Borsele krijgt oude boomgaard in bezit Meeste Goesenaren voelen zich veilig x I I I Stuijvesant Keukentafelgesprekken WMO Borsele betalen zich nu al uit I I 30 BEVELANDEN en THOLEN CABARET Zeeuwse Sien heeft zich ontwikkeld tot een ware hit. De vrouw erachter blijft er echter nuchter onder. Man aangehouden in wietplantage Binnenkort worden handtekenin gen gezet bij de notaris. De ge meenteraad stelde in september vorig jaar al een krediet beschik baar van 385.000 euro voor de aan koop van de grond maar de onder handelingen verliepen stroef. Er stonden nog ontbindende voor waarden in de oude overeen komst tussen de oorspronkelijke eigenaar van de grond en project ontwikkelaar Horsthoek bv die de grond ooit kocht om er woningen te bouwen. Wel schatten zij de kans om slachtoffer te worden van woning inbraken hoger in, maar dat is een landelijke tendens. Dat blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2013, het tweejaarlijkse bevolkingsonder zoek onder inwoners van 15 jaar en ouder naar veiligheid, leefbaar heid en slachtofferschap waaraan Goes voor de derde keer deelnam. Het gemiddelde rapportcijfer dat de inwoners van de gemeente Goes geven voor de veiligheid in de eigen buurt is een 7,5. Het cij fer is hoger dan voorgaande jaren en ook hoger dart het Zeeuws en landelijk gemiddelde. Een derde van de Goesenaren voelt zich wel eens onveilig. Op vallend is de toename van het aan tal mensen dat zich weieens on veilig voelt op het Goese station. Op Zeeuws en landelijk niveau is Door de crisis kwamen die hui zen er nooit, zodat de ontwikke laar uiteindelijk besloot de grond aan de gemeente te verkopen. Bor sele vond echter de ontbindende voorwaarden te ver gaan. De zaak is nu opgelost, deelde wethouder Ad Schenk gisteren mee, zonder overigens op details in te gaan. Wat er met de grond gebeurt, is nog niet bekend. In ieder geval worden twaalf woningen ge bouwd op de lap gemeentelijke grond naast de voormalige boom gaard. Het gaat om een rijtje van zes en enkele twee-on der-een-kappers. Die huizen kon den niet worden gebouwd, omdat er nog een spuitzone rondom de boomgaard zat. Nu de gemeente de boomgaard in eigendom heeft, is de spuitzone er af juist sprake van een duidelijke da ling. Het aantal mensen dat zich weieens onveilig voelt in het openbaar vervoer stijgt niet al leen in Goes, maar is een landelij ke ontwikkeling. Vorig jaar is bijna 17 procent van de Goesenaren slachtoffer ge weest van een of meerdere ge- welds-, vermogens- of vandalis- medelicten. Het aantal delicten in deze drie categorieën samen be droeg in 2013 24 per 100 inwo ners. Vermogensdelicten kwamen het meest voor. Wat betreft de ge- welds- en vermogensdelicten, scoort Goes ongunstig in vergelij king met het landelijk gemiddel de. Met het onderzoek, waaraan vorig jaar 151 gemeenten deelnamen, worden op eenduidige wijze cij fers verkregen die daardoor onder ling vergelijkbaar zijn. De moni tor is daarom een belangrijk hulp middel bij het verbeteren van het veiligheidsbeleid. Ook Goes ge bruikt de resultaten voor het nieuw op te stellen Integraal Vei ligheidsplan (IVP) 2015-2018, Goes Veilig. GRIJPSKERKE - Marijke van Peene uit Grijpskerke is eigenlijk een heel gewone vrouw. Ze is ge trouwd, heeft twee zoons en werkt in de horeca of achter de kassa in een supermarkt. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek ge noeg', is haar motto. Dat geldt ech ter niet voor haar alter ego Zeeuw se Sien. Die vraagt gerust aan de burgemeester van Veere of ze hem misschien van de markt kent, gaat zo op een kruk zitten dat je haar slip onder haar rok kunt zien en maakt bij het ont vangen van een bloemetje de op merking dat ze eigenlijk liever an dere bloemen had gekregen. Van Peene kruipt regelmatig in de huid van Zeeuwse Sien. Ze haalt dan haar bijbehorende out fit en sieraden uit de kast en zet een bril en een pruik op. „Zodra ik die pruik op heb, ben ik Sien. Dan praat ik snel en veel in Zeeuws dialect over dingen die ik als Sien meemaak in het dagelijks leven, zoals over een bezoekje aan de kapper. Ik heb het karakter zelf bedacht door goed om me heen te kijken. Sien is ongetrouwd en woont op