liMfclilifflllH Sport wacht nieuwe bezuinigingsronde *100 miljard gewit in gokcircuit' 40 SPORT RONDE VAN ITALIË SC Stavenisse tegen Oud-Feyenoord Zevende Shotokan karatetoernooi Cross van De Uitlaat in Vlissingen Zeeuwse titelstrijd zwemmen Scootersprint over 150 meter Australiër op leeftijd boekt in zesde etappe van Giro veel tijdwinst op de andere klassementsrenners. De voetbalvereniging SC Stavenisse bestaat vijf tig jaar. De club viert dat zaterdag met een wed strijd tegen Oud-Feyenoord. De ontmoeting op het sportpark aan de Pilootweg in Stavenisse be gint om 19.30 uur. Voorafgaand aan deze wedstrijd is er een wan deltocht met drie afzonderlijke afstanden. Deze wordt georganiseerd door wandelvereninging De Oosterscheldestappers uit Sint-Maartens dijk. De wandelroutes zijn in en rond Stavenis se. De 15 kilometer start om 14.00 uur, de 10 kilometer om 15.00 uur en de 5 kilometer om 16.00 uur. door Ad Pertijs Karateschool JKA Zeeland houdt zaterdag in sa menwerking met WOC Karate Zeeland het ze vende Zeeuwse Shotokan karatetoernooi. Er wordt in twee disciplines gestreden, kata en ku- mite. Kata's zijn schijngevechten waarbij naar uitvoering, techniek, snelheid en kracht wordt gekeken. Kumite is het vrije gevecht, waarbij twee karateka's proberen punten te scoren via de juiste uitgevoerde stoot en traptechnieken. Het toernooi wordt in sporthal Van Duyven- voorde in Oost-Souburg gehouden. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur. Deelnemende karatescholen zijn Malawauw, Zanshin, Kyokan Martial Arts, Azato, Budokwai, Budo-Ryu en JKA Zeeland. MSV De Uitlaat houdt zaterdag de derde wed strijd om het clubkampioenschap van 2014. Er wordt gereden in de klassen 50CC, 65CC kleine en grote wielen, 85a: kleine en grote wielen, MX2-2 takt, MX2-4 takt, MX1-3 en veteranen. Er worden door iedere klasse drie manches gere den, waardoor het publiek dus volop aan zijn trekken kan komen. De trainingen beginnen morgen om 10.00 uur, de wedstrijden gaan om 12.00 uur van start. De toegang is gratis op het Sloehavencircuit aan de Engelandweg in Vlissingen-Oost. MONTECASSINO - Het afgelopen na jaar nam BMC-ploegleider Allan Peiper zijn kopman Cadel Evans apart. „Ik heb liever dat je volgend jaar de Giro rijdt en niet de Tour", zei de Australiër tegen zijn landge noot. „De Giro kun je winnen, de Tour niet meer", luidde de onder bouwing. Na zijn Tourzege in 2011 kon de nu 37-jarige renner zich in Frank rijk geen moment meer mengen in de strijd om de hoofdprijzen. „Dus hier ben ik dan", merkte Evans vorige week opgewekt op bij de Giro-start in Belfast. Amper een wéék later lijkt Peiper het gelijk aan zijn zijde te krijgen. Evans sloop gisteren in een ander maal door de regen ontregelde fi nale als enige van de grote klasse mentsrenners mee in de kop groep, die boven op de Montecas- sino ging sprinten om de zege. De dagwinst moest de introverte BMC-kopman overlaten aan zijn jeugdige en flamboyante landge noot Michael Matthews. Maar door vijftig seconden tijdwinst te pakken op al zijn concurrenten, had ook hij alle reden tot juichen. De Spanjaard Joaquim Rodriguez viel zelfs uit met twee gebroken ribben. De mensen die de afgelopen jaren smalend riepen dat hij over the hill was, moeten er niet van staan te kijken dat Evans dit weekeinde al de roze leiderstrui pakt. Daarvoor hoeft hij alleen maar te doen waar hij goed in is: aanklampen. Mi chael Matthews (Orica Greened- ge) is de enige die nog boven hem staat. De voormalige Rabo-renner verbaasde gisteren door in het spoor van Evans mee te klimmen naar de top van de Montecassino. Matthews sprak gisteren van zijn beste prestatie ooit. Als zoon van een kapster viel hij bij Rabobank in eerste instantie op door zijn steeds wisselende haarcoupes en voorliefde voor uiterlijk vertoon. Zijn bijnaam was snel gevonden: De zwemverenigingen Scheldestroom en Koe wacht houden op 17,18,24 en 25 mei de Zeeuw se zomerkampioenschappen zwemmen. De wedstrijden vinden plaats in sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen. Per onderdeel verschijnen de twaalf beste zwemmers van Zee land aan de start. Er worden, verspreid over twee weekeindes, 56 individuele programma nummers en acht estafettes gezwommen. Er worden over vier wedstrijddagen ongveer 500 zwemmers verwacht. