Sociale Aan de bak Kabinet komt Zeeland tegemoet Rijk mag voorwerk Weer trajectcontrole in Hedwigepolder doen Westerscheldetunnel Honderd keer gesolliciteerd dienst gaat mbo'ers bijscholen Ik wilde stoppen met mijn studie commentaar ZEELAND 27 De meeste Jongeren die een mbo-oplei- ding van een lager niveau hebben afge rond, vinden niet zo snel een baan. Die wetenschap zal de motivatie van menig leerling ondermijnen. Terwijl het juist een stimulans zou moeten zijn. Want hoe meer onderwijs je hebt genoten, hoe makkelijker je aan de bak komt. Bovendien is het maar de vraag of het per spectief zo ongunstig blijft. Op de Zeeuwse arbeidsmarkt zijn de afgelopen jaren duizenden banen verdwenen, maar als de economie de wind in de zeilen krijgt, ontstaan er nieuwe ba nen. Mogelijk komen er ook ba nen vrij als gevolg van de ver grijzing. De politiek zou een bij drage kunnen leveren door het voor de werkgever aantrekkelij ker te maken om laagbetaalde banen te creëren. In elk scena rio geeft uiteindelijk de hou ding van de jongere de door slag. Een weloverwogen keuze voor een opleiding en een ge motiveerde houding vergroten de kans op een baan. DEN HAAG - Zwakke regio's, zoals Zeeuws-Vlaanderen, kunnen reke nen op meer geld voor hulp aan arbeidsgehandicapten. Staatssecretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken) heeft dat donderdag aan de Tweede Kamer geschre ven. De Kamer drong er in februa ri op aan om Zeeuws-Vlaanderen, Oost-Groningen en Zuid-Lim burg te hulp te schieten. De eco nomisch toch al zwakke regio's hebben veel mensen met een ar- beidsbeperking en ook nog eens veel mensen zonder werk. De vrees is dat gemeenten daardoor meer geld kwijt zijn aan uitkerin gen. Door nu rekening te houden met de regionale arbeidsmarkt en het aantal mensen met een ar- beidsbeperking in een gebied wil Klijnsma recht doen aan zwakke re regio's. Ook bij de verdeling van het bijstandsgeld en loonkos tensubsidies zal worden gelet op de kenmerken van een wijk, ge meente en regio. Ook spelen sa menstelling van huishoudens (leefvorm, leeftijd, koopwoning en opleiding) een rol. Het nieuwe model wordt geleidelijk inge voerd. De eerste twee jaar worden de budgetten nog voor de helft vastgesteld op basis van uitgaven in het verleden. Uiterlijk in juni is bekend hoeveel geld gemeenten krijgen. De Vereniging Nederland se Gemeenten had een andere ver deling van het geld gewild. Dat heeft de Raad van State don derdag bepaald. Eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder en A. Rottier uit Sint Jansteen eisten een volledige stopzetting van alle voorbereidingen. Ze zijn tegen de ontpoldering en vrezen onom keerbare gevolgen als het rijk al vast aan de slag gaat. Maar staats secretaris Sharon Dijksma (Na tuur) en minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Mi lieu) hebben toegezegd dat nu niet wordt gestart met de ontpol dering en de inrichting van het gebied. Die werkzaamheden be ginnen pas als de Raad van State uitspraak heeft gedaan over de be roepen die tegen de ontpoldering zijn ingediend. Wel wordt een wa tertransportleiding vervangen. De Raad van State oordeelt dat dat voorwerk geen onomkeerbare gevolgen heeft voor het onder wa ter zetten van de Hedwigepolder. Daarom heeft de rechter het ver zoek van De Cloedt en Rottier af gewezen. Later dit jaar buigt de Raad van State zich over de beroe pen tegen het rijksinpassingsplan. De trajectcontroles in de Wester scheldetunnel en op de Zeeland- brug staan al een tijdje uit, omdat de apparatuur sterk verouderd is. Er zijn nu nieuwe camerasyste men besteld. Deze worden als eer ste geïnstalleerd in de Wester scheldetunnel, zegt woordvoerder Ernst Koelman van het team Ver keer van de dienst Landelijk Par ket. Of de trajectcontrole op de Zeelandbrug terug komt, is nog niet duidelijk. Daarover overlegt de dienst Landelijk Parket nog met de politie, Openbaar Ministe rie en de provincie. „We denken nog na over wat de beste vorm van handhaving is", zegt Koel man. De trajectcontrole op de A58 tus sen Bergen op Zoom en Roosen daal wordt, als het aan de dienst Landelijk Parket ligt, ook begin volgend jaar hervat. Ook syste men op de A12 bij Den Haag, de A12 bij Utrecht en de A4 bij Nieuw-Vennep staan uit. 