Ook als koningin blijft Maxima foutloos 6 BINNENLAND Ook een professional maakt wel eens een foutje. Ivo Niehe ging de ze week een stap te ver, toen hij zich, als presentator bij de uitrei king van de Koning Willem I-on- dernemersprijzen, een grapje ver oorloofde ten koste van koningin Maxima. Die stond naast hem op het podium om de prijswinnaars bekend te maken. Wel erg simpel handwerk, aldus Niehe tegen de koningin. Ze zei niets terug, maar haar gezicht sprak boekdelen. 'Niehe kleineert Maxima' stond een dag later in een groot lande lijk ochtendblad. De onderliggen de boodschap: kom niet aan de ko ningin. De opmerking van de zelfvoldane Ivo Niehe was niet erg chic. Het openen van enveloppen en het overhandigen van prijzen is welis waar kinderlijk eenvoudig, aan de handeling gaat in het geval van Maxima een gedegen voorberei ding vooraf. Het is een trekje dat ze gemeen heeft met haar echtge noot koning Willem-Alexander en schoonmoeder prinses Beatrix. Ook Maxima wil van tevoren alles tot in de kleinste details weten en goed voorbereid hebben. Over de prijswinnende bedrijven weet ze alles. Niehe had de naam van een van de winnaars fout en maakte zich er met een smoesje vanaf. De koningin zou dat niet overkomen. In de auto naar Amsterdam heeft ze alles nog gerepeteerd. Het perfectionisme van Maxima drijft haar medewerkers wel eens tot wanhoop. Ze wil nu eenmaal geen misstappen maken. Het fout loze parcours dat de koningin af legt, zorgt ervoor dat ze nog altijd bovenaan staat in alle peilingen over het koningshuis. Ze beheert deels haar eigen agenda, waarin ruimte is voor werk buiten Neder land. Namens de Verenigde Na- Maxima wil van tevoren alles tot in de kleinste details weten en goed voorbereid hebben Ook haar kledingkeuze en stijl zijn slechts subtiel aangepast aan haar nieuwe rol ties probeert ze de hele wereldbe volking toegang te geven tot fi nanciële diensten. Daarvoor reist ze van Bali tot Peru en van Ethio pië tot New York. „Het geeft vol doening", zei Maxima eerder dit jaar in Lima. Daar keek ze tevre den terug op haar inspanningen die er mede op zijn gericht de ar moede in de wereld te verminde ren. Naast het internationale werk, dat ook vertakkingen heeft in Neder land, en het moederschap is er de ondersteunende taak bij het werk van Willem-Alexander. Maxima wist heel goed dat in het eerste jaar van zijn koningschap vooral erg op haar zou worden gelet. 'Overvleugelt ze hem niet', was de vraag die bij de troonswisse ling op 30 april 2013 vaak werd ge steld. Als koningin deed Maxima zichtbaar een stapje terug. „Het is geen duobaan", had Willem- Alexander immers gezegd. De ko ning gaat voorop en Maxima on derbreekt haar man wat minder dan voorheen. Zij blijft wel na drukkelijk aanwezig en is niet ge reduceerd tot muurbloempje. Ook haar kledingkeuze en stijl zijn slechts subtiel aangepast aan haar nieuwe rol. Het haar wordt bijvoorbeeld vaker opgestoken. Op internet wordt minutieus bij gehouden wat ze wanneer en hoe draagt. Daarbij wordt geklaagd dat het wel wat extravaganter en opvallender mag. De koningin weet, zo zeggen couturiers, juist een goede balans te vinden. Ze is ook niet bang kleren meerdere ke ren te dragen. Als ze een keer, zo als in Peru, met hoge hakken in de modder staat, is Maxima zelf de eerste om hardop te zeggen dat ze die ochtend misschien an dere schoenen had moeten kie zen. 5 vragen over de kernreactor in Petten De relatief kleine kernreactor in Petten wordt niet direct gebruikt voor energie-opwekking. Deze reactor is geen kerncentrale, maar een onderzoeks- en productiereac tor voor