Vlasteelt biedt veel perspectief Uniek gebied nu breed toegankelijk SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Wat ze beoogt met Zeeuwse Sien is mensen aan het lachen maken en ze wil ze ook een spiegel voor houden. „De dingen die Sien zegt en doet zijn vooral voor ouderen herkenbaar. Zoals wanneer ze het over haar gebreide badpak heeft. Toch is mijn repertoire niet spe ciaal gericht op ouderen. Toen ik dinsdagavond optrad in Goede reede zaten er ook jongeren in de zaal." Een vast programma heeft Sien niet. „De dingen die ik wil doen op het podium heb ik mijn hoofd zitten. Ik schrijf niks uit en ik laat ruimte open voor interactie met het publiek. Juist dat vind ik zo leuk. Soms gebeurt er iets onver wachts, zo viel er laatst een wind- licht uit de vensterbank toen ik een liedje aan het zingen was. Dan roep ik tussendoor: 'Wat ge beurt er noe toch allemaal'? Onderwerpen als politiek en ge loof snijdt Van Peene niet aan. „Ik wil graag iedereen te vriend hou den. Ik maak ook geen platte grap pen, maar wat dubbelzinnigheid vind ik wel kunnen. Dat past ook bij Sien als ongetrouwde vrouw die wel nieuwsgierig is naar man nen. Zo is er een scène waarin ze vertelt hoe de meteropnemer bij haar langskwam om de stand van haar metertje af te lezen." ZEEUWSE SIEN De nieuwe belangenvereniging Vlasenhennep.nl ging gisteren on der gelukkig gesternte van start in centrum BioBase in Terneu- zen. Telers en verwerkers van vlas en hennep en zaaizaadbedrijven die in die sector actief zijn, rich ten Vlasenhennep.nl op om hun belangen te behartigen, promotie te bedrijven en (wetenschappe lijk) landbouwkundig onderzoek te laten verrichten. De vlas- en hennepbranche voelde zich ge noodzaakt een eigen belangen- club op te richten, omdat het Pro- duktschap Akkerbouw verdwijnt. Het initiatief voor de vereniging komt uit Zeeuws-Vlaanderen, de belangrijkste vlasregio in het land. Hennep - voor touw en doek, niet voor hasj - wordt voor al in Groningen geteeld. Watze van der Zee uit Zaamslag is de eerste voorzitter van Vlas- enhennep.nl. Hij meldde dat de vereniging zich aansluit bij de Brancheorganisatie Akkerbouw, zodra die is opgericht. Maar ge zien de bijzondere aard van de vlas- en hennepteelt wilden te lers en verwerkers graag invloed uitoefenen via een eigen club. De Zeeuwse gedeputeerde Kees van Beveren beloofde dat hij zich in blijft zetten voor continuering van diverse bestaande en nieuwe subsidiepotten, ook als dat - voor het binnenrijven van Europese bij dragen - cofinanciering vereist. „Vlas is een prachtig Zeeuws pro duct en een voorbeeld voor duur zaamheid, want het levert bijna geen afval op." Directeur Peter Fraanje van het Nederlands Verbond Toelevering Bouw schetste een aantal toepas singsmogelijkheden voor hen- nep- en vlasproducten in de bouw. Zo kunnen in dakbedek king vlasvezelplaten worden ver werkt. Om massaal over te gaan op nieuwe materialen moeten bouwers wel zeker weten dat er voldoende aanvoer is. De herinrichting heeft vijf jaar in beslag genomen. De opening werd gistermiddag verricht door paralympisch sporter Kees-Jan van der Klooster en door leerlin gen van Mytylschool de Sprienke uit Goes en van obs 't Stoofje in Ouwerkerk. Ria Geluk blikte als spil van het ontwikkelingsproces terug op het tot stand komen van de plannen en de vruchtbare samenwerking tussen de betrokken organisaties. Aan de basis ervan stonden Wa terschap, Rijkswaterstaat, Staat- bosbeheer en Nationaal Park Oos- terschelde. Tijdens de dijkverster king van het traject bij het Wa tersnoodmuseum in 2009 vonden partijen elkaar bij het plan dit unieke landschap met littekens van de Watersnoodramp in 1953 breed toegankelijk te maken. Dat heeft geleid tot voorzieningen als parkeerplaatsen, een fietsenstal ling, uitkijkposten, schanskorven met informatiepanelen, oriëntatie punten en in een laatste fase de aanleg van speelvoorzieningen voor kinderen met een beperking. De drie direct betrokken partijen, Watersnoodmuseum, camping en brasserie De Vier Bannen, heb ben zich verenigd in de stichting Buitengebied Caissons omdat de omgeving blijvend onderhoud en beheer vereist. Het project is ge realiseerd met geld uit het com pensatiefonds Tweede Maasvlakte en bijdragen van de provincie, ANWB, Staatsbosbeheer, Stich ting Renesse en diverse fondsen. Voor het ontwerp tekenen Kees Bakker (natuurinrichting) en Joo- tje Vaas (speelvoorzieningen). Wethouder Ad Verseput ziet in dit gebied, evenals in het Klimbos in Burgh-Haamstede en in het In spiratiecentrum aan de Brouwers- dam, een mooi voorbeeld van ba lans tussen ecologie en economie. Ook juicht hij het opheffen van belemmeringen voor mensen met een beperking toe. VRIJDAG 16 MEI 2014 door René Hoonhorst Zeeuwse Sien fietst door de Walcherse polder, foto Lex de Meester Marijke van Peene uit Grijpskerke startte met het typetje Zeeuwse Sien in 2008. Ze volgde nooit een opleiding tot cabaretière, maar was wel een tijd lang actief binnen de wereld van het amateurtoneel. Van Peene wordt gevraagd voor onder meer presentaties, perso- neelsfeestjes, openingshandelin gen en optredens in verzorgingste huizen. Ze stond één keer voor een uitver kochte zaal met 560 mensen in de stadsschouwburg in Middelburg. In totaal treedt ze zo'n dertig keer per jaar op als Sien. Veel mensen kennen haar van Om roep Zeeland. Daar was ze een tijd lang te horen in een radioprogram ma. Met haar bijna twee meter lengte is Zeeuwse Sien een opvallende verschijning. Op www.marijkevanpeene.nl is meer informatie te vinden over Van Peene en haar alter ego Zeeuwse Sien. TERNEUZEN - Er is veel perspectief op mooie opbrengsten voor vlas- en henneptelers. De prijzen liggen momenteel op een heel behoorlijk niveau en daarnaast lenen de pro ducten zich voor een scala aan toe passingen. door Ali Pankow OUWERKERK - Het krekengebied rond Watersnoodmuseum, brasse rie en camping De Vier Bannen is gevitaliseerd tot vernieuwde omge ving vol natuurbeleving en toegan- gelijke (speel)voorzieningen. I Mytylschool-leerlingen testen de voorzieningen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61