S Kamer erkent patiënt met lyme Vastelastenbond: Energiebedrijf misleidt klant I J- BINNENLAND 5 Geen gedwongen verhuizing bejaarden ft, it ^scheen ber om uit te groeien tot vlinder. Als het weer vervolgens omslaat, komen ze in de pro blemen. Er is te weinig voedsel of er zijn geen andere vlinders om mee te paren. Ze komen in een soort val terecht." Ook bijen kampen al jaren met een mysterieuze sterfte. Die lijkt verband te houden met het ge bruik van bepaalde gewasbestrij dingsmiddelen: neonicotinoïden. Er zijn vooralsnog geen aanwijzin gen dat ook argusvlinders daar slachtoffer van zijn, zegt Stip. „Net als bij bijen speelt het ver dwijnen van bloemen uit het landschap waarschijnlijk wel een rol. Zeker is dat de afname van al gemene vlindersoorten als de dag pauwoog daar verband mee houdt. Zij leven van nectar, maar op Nederlandse weilanden zie je tegenwoordig bijna geen bloemen meer." Natuurbescher mingsorganisaties waarschuwen al veel langer dat niet alleen bijen en vlinders, maar ook weidevo gels bedreigd worden, doordat boeren een strak groen biljartla ken preferen boven een wilde wei. De Vogelbescherming is zelfs een speciale campagne gestart, Red de rijke weide, voor meer diver siteit tussen het gras. De Vlinder stichting promoot 'vlindervrien- delijke tuinen'. De argusvlinder voelt zich tegen woordig goed thuis in wegber men, vertelt Stip. „Die zijn vaak nog redelijk bloemrijk, worden niet bemest en wel gemaaid." Dat biedt perspectieven om te voorko men dat de argusvlinder hetzelf de lot wacht als de zeventien vlin dersoorten die in Nederland al uit gestorven zijn. Slim bermbeheer zou wel eens een redding kunnen zijn. Voor vlinders, maar ook voor minder opvallende insectensoor ten die het moeten stellen zonder eigen stichting. Maaien is prima, maar niet aan beide kanten van de weg tegelijk, zegt Stip: „Dan zijn er geen bloemen meer en dus geen voedsel. Vlinders zijn gebaat bij variatie." Die wil dat er meer aandacht komt voor naar schatting een paar duizend mensen die chronisch ziek zijn geworden door borelia, een bacterie die overgedragen kan worden door teken. Het gros van de boreliabesmettingen is relatief snel verholpen. Gert van Dijk van de NVL is blij dat 'chronische' lyme nu eindelijk serieus wordt genomen. Het ex pertisecentrum gaat niet alleen onderzoek doen naar de ziekte, die lastig vast te stellen is door ge brek aan goede tests, maar geeft de patiënt ook een plek om naar toe te gaan. Van Dijk: „Deze men sen zijn vaak ten einde raad." De kans is groot dat het expertise centrum in het Radboud UMC in Nijmegen komt, zegt minister Edith Schippers (Volksgezond heid, WD). Dat academische zie kenhuis heeft al veel kennis op het gebied van lyme. Josephine van der Ven noemt het expertisecentrum 'een keerpunt'. Haar dochter beroofde zich in maart van het leven. Na twaalf jaar ziek zijn, bleek pas kortgele den dat ze lyme had. „Voor haar was het te laat, ze had hersen-en zenuwschade. Daarom is een snel le diagnose zo belangrijk." Het is de eerste keer in de geschie denis dat de Kamer een burgerini tiatief overneemt. Wat het cen trum kost, weet Schippers nog niet. „Ik maak geld vrij. Er zijn steeds meer teken en steeds vaker zijn die besmet. Ik weet uit mijn eigen omgeving: lyme is geen griepje." 2s Dat stelt de Vastelastenbond, een inkoopcollectief van consumen ten, op basis van onderzoek naar de tien grootste energieleveran ciers. Daarvan zijn er zes niet dui delijk in hun communicatie, al dus de bond. De Vastelastenbond dient daarover een officiële klacht in bij de Autoriteit Consument en Markt (ACM). De Consumentenbond zegt in een reactie heel benieuwd te zijn hoe de ACM oordeelt over de kwestie. „De Wet Oneerlijke Han delspraktijken is heel duidelijk. Bedrijven moeten in de prijs alle extra kosten meenemen." Bedrijven die het volgens de Vas telastenbond niet goed doen, zijn Delta, Electrabel, Eneco, EON, Oxxio en Nuon. Zij vermelden de netwerkkosten (het bedrag dat naar de netbeheerder gaat) bij voorbeeld pas op een volgende pa gina, of alleen in de kleine letter tjes. Gemiddeld bedragen de net werkkosten 33 euro per maand. Het bedrag dat prominent weerge geven wordt op de website, is het deel dat bestemd is voor de leve rancier. Dat bedrag ligt doorgaans tussen de too en 200 euro. Op de energierekening die leveran ciers naar hun klanten sturen, zijn Soms zijn klanten na de overstap zelfs duurder uit dan bij hun vorige leverancier netwerkkosten wél inbegrepen. Wie het bedrag op zijn factuur vergelijkt met de bedragen waar mee bedrijven adverteren, kan dus ten onrechte de conclusie trek ken dat hij flink kan besparen. „Het kan zelfs zo zijn dat consu menten na de overstap duurder uit zijn dan bij hun vorige leveran cier", zegt Dirk-Jan Wolfert van de Vastelastenbond. EnergieNeder- land, de branchevereniging van energiebedrijven, stelt in een reac tie dat er al overleg plaatsvindt met de ACM om de communica tie transparanter te maken. „Het probleem is dat de netwerkkosten per netbeheerder verschillen. Ze zijn dus niet met 100 procent ze kerheid te geven. Maar dat moet voor de klant wel duidelijk zijn." WAGENINGEN - Alle bewoners van verzorgingshuis Dennenrust in Wageningen mogen daar blijven wonen. De gemeente ziet definitief af van het plan om bewoners die eigen lijk niet aan de criteria voldoen om in een verzorgingshuis te wo nen tot een verhuizing te dwin gen. Dat blijkt uit een brief aan de bewoners die het gemeentebe stuur donderdag naar buiten bracht. De gemeente wil dat alle toekomstige bewoners wel aan de criteria voldoen en wil daarover snel in overleg met de stichting Jah-Jireh, die het verzorgingshuis runt. VRIJDAG 16 MEI 2014 &°ntzandooft^ Kleine vos'. r°e ee«bespare\^°e *enbe sblau^V Voor de eerste keer in de geschiedenis neemt Tweede Kamer een burgerinitiatief over. door Francine Wildenborg DEN HAAG - Eindelijk succes voor het burgerinitiatief: er komt een ex pertisecentrum voor de ziekte van Lyme. Een brede meerderheid in de Tweede Kamer steunde gisteren het burgerinitiatief van de Neder landse Vereniging voor Lymepatiën- ten (NVL). door Sander van Mersbergen EINDHOVEN - Veel energiebedrijven geven op hun websites onduidelij ke informatie over de voorschotbe dragen die klanten moeten betalen als ze overstappen. Ze verzuimen helder te vermelden dat netwerk kosten in de genoemde bedragen niet inbegrepen zijn. Daardoor kun nen consumenten die willen over stappen, op het verkeerde been worden gezet. Dirk-Jan Wolfert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5