Dakboom 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Het is grappig te zien hoe in tuinen de mode veran dert. Zie je een rijtje bol- acacia's, dan kun je er donder op zeggen dat de tuin uit de laatste decennia van de vorige eeuw stamt Bolacacia's worden te genwoordig bijna niet meer aange plant. Als het een bolboom moet zijn, wordt de bolcatalpa gekozen. Maar zo langzamerhand ontdekt men dat de catalpa nogal eens te maken krijgt met sudden death, waarbij de boom van de ene dag op de andere begint te verwelken en sterft. Dat wordt veroorzaakt door een schimmelziekte en hove niers en kwekers zijn daar wel van op de hoogte. Maar ja, wie bo men verkoopt, heeft de neiging over de nadelen te zwijgen. Tegen die ziekte, die verwelkingsziekte wordt genoemd, is overigens niet veel te doen. Rooien en verwijde ren is de enige optie. Maar of het nu om acacia's of catal- pa's gaat: de bolboom lijkt zijn langste tijd gehad te hebben. Hij is in populariteit voorbijgestreefd door de dakboom. De meestge- plante dakboom is de dakplataan. Maar wat altijd gebeurt als je veel van hetzelfde bij elkaar in de buurt plant, is ook bij de plataan het geval: hij wordt het slachtoffer van een schimmelziekte die van tuin tot tuin overspringt. Het meest afschrikwekkende voor beeld van zo'n lopend vuurtje is natuurlijk de schimmel die overal buxus aantast: doordat heel Neder land met buxus is volgeplant, ver spreiden buxuskwalen zich als een door de storm aangeblazen brand op de hei. Dus zie je dat de getroffen tuinier op een andere dakboom overstapt. Steeds vaker zie je dat de witte moerbei als dakboom wordt aan geplant Zolang niet al te veel men sen besluiten dat te doen, blijft de boom nog wel even gezond. De witte moerbei vormt een gezond boompje, met een weelderig bla derdak. Veel mensen denken dat er maar een paar bomen geschikt zijn om in dakvorm gekweekt te worden, maar in principe kun je van bijna iedere boom een dakboom ma ken. Om te beginnen van de linde. Ik heb het altijd vreemd gevon den dat je altijd leilinden en dak platanen ziet, maar geen daklin den en leiplatanen. Terwijl dat even goed zou kunnen. Met een beetje creativiteit kun je nog veel meer plantaardige daken maken. Neem fruitbomen, die toch al altijd gesnoeid worden. Als je dan toch aan het snoeien gaat, waarom dan niet zo'n boom in dakvorm gesnoeid? Dakappels, dakperen en dakkersen kom je nooit tegen, maar dergelijke bo men zijn gemakkelijk te maken. Alles wat je nodig hebt, is een hoogstamboompje als uitgangs punt. De takken kun je dwingen horizontaal te groeien door er ge- HELLA JONGERIUS Dakmagnolia Geboren in 1963 in Barendrecht. Studeert in 1993 af aan Design Academy Eindhoven. Start dan ook in Rotterdam haar eigen design studio, Jongeriuslab. Ontwerpt in 1994 Soft Vase en Urn serie voor Droog en draagt bij aan vlucht van Dutch Design. Eigen loopbaan gaat goed. Haar werk wordt onderdeel van museale collecties en ze exposeert over de hele wereld. Wordt in 2005 be kend bij het grote pu bliek als ze voor Ikea de Jonsberg-vaas voor de hippe PS- collectie ontwerpt. Duizenden werden er verkocht. Inmiddels is de vaas uit productie; tweedehands exem plaren gaan op dit moment voor twee of drie keer de aanschaf- waarde over de toon bank op Marktplaats. Ontwerpt in 2005 ook Poldersofa voor Vitra, het andere de- signuiterste en verre van betaalbaar. Maar ook een klassieker. Gaat in 2008 artdirec- tie doen bij Vitra, dat onder andere de klas siekers van Eames in collectie heeft. Stille kracht, grote invloed WW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54