I I 'Forse pensioenschade personeel Philip Morris' I I I Hema op dieet Zeeuwse mbo'ers hebben grote moeite om aan een baan, stage of leerwerkplaats te komen. 26 ZEELAND ARBEIDSMARKT Iris en Abdul in de race voor 'mbo-uitblinker' Europese verkiezingen vrijdag Overgewicht is een groot probleem in Nederland. Zes op de tien mannen en bijna de helft van de vrouwen in Nederland zeult te veel vet met zich mee. Dat leidt weer tot een aanzienlijke toename van diabetes, hart- en vaatziek ten en ander fysiek ongerief. Mensen met overgewicht ver liezen gemiddeld vijf levensja ren. Om een lang verhaal kort te maken: we wegen een beetje te veel met z'n allen. Wat doen we daar aan? Je kunt natuurlijk twee keer per week naar de sportschool hollen, maar volgens mijn bescheiden mening sneuvelt er bij elk be zoek aan de sportschool een ge deelte van je goede smaak, van je waardering voor de mens heid en van je algemene levens lust Er zijn andere manieren om het logge lijf te mobilise ren, zie bijvoorbeeld mijn co lumn over Roller Derby. De ex perts zijn het er echter over eens dat goede eetgewoontes de belangrijkste stap vormen richting een acceptabel ge wicht. Nou ben ik zelf niet echt een voorbeeldige vaandeldra- F ger van goede eetgewoontes, maar de experts hebben wel de gelijk een punt. En dus zouden we kunnen be ginnen met minder te snoepen. Er is echter een winkel in Ne derland die dit voornemen ern stig ondergraaft. De Hema. Sinds een jaar wordt daar bij el ke aankoop een vreselijke gewe tensvraag gesteld: Heeft u interes se in dit zakje winegums? Kan ik u nog gelukkig maken met deze choco ladereep van 75 cent? Zal ik daar ook deze chips bij doen? Ik weet dat bepaalde verleidin gen bestaan om getrotseerd te worden, maar met deze aanpak maakt de Hema het je wel bui tengewoon moeilijk. Onge schonden een Jamin-zaak passe ren is dan nog makkelijker te realiseren. Als een snoezig meisje mij zo'n gewetensvraag stelt, is weigeren nagenoeg on mogelijk. Ongetwijfeld spekt dit beleid de kassa's van de Hollandsche Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam, maar nu obesitas hoogtij viert, mag je van een warenhuis ook wel enige be kommernis verwachten om het spek van zijn klanten. Op 22 mei zijn er verkiezingen voor het Europees Parlement. Alle lijsttrek kers komen naar Zeeland. Vandaag is Dennis de Jong (SP) in de provin cie. Deze krant vraagt naar een aan tal relevante thema's. Zeeuwse boeren krijgen 50 miljoen euro per jaar subsidie uit Brussel. Moet die steun blijven? „Nee. We zijn voor een eerlijke prijs. De prijs moet zodanig zijn dat boeren er van kunnen leven. Maar we vinden landbouwsteun een nationale zaak. We moeten geen geld in Europa rondpom pen. Maar voor dat standpunt hebben we geen steun. Dat het geld meer gaat naar vergroening en innova tie is goed." Zouden niet alle vissers met elek trisch vistuig moeten kunnen vissen? „Met name Frankrijk houdt dat te gen om de eigen vissers te be schermen. Dat vinden we niet goed. We zullen altijd de innova tie in de visserij steunen." Zeeland krijgt voortaan minder geld uit Brussel. Moeten zwakkere regio's als Zeeland juist niet extra krijgen? „Het huidige systeem werkt niet goed. De provincies zijn verkeerd bezig. Natuurlijk, als het geld er is, moet je het proberen te krij gen. Maar eigenlijk is het heel raar. Nederland is geen arm land. Als Zeeland goed onderhandelt met Den Haag moet er ook voor die provincie goed beleid ge maakt kunnen worden en geld be schikbaar zijn. Provincies lobbyen in Brussel vooral om geld. Maar ze moeten meer inzetten op re gels waar ze last van hebben. Zee land maakt niet veel kans op steun van Europarle mentariërs als ze geen goed verhaal heeft dat wordt ge steund door Den Haag." Doordat Europa de dump van goedkoop fosfor toestond is Thermphos failliet ge gaan. Zóu Zeeland niet geld uit coulan ce moeten krijgen? „Zo werkt het niet. Al stonden we sympathiek tegenover de plannen om het be drijf te vergroenen. Zeeland moet goed in Den Haag lobbyen. Het kabinet heeft nooit geld, maar als het echt nodig is, is dat er opeens wel. Want de beste lobbyist is een minister. Als die binnenstapt bij een Eurocommissaris, heeft dat zin. Europarlementariërs zijn er veel. Als die allemaal bij de Com missie binnenlopen voor weer een projectje worden die mensen niet vrolijk. Een kernpunt zal het voor ons niet worden. We vinden juist dat er minder geld moet wor den rondgepompt in Europa." De Jong spreekt vanavond om 19.00 uur in de Zuidwester in Goes. Die bijeenkomst is voor iedereen toe gankelijk. VLISSINGEN - Dertig, veertig, vijf tig of soms wel honderd sollicita ties moeten studenten van mbo-school Scalda sturen om aan een stageplek te komen. En soms lukt het dan nog niet. „Dat is zó frustrerend", weet Bianca van der Meijden, docent en decaan bij de opleidingen voor commerciële en