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur. De offi ciële opening is zaterdag om 13.25 uur. Goes is zondag voor de derde keer het toneel van een scootersprint. De organisatie is onder meer in handen van Catering Onder de Toren Goes. Over een afstand van 150 meter worden op het industrieterrein van de Poel 2 aan de Scottweg de wedstrijden verreden. Er zijn deze dag ook diverse activiteiten en demonstraties. Zo is er een een testbank aanwezig voor het me ten van het vermogen van de scooter of brom mer. De kwalificatierondes voor de wedstrijden zijn om 9 30 en 12.30 uur. De finales zijn tussen 17.00 en 18.00 uur. Meer info is te vinden op www.onderdetoren.nl en www.sbosprint.nl. Het teruglopen van de inkomsten uit de Lotto-gelden maakte voor 2013 een greep van 10 miljoen eu ro uit de reserves (toen 58 mil joen euro) al noodzakelijk. Voor 2014 werd afgelopen najaar een be zuiniging van 5 procent aangeno men, waarmee het bestedings plan uitkwam op 49 miljoen euro in plaats van de eerder begrote 52 miljoen. Voor 2015 en 2016 zakt het te be steden bedrag, als de sportbon den akkoord gaan, naar 45 mil- bling. „Wij vonden het jammer dat hij na twee jaar bij ons weg ging", zei Belkin-ploegleider Frans Maassen over zijn voormali ge Australische pupil. „De drang om naar een ploeg uit eigen land te gaan was echter te groot." Matthews bevestigde dat het in derdaad zijn grote droom was om deel uit te maken van een Australi sche profploeg. „En zonder hen had ik de afgelopen dagen de roze trui niet vast kunnen houden. Ook vandaag werd ik weer fantas tisch afgezet." Maassen: „Michael heeft nog altijd dat bling-bling over zich. Bij Orica weten ze daar echter wel raad mee en dan zie je dat er heel veel mogelijk is met de ze jongen." Over zijn eigen renners maakte hij zich na gisteren meer zorgen. Wilco Kelderman en Steven Kruijswijk gingen beiden onder uit bij de crash die in aanloop naar de slotklim alles op zijn kop zette. Kelderman verloor relatief weinig tijd. De Utrechter was ech ter hard op knie en heup terecht gekomen. „Het is afwachten'hoe zich dat ontwikkelt", zei Maassen. Kruijswijk kan sowieso een streep zetten door zijn klasse ment. De Brabander viel hard op zijn schouder en verloor vijftien minuten. joen. Ook daarmee lijkt overigens het gat tussen de verwachte in komsten uit Lotto-gelden en de uitgaven niet gedicht. De discus sie zal zich daarom wellicht toe spitsen op de vraag of er niet nog meer bezuinigd moet worden of dat de eerder opgebouwde reser ves nog eens extra kunnen wor den aangesproken. De Lotto was in 2011 nog goed voor een bijdra ge van ruim 53 miljoen euro, de verwachting is dat de daling zich voortzet richting 40 miljoen. De bezuinigingen worden zowel intern als extern gevoeld. NOCNSF nam vorig jaar al af scheid van een aantal werkne mers met contracten voor bepaal de tijd. Gevreesd wordt dat ontsla gen, net als bij sportbonden met een grote afhankelijkheid van de bijdrage van de sportkoepel, onaf wendbaar zijn. PARIJS - Dat de georganiseerde criminaliteit het wedden op sportwedstrijden gebruikt om geld wit te wassen is allang geen geheim meer, maar de omvang ervan is ronduit onthutsend. Het gaat jaarlijks wereldwijd om 100 miljard euro. Dat is de conclusie van een onder zoek dat de Parijse universiteit Panthéon-Sorbonne in samen werking met het internationaal centrum voor sportveiligheid (ICSS) uit Qatar in de afgelopen twee jaar heeft gedaan. Volgens de studie, gisteren gepre senteerd, is 80 procent van het ka pitaal dat wereldwijd wordt inge zet bij de gokkantoren illegaal verkregen. Het gevaar van 'match- fixing' is dan ook groter dan ooit. Voetbal en cricket zijn wat mani pulatie betreft de meest bedreig de sportsoorten. Kijk voor de volledige agenda op www.pzc.nl/sportagenda De sportredactie van de PZC geeft elke week tips over belangrijke of bijzondere evenementen in de regio. Tips voor de rubriek Hotspo(r)ts kunt u mailen naar sport@pzc.nl ZATERDAG 17 MEI Evans nog niet over the hill 94 51 ZATERDAG 17 EN ZONDAG 18 MEI ZOND AC 18 MEI Johnny Hoogerland uit Langeweegje werd in de zesde etappe van de Giro, waarin hij aan het begin aanviel, 94e op 7.43 minuten. Hij staat in het klas sement 78e op 15.32 minuten. Middelburger Nick van der Lijke rijdt in de Ronde van Californië goed mee. Gisteren werd hij 51e in de vierde rit (op 1.21). Hij staat nu 36e op 11.07 minuten van leider Bradley Wiggins. ARNHEM - De leden van NOCNSF stemmen dinsdag opnieuw over een forse bezuinigingsronde. Ten opzichte van dit jaar moet de sport in 2015 nog eens 8 procent inleve ren, als het voorstel van de sport koepel tijdens de algemene verga dering op Papendal wordt goedge keurd. 59 Brian van Goethem finishte bij de vier de etappe van Olympia's Tour als 59e, in dezelfde tijd als winnaar Wim Stroe- tinga. De Sluiskillenaar is de nummer zestien (op 1.00) in het klassement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40