een vervallen boerderij samen met haar twee broers. Zo'n situatie kom je natuurlijk wel va ker tegen op het platteland. Het is echter een vrouw die graag ver telt en thuis wordt ze niet ge hoord. Daarom doet ze dat buiten de deur voortdurend. Als iemand haar iets te eten aanbiedt, wikkelt ze het in een servet en stopt ze het in haar tasje voor later, want stoppen met praten doet ze liever niet." Zeeuwse Sien treedt op in verzor gingstehuizen, op personeelsfeest- jes en op andere gelegenheden en was ook een tijdlang op Omroep Zeeland te horen. Daarnaast trok ze in oktober nog een volle zaal in de stadsschouwburg van Mid delburg. „Mijn publiek is heel di vers. De ene keer sta ik op een be drijfsfeest omdat iemand 25 jaar in dienst is, de andere keer treed ik op bij de Lions Club en weer een andere keer verzorg ik de ope ning van de Kunstroute in Tho- len. In totaal sta ik zo'n dertig keer per jaar op de planken en daar ben ik best trots op als ama teur." Toch heeft Van Peene niet de am bitie om regelmatig volle zalen te trekken in het theater. „Ik zie wel wat er op mijn pad komt. Ik heb dat nu een keer gedaan en omdat ik ook een repertoire moest be denken, vergde dat best veel voor bereiding. Ik heb Sien toen haar verjaardag in de schouwburg la ten vieren, compleet met schalen vol kaas en worst. De voorstelling duurde drie uur en die tijd vloog voorbij." Van Peene heeft nooit een toneel opleiding gevolgd, maar heeft vroeger wel aan toneelspelen ge daan bij een amateurgezelschap. OVEZANDE - Een 49-jarige man uit Terneuzen is gisterochtend rond half twaalf aangehouden in een woning aan de Burgemeester Andriessenstraat in Ovezande. In de woning trof de politie een wietplantage aan. De verdachte is overigens niet de eigenaar van de woning. Hij is meegenomen en in verzekering gesteld in Torentijd in Middelburg. Volgens de politie werden er 937 planten aangetroffen. De plantage is geruimd. Uw wrtkflKtiedifllet in Zeeland! De gemeente Borsele boekt in de jaarrekening 2013 een overschot van 288.000 euro op het budget van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). Dat komt mede omdat Borsele niet langer 'zo maar' allerlei voorzieningen yerstrekt. Daar wordt kritischer naar gekeken. Het overschot komt de gemeente goed uit in verband met de over heveling van de zorgtaken van het Rijk naar de gemeenten met ingang van 1 januari 2015. In de Borselse WMO-pot zit nu ruim 680.000 euro. Borsele heeft overigens een solide financieel jaar achter de rug met een overschot van 165.000 euro. „Daar ben ik blij mee door in de ze moeilijke tijd een stukje over te houden", zei wethouder Ad Schenk gisteren tijdens de presen tatie van de jaarcijfers. Borsele vult ook de Sloerandreser- ve aan met 217.000 euro voor een betere scheiding tussen wonen en werken tussen het Sloegebied en Nieuwdorp, Borssele en 's-Hee- renhoek. Concrete plannen zijn er nog niet. Schenk zei wel voorzich tig dat een deel van dit geld even tueel gebruikt zou kunnen wor den voor de uitbreiding van de sportvelden in Lewedorp. Het weerstandsvermogen (be doeld om alle risico's op te van gen) is tevens zeer solide in Borse le. Zelfs als de gemeente Borsele bijvoorbeeld helemaal geen bouw grond meer zou verkopen, dan duikt de gemeente nog steeds niet diep in de rode cijfers. Uit eer dere cijfers bleek al dat Borsele een gezond grondbedrijf heeft. door Frank van Cooten 'S HEER ABTSKERKE - De voormalige boomgaard naast de uitbreidings wijk Colenshoek in 's-Heer Abtsker- ke komt eindelijk in handen van de gemeente Borsele. door Luc Oggel GOES - Acht op de tien Goesenaren voelt zich veilig in de eigen buurt en negen van de tien denken dat criminaliteit niet of weinig voor komt. Sien is graag geziene Zeeuwse gast door Wendy de Jong I Marijke van Peene www.hofstuyvesant.nl info@hofstuyvesant.nl 0113-639900 IEDERE ZATERDAG EN ZONDAG KIJKDAG VAN 11.00 TOT 15.00 UUR door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De zogenaamde keukentafelgesprekken om bijvoor beeld te bepalen of iemand in aan merking komt voor een scootmo- biel of niet, betalen zich uit in Bor sele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66