'Bedankt voor je e-mail, maar helaas is er hier geen plaats voor je', of'sorry, maar we hebben liever ie mand anders'. Die reactie kreeg Laurence David (18) uit Vlissingen keer op keer als ze solliciteerde op een stageplaats. Heel vaak hoorde ze helemaal niets. „Ik heb wel honderd e-mails gestuurd naar accoun tantskantoren, notarissen, gemeenten, het water schap en bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en Bra bant. Ik was er op den duur echt helemaal klaar mee." Ook veel klasgenoten van de opleiding juri disch medewerker konden geen stage vinden. „Zes van de twintig mensen hadden een plek", vertelt Laurence. Studentenbedrijf Inceptio in Vlissingen bood uitkomst. „Ik ben heel blij dat ik hier stage kan lopen. Ik doe veel verschillende opdrachten en kom met bedrijven in contact. Ik maak bijvoorbeeld nieuwsbrieven en zoek sponsors voor Aagtekerke Open. Dat is een boerengolftoernooi van de Rotary. Er wordt geld ingezameld voor de Stichting Ambu lance Wens." MIDDELBURG - De Zeeuwse ar beidsmarkt voor lager jopgeleiden staat aan drie kanten onder druk. Allereerst zijn jongeren die hun mbo net afhebben op zoek naar een baan. Zij hebben concurren tie van steeds meer lager opgelei de werklozen die na ontslag weer op zoek moeten naar ander werk. En daar komen dan nog eens de hoger opgeleiden bij die uit pure noodzaak banen onder hun ni veau aanvaarden. Voor Orionis Walcheren (sociale dienst en sociale werkvoorzie ning) wordt het zo erg ingewik keld om werklozen aan een baan te helpen en om mensen vanuit de werkvoorziening te laten door stromen naar reguliere bedrijven. Dat zorgt direct voor financiële problemen bij Orionis. De Walcherse gemeenten morren al jaren over miljoenentekorten bij Orionis, want zij moeten die gaten telkens dichten. De gemeen teraad van Middelburg drong de ze week weer aan op maatregelen om het aantal mensen met een uitkering terug te dringen; en om in ieder geval met realistische voorspellingen te komen over de kans op succes in plaats van hoge verwachtingen te wekken en wan prestaties te leveren. Wethouder en dagelijks bestuurs lid bij Orionis Chris Simons ant woordde in weinig bemoedigen de woorden. „Wij hebben ook graag positieve verhalen van hoge re uitstroom en lagere instroom, maar nee, dat zit er niet in. Daar houden we rekening mee en we zullen de financiële gevolgen dui delijk aangeven. Overigens is Orionis niet uniek: negentig pro cent van de sociale diensten kampt met tekorten." Om de positie van werklozen en uitkeringsgerechtigden met een lagere mbo-opleiding te verbete ren, gaat Orionis hen bijscholen, kondigt Simons aan. Door hun ni veau te verhogen, moet ook hun kans op werk stijgen. „Ze kunnen me hier bijna niet meer missen", zegt Joan Jansen Van Galen (25) glunderend. De Vlissing- se mbo-studente voelt zich als een vis in het water bij studentenbedrijf Inceptio. Dat was vorig jaar wel anders. „Toen wilde ik stoppen met mijn secretares se-opleiding. Ik liep stage bij een bedrijf, maar dat liep niet goed. Ik moet vaak naar het ziekenhuis met mijn zieke zoontje van twee jaar. Bij dat bedrijf had den ze daar geen begrip voor. Daarom ben ik ontsla gen." Joan moest razendsnel een nieuwe stage zien te vinden, want ze zat midden in het studiejaar. „Ik heb wel dertig keer gesolliciteerd, maar ik werd ner gens aangenomen." Ze was dolblij dat ze terecht kon bij Inceptio. „Hier gaat het heel goed. Ik krijg goede begeleiding en ik kan met mijn zoontje naar het ziekenhuis, als dat no dig is. De opdrachten zijn ook leuk. Ik maak bijvoor beeld de notulen voor de cliëntenraden van de ge meenten Kapelle en Reimerswaal. Ik hoop dat ik via Inceptio straks ook aan een baan kom." VRIJDAG 16 MEI 2014 door Jeffrey Kutterink door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het rijk kan doorgaan met het voorwerk om de Hedwige polder onder water te zetten. door Cornelleke Blok TERNEUZEN - De trajectcontrole in de Westerscheldetunnel wordt eind dit jaar of begin volgend jaar hervat. Dat is het streven van het team Verkeer van de dienst Lande lijk Parket. Laurence David (18) uit Vlissingen solliciteerde hon derd keer tevergeefs naar een stageplaats. door Maurits Sep Joan Jansen van Galen (25) uit Vlissingen wilde stop pen met haar opleiding, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63