a WONEN 7 Kast wordt tafel wordt keukentrap Frans Molenaar stort zich op stoelen wichten aan te hangen. Maar kies geen baksteen als gewicht als zo'n boompje in de loop staat. Andere fruitbomen waarmee je kunt experimenteren, zijn mis pels en kweeperen - het vergeten fruit. Dit zijn bomen die van zich zelf al de neiging hebben in dak- vorm te groeien. Het snoeien is dan alleen nog maar een zaak van bijsturen. Houd er wel rekening mee dat tak ken die met fruit beladen zijn naar beneden buigen. Als zo'n dak boom bedoeld is om onder te zit ten, kies de stam dan lang genoeg, zodat je je hoofd niet aan een kweepeer stoot Sommige bomen plant je om hun vorm. Daar moet je niet aan snoeien. Het maken van een dak magnolia is bijvoorbeeld goed mo gelijk, maar mooi is anders. HEBBEN Ze is niet het type dat in de schijnwerpers paradeert. Je kunt dus makkelijk over het hoofd zien dat zij een belangrijk stempel drukt op design. Hella Jongerius: ontwerpster én artdirector voor kleur- en materiaalgebruik bij Vitra. Hella Jongerius doet niet veel moeite aardig gevonden te worden. Alles draait om het ontwerp en de zoektocht er naartoe. Voor haar omge ving, zoals ex-medewer kers, kan dat pittig uitpak ken. Ook journalisten van wie zij vindt dat ze hun huiswerk niet hebben gedaan, kun nen een veeg uit de pan krijgen. Begrijpelijk wel: Jongerius leeft in een we reld waar het vaak vooral gaat over die 'mooie' stoel met die 'prachtige' kleur, zon der enige diepgang. Maar voor Jongerius is een kleur niet zomaar leuk of mooi. Jonge rius maakte van kleur een studie, die weini gen haar zullen nadoen. Ze kan met recht worden gezien als één van 's werelds ex perts op dat gebied. Wie ernaar vraagt, kan een college verwachten over pigmenten en zonlicht. De vraag is of je het begrijpt. Tegelijkertijd is Jongerius geen type Marcel Wanders of Karim Rashid, die op een beurs als Milaan precies doorhebben op welke pr-knop je moet drukken om veel aandacht te genereren. Dat soort designers voert vaak de boventoon. Dit jaar is dat niet anders: vlak voor de af spraak met Jongerius bij de Vitra-stand brengt 's werelds grootste designsuperstar Philippe Starck een bezoek aan de stand van Magis met in zijn kielzog een horde journalisten, designgroupies (ze bestaan echt) en een bodyguard. Vijf minuten later bestelt Jongerius verderop - onopgemerkt door de overige gasten - een kopje koffie. Vitra presenteert op dat moment op haar stand liefst 28 nieuwe kleuren voor de Alu- minium-serie, die ooit door Eames is ont worpen. Die stoel is, zoals meer ontwer pen van Charles Ray Eames, een klassie ker, waarmee ieder zichzelf respecterend architectenbureau de burelen graag uitrust. Dit soort kleurkeuzes maakt Jongerius al sinds 2008. In 2012 presenteerde ze bij Vi tra The Colour Wheel: een complete kleu- renwaaier voor het hele merk. Die kleuren werden toegepast op alle klassieke ontwer pen uit de Vitra-stal. Dus ook op creaties die in jaren niet waren veranderd. Zoals The Hang It All-coatrack van Eames, die al door de ontwerpers in 1953 van allemaal kleurtjes was voorzien. Je zou denken dat ze wel zenuwachtig is wanneer ze zo'n designklassieker moderni seert. Maar: „De eerste keer natuurlijk wel. Maar inmiddels ben ik daar behoorlijk aan gewend. Ik vind het ook dankbaar werk op deze manier dergelijke iconen actueel te houden. Het is ook weer niet zo dat ik zo maar wat doe in mijn eentje. We doen het met een heel team, met aandacht voor de geschiedenis van de