Minister: Wiiders is 'van het padje af Leonel is nu vader het strand van Cannes Timmermans: Aanpak Kunduz is niet voor herhaling vatbaar IN HET NIEUWS 3 Timmermans (Buitenlandse Za ken) zegt dat in een interview met deze krant. Volgens de be windsman beweegt Europa zich juist richting 'meer tolerantie en meer openheid'. „Wiiders lijkt succesvol, maar dat is het Europa van het verleden. Het is toch echt een wanhoopsdaad als je je met een club als Front National moet afficheren. Dan ben je echt van het padje af." Hoewel overal in Europa anti-be wegingen 'uit het bootje willen springen', hebben zij nergens de overhand, zegt Timmermans. „Ook niet in Frankrijk, Oostenrijk of Hongarije." De PvdA'er vindt dat de PW ge vaarlijk bezig is door de Marok kaanse cultuur 'minderwaardig' te noemen, zoals PW-lijsttrekker in Europa Marcel de Graaff deed. Timmermans: „Het begint met te zeggen: u bent minderwaardig. Dat is de eerste stap in het proces van ontmenselijking. Als mensen minder zijn, hoeven we ook niet zoveel rekening met ze te houden. Dat is een eeuwenoud proces waarvan ik dacht dat we er in Eu ropa van genezen waren. Het prin cipe accepteren dat je mensen wegzet om wat ze zijn, dat is be tonrot in de democratische samen leving." Volgens Timmermans is een stem aan de partij van Wii ders 'een stem die je kwijt bent'. „De PW loopt met een enorme boog om alle verantwoordelijk heid heen. Die partij heeft geen enkele invloed op beleid." uit de vorige eeuw, toen er oorlog was in Joegoslavië. De opvang (in de jaren '70 en '80) van Vietname se bootvluchtelingen ging nog re delijk soepel. Maar 'Joegoslavië' zorgde voor een crisis in de op vang van de tienduizenden vluch telingen: ze kampeerden in maïs velden en lekkende tenten. De eind jaren '80 geopende azc's kon den de stroom niet aan. Na de Hoogzwangere die in een wankel bootje op zee stapt, ziet geen alternatief AMSTERDAM - Leonel was minder jarig toen hij vluchtte uit Angola en kwam dertien jaar geleden te recht in het asielzoekerscentrum in Crailo, langs de Ai bij Huizen. Hij was een zogenoemde ama, een alleenstaande minderjarige asielzoeker. Hij werd geïnter viewd door Freek de Jonge voor een bundel over asielzoekers. „Het gebouw stinkt naar pis", te kende Freek de Jonge tien jaar ge leden op. Fotograaf Sander Veene man maakte een portret van de net gearriveerde Leonel, die uitge put de lens inkeek. Iemand die nog maar weinig trek heeft in het leven, zo leek het. Angola was toen wat Eritrea nu is: een misluk te staat. Eerder dit jaar is De Jonge terug gegaan naar 'zijn' asielzoeker voor het boek 50 ontmoetingen, 10 jaar later. Het leven van Leonel is vol komen veranderd. Hij volgt een opleiding tot ICT-specialist. Woont nog altijd vlak bij de Ai, maar in een eigen huis. Leonel heeft een verblijfsvergunning ge kregen en zijn oude woonplaats, azielzoekerscentrum Crailo, is ge sloten. Een dochtertje van 3 jaar wacht De Jonge op bij de deur. De foto die Veeneman nu maakt, is heel anders: breed glimlachend en blakend van vertrouwen in de toekomst. De Jonge besluit: „Ik stel mezelf gerust met het idee dat Leonel tevreden lijkt." Balkanoorlog daalde het aantal asielzoekers en werden azc's geslo ten. Nu moeten die weer open. En is ook de protesterende burger te rug. De Facebookpagina 'Cranen- donck heeft genoeg asielzoekers' telt 1300 likes tegen opvang van mensen in een kazerne. Aan de andere kant staan de burgers van Sweikhuizen, die blij zijn dat 'hun' azc weer open is: meer han del, meer vriendjes voor hun kin deren. Hoe lang de stroom Eritreeërs aan houdt, is niet te voorspellen. Zwe den kende eind 2013 jaar ook een plotse stijging van asielzoekers uit dat land. Na oktober zwakte die stroom weer af. De grenscontroles die Teeven nu invoert, veranderen weinig aan de situatie, stelt Mirjam van Reisen, hoogleraar Recht en Sociale Ver antwoordelijkheid aan de Univer siteit Tilburg. Zij onderzocht men senhandel vanuit Eritrea. „Vanuit Nederlands oogpunt begrijp ik het, maar het probleem verplaatst zich alleen naar een ander Euro pees