I I I I I HET BEROEP 4 WONEN (D e3 €400.000 Weststraat 38, Aardenburg €399.000 k.k. Energielabel-adviseur 'Energiezuinig' is een term die we tegenwoordig al lemaal kennen en overal horen. Het lijkt een trend, maar is het echt iets dat overwaait? Wie kent zo'n woningenergiecertificaat eigenlijk toe en wat komt daarbij kijken? Als je bewust met energieverbruik en woningonderhoud omgaat, kun je dertig tot veertig procent besparen. Dat is behoorlijk wat." Aan het woord is Jan de Bruijn, expert op het gebied van wo- ningenergielabelcertificering bij Woning Inspect te Bergen op Zoom. „Nieuw bouwwoningen moeten sowieso aan de eisen van een A-label voldoen, maar hoe oud je wo ning ook is, je kunt altijd wat aan de energiezui nigheid doen. Dat begint bijvoorbeeld bij het la ger zetten van de kachel 's nachts." De Bruijn verzorgt al twintig jaar bouwtechni sche keuringen. „In mijn rapporten nam ik het energiezuinigheidsaspect als vanzelfsprekend mee. laren terug, vóór de invoering van de certi ficeringen, vroeg het Agentschap Milieu mijn advies bij de ontwikkeling van de woningener- gielabels. Bouwtechnische expertise is noodza kelijk om energielabel-advies te geven. Vooraf gaand aan adviesgesprekken vraag ik eerst de woninginformatie op bij het kadaster. Aan de hand van de bouwregels die golden in het bouwjaar van de woning weet ik al welke mate rialen er destijds gebruikt zijn en wat je in zo'n woning over het algemeen kunt verwachten. Het blijft echter maatwerk. Twee identieke wo ningen kunnen heel verschillend zijn geïso leerd en onderhouden. Daarom is een inspectie van de woning een vereiste." In de woning in Middelburg die deze ochtend aan een onderzoek wordt onderworpen, star ten we met een beoordeling van de CV-ketel. De Bruijn knikt goedkeurend. „In dit geval een type HR 107. Dat is de beste klasse." Hij bekijkt de woonkamer. „In de voorgevel dubbel en en kel glas. Enkel glas is niet isolerend." De gereed schapskoffer gaat open. Er wordt een föhn-ach- tig uitziend apparaat tevoorschijn gehaald. De energielabel-expert richt een zwakke licht straal op de kamermuur. Digitale cijfers ver schijnen op de display. „Hiermee meet ik waar warmere en koudere plekken zijn. Tot zover is het allemaal prima." Het moment van satisfac tie duurt maar kort. „Oh. Hier is het zeer slecht geïsoleerd. Bij de tuindeuren loopt de digitale meter opvallend terug." We begeven ons naar de voorkant van het huis. De Bruijn heeft zich zelf voorzien van een vernuftig instrument on geveer ter grootte van een afstandsbediening. Twee dunne draadjes uit het apparaat raken de buitenmuur. „Bij een geschilderde en gepleis terde gevel als deze is de verfsoort heel belang rijk", vertelt hij. „Die moet naar buiten toe ade men en naar binnen toe isoleren." „Het beste moment om de energiestatus van een woning te laten beoordelen is op het mo ment dat je een verbouwing of renovatie hebt gepland", zegt De Bruijn. „Bij het toekennen van een A-status is een kosten-baten analyse doorslaggevend. Het aan energiebesparing uit gegeven bedrag moet terugverdiend worden binnen een realistische termijn. Als dat niet zo is, raad ik aanpassingen af. Een woning kan een G-status tot en met een A-status verdienen. De A-status is het hoogst haalbare. Een misvatting is het extreem isoleren van woningen. Ik ben eens bij mensen geweest die zo goed hadden geïsoleerd dat er condens op de muur zat. Dat is niet de bedoeling. Goede ventilatie is heel be langrijk." De energielabelcertificering geldt op Europees niveau, maar wie veronderstelt dat het een ver-van-ons-bed onderwerp is, is in de nabije toekomst wellicht in de aap gelogeerd. „Vanaf 2020 wordt het woningenergielabelpredicaat wettelijk voor iedereen verplicht. Voor sommi ge aanpassingen bestaan al subsidies. Wie nu vrijwillig investeert, hoeft er over vijf jaar niet meer wakker van te liggen." Zeer ruim monumen taal pand uit 1862 in het centrum van Aar denburg. De woning met een inhoud van 1801 kubieke meter heeft zeven slaapka mers. Achter de woning ligt een mooi aangeleg de tuin van 62 meter diep en 15 meter breed. li:./. Je kunt altijd wat aan energiezuinigheid doen /A door Cecile Hubregsen Een instrument om warme en koude plekken in de kamermuur te meten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52