Eigenaar schat waarde woning rooskleurig in Woongemeenschappen houden open huis 2 WONEN Zelfs na een periode met prijsda lingen hebben Nederlandse wo ningbezitters een te rooskleurig beeld van de waarde van hun wo ning. Dat kan leiden tot verkeer de financiële beslissingen, waar schuwt De Nederlandsche Bank (DNB). Een groot deel van de woningei genaren is enkele jaren na het omslaan van de markt in 2008 nog van mening dat de waarde van de eigen woning niet is ge daald. Driekwart van de huisbe zitters schat de huidige woning- waarde te hoog in. De doorsnee woningeigenaar rapporteert een woningwaarde die over de periode 2003-2012 ge middeld 13 procent hoger is dan de werkelijke waarde. Boven dien is een groot deel van de wo ningeigenaren volgens DNB posi tiever over de toekomstige prijs ontwikkeling van de eigen wo ning dan over de algemene wo ningprijsontwikkeling. De over schatting van de woningwaarde is sterker als het goed gaat op de woningmarkt. Vooral eigenaren met een hoge hypotheek denken dat hun huis meer waard is. Drieënzeventig woongemeen schappen in binnen- en buiten land houden morgen open huis. In Zeeland doet Hof Popkensburg in Sint Laurens mee. De bewo ners zetten hun deuren open van 13.00 tot 16.00 uur. De afgelopen jaren deden alleen Nederlandse woongemeenschap pen mee aan de Gemeenschappe- lijkWonenDag. Dit jaar doen ook Belgische en Franse woongemeen schappen mee. Alle locaties, dus ook vlak over de grens met Zeeuws-Vlaanderen, zijn te vin den op www.gemeenschappelijk- wonen.nl. Een aantal woonge meenschappen kent een lange his torie, terwijl andere nog in oprich ting zijn. Popkensburg werd in 1986 gerealiseerd in wat van oor sprong een boerderij was. De ge meenschap bestaat uit zestien wo ningen: twee in de voormalige boerenwoning met daarnaast veer tien seniorenwoningen. In de boe renschuur zijn de gemeenschap pelijke ruimtes te vinden: keuken en koffiekamers, bijkeukens, ber ging en wasserette. Voor meer informatie: www.pop- kensburg.nl. De stad trekt", zegt Bella Wisse (56). Vanaf de ronde tafel in de woonkeuken kijkt ze de stille Voorstraat van Colijnsplaat in. „We wonen hier nu vijfentwin tig jaar. We zijn toe aan een nieuw avontuur. Het is wel een hele stap om dit huis te verkopen. Negen jaar geleden hebben we het ook al eens te koop ge zet. Maar toen zich een serieuze koper voor dit huis meldde, kregen we het Spaans benauwd. Nu zijn we er wel klaar voor." Als je voor het herenhuis staat, heb je geen idee van de zee van ruimte die achter de gevel schuilgaat. De benedenverdieping loopt hele maal door naar de Irenestraat waar de ingang van de garage is. Binnen is het zo'n huis dat je omhelst en waar je je meteen thuis voelt. De lichtinval is zacht. De grijstinten op de muren zijn op elkaar afgestemd. De inrichting is ro mantisch, maar zonder tierelantijntjes. Het huis oogt ruim en praktisch. Dat is niet altijd zo geweest vertelt Bella. „Dit pand was een be drijfspand van mijn vader. Waar we nu zitten, was een winkel. De deur zat in het midden van de gevel. Die hebben we teruggebracht in de originele staat. Kievit, een timmerman uit het dorp, heeft ons daarbij geholpen. Daar had den we geluk mee. Hij was een echte vakman die het mooiste hout uitzocht. Die voordeur bijvoorbeeld heeft hij gemaakt. Er zit een bol ling in die typerend is voor de huizen in deze straat." Achter het huis stond een werkplaats. Werklui maakten er machines voor de visserij. De ge meente wilde het bedrijf buiten het dorp plaat sen en kocht het pand. Daarna stond het tien jaar leeg. Totdat Bella en Jan Pieter geïnteres seerd raakten. Ze woonden buiten de provin cie en wilden graag terug naar hun geboorte grond. „Dat was een flinke uitdaging. Vanaf de achtergevel stapte je meteen de werkplaats in. Vooral ïan Pieter zag het zitten. Ik had mijn be denkingen. Zeker toen ik eens op een regen achtige dag polshoogte ging nemen en zag dat het binnen ook regende. Achterafheb ik nooit spijt gehad van onze aankoop. Het huis is van top tot teen gerenoveerd en we wonen hier heerlijk." Naast de woonkeuken is de zithoek met open haard. Een open stalen trap voert naar de eer ste verdieping. Achter de voorkamer is een rui me zitkamer. De visgraat parketvloer en maho nie lambrisering maken deze kamer wat som ber, ware het niet dat door het glazen dak al tijd licht binnenvalt. Bella vindt dat het huis vooral geschikt is voor zelfstandig ondernemers of mensen met een praktijk aan huis. Als ze vanuit de zitkamer de ommuurde patio - met jacuzzi - oversteekt en de schuur laat zien, is duidelijk waarom. Het voorste gedeelte van de vroegere schuur is ingericht als tuinka mer. Ruim genoeg om als praktijkruimte in te richten of om er een extra slaapkamer van te maken. Over de hele breedte heeft de kamer openslaande deuren van drie meter hoog. In de hoek staat een sauna waar met gemak vier personen in passen. „In de zomer leven we aan deze kant van het huis. Dan eten we altijd in de tuinkamer. Tot laat in de avond genieten we van de zon." In het achterste deel van de schuur is de gara ge waar met gemak twee auto's naast elkaar in passen. De grootste verrassing is het middengedeelte van de schuur. Bella en Jan Pieter maakten daarvan een muziekstudio met thuisbioscoop. De muren zijn geïsoleerd en zwart geschil derd. In deze ruimte ben je helemaal weg van de wereld. Bella laat een groot scherm zakken en gaat in een bioscoopstoeltje zitten. „Soms nodig ik een stel vriendinnen uit voor een filmpje. En Jan Pieter oefent hier altijd met zijn band. Ja, dit zullen we gaan missen, maar soms moet je keuzes maken." In Colijnsplaat, verscholen achter het voorjaarsgroene blad van leilindes, staat het huis van Jan Pieter en Bella Wisse. Een voormalig bedrijfsgebouw dat het stel met veel liefde verbouwde tot een statig herenhuis waar ze met plezier wonen. Toch willen ze er weg. Op naar een nieuw avon tuur. Waar nu de keuken is, was ooit een winkel De ommuurde patio, met jacuzzi. door Elian van t Westeinde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50