land. Dit moet Europees wor den opgelost. Want als een hoog zwangere Eritrese in een wankel bootje op de Middellandse zee stapt, doet ze dat omdat ze in haar eigen land geen alternatief ziet." Volgens Van Reisen is het onmo gelijk zonder hulp van smokke laars uit Eritrea te komen. „Maar eenmaal in Europa zijn er ook hulporganisaties die mensen in Italië aan een treinkaartje naar Ne derland helpen. En als er al Eritreeërs in een land zijn, heeft dat een aanzuigende werking." Het aanmeldcentrum in Ter Apel, waar elke asielzoeker in Neder land langs moet, heeft de ope ningstijden op zondag verruimd. is arrogant en verwaand. DSK is zoals veel Fransen, en ik heb niet veel met Fransen, vooral niet met hem." Hij voegde er aan toe: „En met Fer- rara als filmmaker is er geen en kel risico van politieke correct heid." Pas om middernacht, als de film op internet beschikbaar komt, zal duidelijk worden hoe DSK wordt geprofileerd. Maar drie jaar na zijn geruchtmakende val lijkt Strauss-Kahn zichzelf uitstekend te kunnen redden. Als consulent reist hij de hele wereld rond, hij is de baas van een zakenbank die zijn naam in LSK veranderde en hij is adviseur van de Servische re gering. En zijn vermogende ex-vrouw, Anne Sinclair, behoort nog steeds tot zijn vrienden. Vincent Maraval, producent van Welcome to New York, zei dat hij was bedreigd. Iemand uit de vriendenkring van DSK had ge zegd: „Je moet één ding beseffen: Anne Sinclair zal haar hele vermo gen uitgeven om jouw leven te vernietigen." De 'verliezer' DSK waagt zich ook weer in het openbaar. Gister avond verscheen hij voor het eerst sinds lange tijd weer op het Franse scherm, om zijn visie te ge ven over de euro. Er is zelfs moge lijk sprake van een politieke come back. Een instituut peilde vorige maand wie de Fransen het liefst als nieuwe president zagen. DSK kreeg 56 procent van de stem men. De missie in 2010 kwam bijzon der moeizaam tot stand. Om een meerderheid te krijgen in de Ka mer moest het toenmalige kabi net akkoord gaan met een reeks voorbehouden (zogeheten ca veats) van de oppositie. Zoiets als met die caveats wil het kabinet dus niet meer, aldus de bewinds man. Hij zei verder dat het maar de vraag is of de Nederlandse in zet in Kunduz duurzaam is. De missie duurde van medio 2011 tot vorig najaar. De situatie is 'heel broos' en 'het kan nog de verkeer de kant opgaan'. Het proces is nog lang niet afgerond en het gaat vol gens de minister nog 'ontzettend lang duren'. De situatie is 'heel broos' en 'het kan nog de verkeerde kant opgaan' Maar het land in de steek laten is volgens hem geen optie. „We moeten op dit pad verder gaan" voor onze eigen veiligheid. Het ka binet beslist pas later over een mo gelijke bijdrage aan een nieuwe missie. De Navo wil na dit jaar 8000 tot 12.000 man in het land houden voor training en advies. Timmermans wilde geen con creet antwoord geven op de vraag van GroenLinks-leider Bram van Ojik of het goed is dat de missie heeft plaatsgevonden of dat met de kennis van nu het beter niet had kunnen gebeuren. Het heeft 'positief meetbare resultaten' op geleverd, zei Timmermans. VRIJDAG 16 MEI 2014 Sandra Donker en Niels Klaassen DEN HAAG - Hoewel eurokritische partijen als de PW in opmars zijn, ziet PvdA-minister Frans Timmer mans geen Europese toekomst voor de partij van Geert Wiiders. „Hij is op zijn retour." ^Q^pagina 10 en 11: Verdieping Timmermans stelt dat Europa zich richting 'meer tolerantie en meer openheid' beweegt Hoogleraar Mirjam van Reisen Leonel foto Sander Veeneman door Koen Verhelst 1995 t/m 2013 zijn instroomcij- fers van het COA. 1993 en 1994 zijn ingediende asielverzoeken. In 2014 kwamen tot 1 april 5690 mensen binnen, in mei begon de stijging tot duizend per week nu. DEN HAAG - „We zouden het zo niet weer doen." Dat zei minister Frans Timmermans (Buitenlandse Zaken) donderdag tijdens een de bat in de Tweede Kamer over de eindevaluatie van de politietrai- ningsmissie in de Noord-Afghaanse provincie Kunduz. Minister Frans Timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3