zakelijke dienstverlening. „Want geen stageplaats betekent einde opleiding." Van der Meijden had enkele jaren geleden, toen ze nog stagecoördi nator was, regelmatig huilende leerlingen en ouders aan de tele foon. Soms is er een speciale re den waardoor leerlingen niet aan een stage komen: ze hebben een beperking (bijvoorbeeld autisme) of een bijzondere thuissituatie, maar vaker is het domme pech. „Door de economische crisis moe ten notariskantoren, makelaars en uitzendbureaus mensen ontslaan. Ze hebben te weinig werk voor stagiairs of geen tijd om hen te be geleiden." Om deze leerlingen te helpen, zet te Van der Meijden met Europese subsidie Inceptio op. Bij dit stu- dentenbedrijf in Vlissingen, dat nu ruim twee jaar bestaat, kun nen acht studenten fulltime stage lopen. Ze voeren onder intensieve begeleiding opdrachten uit voor bedrijven, overheden en vrijwilli gersorganisaties. Vijftig a zestig leerlingen hebben er inmiddels succesvol hun stage doorgebracht. Het aantal belangstellenden is ve le malen hoger. „Inceptio draagt een steentje bij, maar het tekort aan stages blijft." Scalda heeft ook voor andere op leidingen studentenbedrijven op gezet en overweegt dat nu ook te doen voor de afdeling zorg en wel zijn. In die sector is op alle ni veaus een groot tekort aan stage plaatsen, zegt Hennie van Meer kerk, voorzitter van het college van bestuur van Scalda. „In de zorg wordt veel bezuinigd. Het personeel heeft geen tijd om sta giairs te begeleiden." Hennie van Meerkerk, voorzitter college van bestuur Scalda MIDDELBURG - Valerio Zeno - be kend als presentator bij jongeren omroep BNN - maakt aanstaande maandag bekend wie de Mbo-uit- blinker van de provincie Zeeland is. Twee studenten van Scalda gaan de strijd met elkaar aan: Abdul Mohammed uit Middelburg en Iris van Gremberghe uit Koe wacht. Een jury én online stemmen van het publiek bepalen wie de beste is. De uitblinker krijgt 400 euro en doet mee aan de landelijke fi nale. Stemmen kan via www.mbouit- blinkerzeeland.nl Recent zijn studentenstops inge voerd voor de opleidingen tandart sassistent en apothekersassistent. Eerder gebeurde dat al voor oplei dingen tot doktersassistent, ver zorgende en verpleegkundige. Mbo'ers die een niveau 1 of2-op- - leiding doen, vinden ook moeilijk een stageplek. „Zij hebben veel be geleiding nodig", zegt Van Meer kerk. „We staan voor een dilem ma: het aantal banen voor niveau 2-leerlingen neemt af, omdat be drijven steeds hogere eisen stel len. Maar we kunnen deze leerlin gen niet weigeren, omdat er geen andere school in de buurt is waar ze naartoe kunnen. Daarom lei den we ze toch op, terwijl dat een enorme inspanning vergt. We roe pen bedrijven op ook op deze ma nier te kijken. Dat is een vorm van maatschappelijk verantwoord ondernemen." Jeroen van den Oord, directeur van het college voor techniek en design van Scalda, doet ook een beroep op bedrijven. Voor studen ten van de bouwopleiding, motor voertuigentechniek en procestech niek zijn te weinig leerwerkplek- ken (vier dagen werken, één dag leren). Dat komt onder meer door dat Thermphos, Zalco en Philip Morris zijn weggevallen. „Andere bedrijven zijn afwachtend door de economische crisis." Studen ten moeten daardoor noodge dwongen kiezen voor een voltijds opleiding, terwijl ze het liefst praktisch bezig zijn. Bedrijven moeten verder vooruit kijken, vindt Van den Oord. „Op leiden kost nu eenmaal twee tot vier jaar tijd. Als de economie straks aantrekt, zijn veel jonge mensen nodig en staan bedrijven weer bij ons aan de deur." BERGEN OP ZOOM - De pensioen- schade van de 1230 werknemers die door de sluiting van de sigaret- tenfabriek van Philip Morris (PM) in Bergen op Zoom hun baan verlie zen, loopt op tot honderden miljoe nen euro's. Dat zeggen de vakbon den op basis van onderzoek. Het is volgens FNV Bondgenoten, CNV Vakmensen en De Unie dan ook niet meer dan redelijk dat het bedrijf met een hogere ontslagver goeding over de brug komt. Des te meer omdat het wegvallen van pensioenlasten voor PM leidt 'tot een enorme kostenbesparing'. Het voorstel dat Philip Morris eer- der deed om de gedupeerde werk nemers te compenseren, vinden de vakbonden onvoldoende. De onderneming heeft op haar beurt grote moeite met de eisen van de vakbonden. „De tegenvoorstellen van de vakbonden voor een so ciaal plan maken de voortgang van de onderhandelingen moei lijk", liet het bedrijf weten. Philip Morris zegt te begrijpen dat sluiting van de fabriek zware gevolgen heeft voor de medewer kers, maar wijst er ook op dat het voorstel van het bedrijf 'zich kan meten met de beste sociale plan nen die ooit in Nederland zijn af gesloten'. Maan Leo De tijd vooi begeleiding ontbreekt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Br I Dennis de Jong door Cornelleke Blok v-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70