medische isotopen. Die zijn onmisbaar bij - vooral - het opsporen en behandelen van kan ker. Wereldwijd worden deze iso topen ingezet bij circa 24.000 pa tiënten per dag. De zogeheten hogefluxreactor in Petten is sinds 1961 in gebruik. Ex ploitant NRG (Nuclear Research and consultancy Group) kampt daardoor met hoge onderhouds kosten. Er treden geregeld manke menten op. De afgelopen twee jaar is daardoor gedurende zes tien maanden niet geproduceerd. Voor het benodigde groot onder houd is 80 miljoen euro nodig, maar dat heeft het verlieslijdende NRG niet. Met de banken wordt nu onderhandeld over extra kre diet. In afwachting daarvan is aan de overheid een overbruggings krediet gevraagd om de reactor in bedrijf te houden. Als dat uit blijft, is een faillissement onaf wendbaar, aldus NRG. Het minis terie van Economische Zaken, dat uitkomst kan bieden, gaat niet in op de kwestie, omdat er nog wordt onderhandeld. De overheid heeft banden met NRG. Dat bedrijf is in handen van Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), waarvan de staat een kwart van de aandelen bezit. De overheid beslist voorts over de vergunning voor een nieu we reactor (met de naam Pallas), die de verouderde moet vervan gen. Een besluit daarover laat al ja ren op zich wachten. Komt die vergunning af, dan duurt het nog tot 2024 voordat Pallas in gebruik is. Tenslotte heeft de overheid er belang bij dat de gezondheidszorg op peil blijft. Er zijn gisteren al Ka mervragen gesteld over dreigende wachtlijsten voor kankerpatiën ten. Er is wereldwijd veel behoefte aan dit materiaal, dat slechts op enkele plaatsen wordt geprodu ceerd. Canada is de grootste pro ducent, Petten is nummer 2 in de wereld. Voorts zijn er nog enkele kleine productiecentra, bijvoor beeld bij Parijs en in het Bel gische Mol. Vanuit de milieubeweging, onder meer Greenpeace, wordt al jaren lang gewezen op een veel minder risicovolle en goedkopere manier van het opwekken van nucleair materiaal met de zogeheten deel tjesversneller. Die kost 4 miljoen euro. Hoogleraar nucleaire geneeskun de Fred Verzijlbergen, verbonden aan het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam, noemt dat voorbarig: „Het onderzoek naar de deeltjesversneller is nog lang niet ver genoeg gevorderd. Boven dien kun je er maar een beperkt aantal isotopen mee produceren, die alleen zeer snel na de vervaar diging bruikbaar zijn. Ie moet zo'n apparaat dus heel dichtbij de onderzoeks- of behandelkamer neerzetten." Verzijlbergen vreest dat patiënten straks onnodig lang moeten wach ten op onderzoeken en behande lingen, met alle risico's van dien. door Hans Jacobs WASSENAAR - Met alleen al deze week zeven publieke optredens en volgende week nog eens minstens zes, timmert koningin Maxima, die morgen haar 43e verjaardag viert, hard aan de weg. Haar populariteit is onveranderd groot. Koningin Maxima luistert aandachtig tijdens een werkbezoek aan Tilburg University afgelopen maart, foto Robin Utrecht/HH De kernreactor in het Noord-Hol landse Petten dreigt failliet te gaan. Daarmee komt de productie van isotopen voor de bestraling van kankerpatiënten in gevaar. door Paulus Smits Is de sluiting van een kernreactor geen zegen in een tijd waarin voortdurend wordt gewezen op de ge varen van kernenergie? Als dat materiaal onmisbaar is, hoe kan zo'n productiebedrijf dan failliet gaan? 3 Dus de overheid moet weer de reddende engel spelen? 4 Als de zorg in het geding is, kun nen we toch ook isotopen van el ders halen? 5 Zijn er dan echt geen alternatie ven voorhanden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6