsers in Terneuzen wel licht in de toekomst alsnog een rondje Otheense kreek doen. denken al door Eugène Verstraeten Leerlingen Reynaertcollege V -■ I Steffi Willaert (16): „Er is voor jon geren weinig te doen in Hulst. Na tuurlijk kun je ook zonder alcohol een leuk feest houden. Maar als ie dereen een beetje drinkt wordt het sneller gezellig." Jochem van de Wiele (15): „Ik vind dat drugs niet gelegaliseerd mogen worden. Drugs zijn slecht voor je gezondheid. Ik mis in Hulst vooral een bioscoop, je moet altijd naar Terneuzen of Antwerpen." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Winkelcentrum Zuid polder in Terneuzen is zo'n grote trekpleister geworden, dat het niet langer meer kan volstaan met twee parkeerplaatsen voor invaliden. De fractie van Lijst55 Terneuzen vindt dat hier snel iets aan gedaan moet worden. I Milena Gregorian (16): „Ik vind dat jongeren onder 18 jaar alcohol moeten kunnen drinken. Het wordt nu toch stiekem gedaan. Je kunt dat gewoon niet tegenhou den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72