ontwerpen." Vandaar ook de keuze voor de lancering van de Hopsack-stoffen die Alexander Gi- rard in 1971 exclusief voor de ontwerpen van Nelson en Eames bedacht. „Daaruit hebben we een palet van 28 kleuren samen gesteld. Allemaal in duotoon geweven, zo als Girard dat ooit ook had bedacht." We doen het met een heel team, met aandacht voor de geschiedenis van de ontwerpen Daarmee is Jongerius misschien wel beeld- bepalender dan welke ontwerper ook. Nu al weet je dat het kleurenpallet over een jaar door een tiental andere merken wordt gevolgd en een jaar later door nagenoeg ie dereen. Door de overname van Artek door Vitra is haar invloed nog groter geworden. Behalve bij de designcollectie van Eames spit ze nu ook bij Artek door de archieven. „Dat is zo mooi om te doen. Bij Artek heb ben ze een geweldige schatkamer, vol met ontwerpen, maar ook gegevens over stof fen en materiaal. Het is mijn ambitie dat ge voel, die kwaliteit, weer terug te brengen en de ontwerpen op die manier weer actu eel te maken." Dan wordt Jongerius ongeduldig en vindt dat gevraagd moet worden naar de stoel die ze oorspronkelijk op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken maakte voor het VN-hoofdkwartier in New York. Vitra brengt deze nu als East Side River Chair op de markt. Wij vinden vooral de kleuren van de stoel mooi. En bijzonder, zo als je ze nergens anders ziet. A la Jongerius. VRIJDAG 16 MEI 2014 Wie klein woont, moet creatief zijn. Nee, dat is geen oud Chinees gezegde, maar een zelfverzonnen variant op wie niet sterk is, moet slim zijn. En de realiteit natuurlijk. Want ook klein be- huisden willen immers leuk meubilair en toch enigszins de ruimte. En ja, dat vereist creativiteit De webshop Dot Bo denkt mee en komt met de Convertible Shelf Table. Ideaal voor mensen die klein wonen, zo lijkt het. Je tovert dit vernuftige ding namelijk in een handomdraai om in een boe kenkast, een keukentrap of een tafel. Krijg je eters, dan moet je natuurlijk wel eerst even alle boeken uitruimen. En als je een lamp aan het plafond Convertible Shelf Table wilt hangen ook. Maar geef toe, crea tief is het zeker. En prijzig, helaas. Een exemplaar kost 1.000 dollar (730 eu ro) en daarbij moeten dan nog de ver zendkosten worden opgeteld. www.dotandbo.com Fauteuil Wilson foto's PR Een product van Frans Molenaar is om aan te trekken, toch? Jazeker, in de meeste gevallen wel. Maar sinds kort ook om in te zitten. Nederlands bekendste couturier heeft op verzoek van Prominent een collectie comforta bele fauteuils ontworpen. Die is her kenbaar aan de opvallende kleuren combinaties, het gebruik van biezen en het comfortabele design. „ledereen wil lekker zitten", zegt Mo lenaar zelf over de collectie stoelen, die Wilson is gedoopt. „Dat was voor mij de reden me in de wereld van het zitcomfort te verdiepen. Een wereld die veel raakvlakken heeft met mode. Het gaat in beide gevallen om schoon heid van vorm en kleur, zonder het comfort uit het oog te verliezen." Wie in eigen huis wil genieten van die schoonheid en bijpassend comfort moet minimaal 1.490 euro neertellen. www.prominent.nu door Cor-Peter Pasma '-4 Hella Jongerius www.jongeriuslab.com;www.vitra.com reageren? wonen@depersdienst.nl -4 De East Side River Chair (grote foto) en The Hang It All coatrack (kleine foto) kregen van Hella Jongerius allerlei nieuwe kleuren. „Ik vind het dankbaar werk op deze manier dergelijke iconen actueel te houden." foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55