Foorivnei iranii Nigeriaanse WK-gangers 1 Sevilla voegt nieuwe dimensie toe aan trauma Benfica Viertal maakt uitstapje naar Jong Oranje 38 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Robin van Persie sluit zich aan bij Oranje. De aanvoerder is goed gehumeurd en praat met de pers. Als het om voetbal gaat, is Poort vliet eigenlijk overal voor in. De Arnemuidenaar won met PSV in 1978 de Uefa Cup en was daarna actief op het WK in Argentinië. Later trainde hij tal van clubs, bij de profs maar ook bij de ama teurs. Altijd was 'Jantje' even ge dreven. Gek van het spelletje heet dat. Poortvliet kent Coumans en Vollenbroek van zijn tijd bij FC Eindhoven. De drie komen nog vaak bij elkaar. Ze hebben zo hun gedachten over de begeleiding van jonge voetballers en hebben een trainingsprogramma ontwik keld ('Total Football Training Me thodology'), waarmee ze de boer op gaan. Want Poortvliet wil dol graag weer ergens als hoofdcoach aan de slag, betaald weltever staan. Maar voorlopig gaat hij na de zomer gewoon aan de slag bij zondag-hoofdklasser Goes. Laatst meldde de manager van Uchebo zich bij Poortvliet. Of die een paar spelers voor wie het club seizoen er opzat, wilde trainen richting het oefenduel Nige- ria-Schotland, 28 mei in Londen. Poortvliet zei geen nee. „Een mooie kans. Stel je voor dat die gasten dadelijk op het WK gaan schitteren." Vollenbroek regelde voor Uchebo en Nwofor een hotelkamer. Nwo- for ontbreekt deze donderdagmid dag overigens nog. Hij sluit een dag later aan. De manager van de Nigerianen kwam bij Poortvliet uit dankzij Rabiu Ibrahim, ook uit Nigeria. „Met hem heb ik gewerkt bij Tel star", aldus de trainer. „Die jon gen was blijkbaar lovend over me. Dat vind ik nou mooi, hè." Omdat Poortvliet een paar keer per week naar Zeeland rijdt om de Dl van Jeugd Voetbal Oplei ding Zeeland (JVOZ) te trainen, toog ook Uchebo aanvankelijk richting kust. Het bleek toch alle maal wat minder makkelijk om een en ander op elkaar te laten aansluiten. „Daarom trainen we nu hier in Eindhoven", aldus Cou mans, die zeifin de zomerstop al tijd trainingen geeft aan spelers die wel wat begeleiding willen. Na de warming-up gaat het er al snel fanatiek aan toe. Poortvliet is streng bij de eerste baloefenin gen. Maar als die wél goed wor den uitgevoerd, krijgen Uchebo, Ko<j en Mirzoain net zo gemakke lijk een schouderklopje. Na afwer ken op de goal (met rechts én met links, of andersom), een kopoefe- ning en een cooling-down, zit de sessie er na anderhalf uur op. „Dit was de derde training met Jan", zegt Uchebo. „Ik had over hem gehoord, van mijn manager. Jan was een grote speler en hij is bij veel clubs trainer geweest. Het is goed voor mij om dit nu zo te doen. Ik leer hier weer van. En de trainingen zijn leuk." Poortvliet: „Bij elke sessie leggen we andere accenten. Dat moet hè, variatie is belangrijk. En aandacht hè; echt met die gasten bezig zijn." Dat hij zelf een paar weken een wel erg strak schema heeft, Poortvliet vindt het best. „Dade lijk rijd ik weer naar Zeeland. Maar dit is toch mooi, man, die jongens helpen richting het WK. En misschien blijf ik zo zelf een beetje in de picture." HOENDERLOO - De vedette die bij het vorige toernooi de pers in de ban deed, meldt zich nu met een lach op het gezicht op de eerste af spraak. „Leuk he, de verloren zoon is terug", zegt Robin van Per sie. „Het gaat goed met me, dank je" Met de komst van de aanvoerder in het trainingskamp is de WK- voorbereiding van Oranje een vol gende fase ingegaan. Je ziet het ook meteen aan het positiespel. Met de mannen 'van buiten' gaat het allemaal net wat sneller, wat verfijnder dan in het begin. Op de zevende dag in Hoenderloo schiep de bondscoach nog niet zijn definitieve selectie, maar heeft de groep wel een ander ge zicht gekregen. De Engelandvaar ders Robin van Persie, Leroy Fer, Tim Krul, Michel Vorm, Jonathan de Guzman en Ron Vlaar hebben de oversteek gemaakt voor de laat ste sessie op de Veluwe. En vanuit Duitsland is Klaas-Jan Huntelaar er. Alleen Arjen Robben, Wesley Sneijder, Nigel de Jong, Rafael van der Vaart en Jeremain Lens ontbreken nog. Zij sluiten dins dag bij de selectie aan voor het trainingskamp in Portugal. Van Persie is er dus wel. Goedge humeurd, ook dat nog. Voor de training komt hij als een van de laatste spelers aangelopen, met een paar meter daarachter Hunte laar. Wie de symboliek in dat beeld wil zien, zou kunnen con cluderen dat de eerste keus al voorop loopt. Dat is ook meteen het grote verschil met twee jaar geleden, toen er voor het EK nog net geen parlementaire enquête werd gehouden met de vraag wie er in de spits moest: Van Persie of Huntelaar? Die spitsenstrijd tus sen de topscorers van Engeland en Duitsland werkte op dat toer nooi verlammend op beide spe lers. Nu liggen de kaarten duide lijk op tafel. Van Persie is de aan voerder. „En mijn aanvoerder speelt altijd", laat bondscoach Louis van Gaal nog eens zonder aarzeling weten. Een ander onderscheid met 2012 is dat Van Persie 'gewoon' de me dia te woord staat. Tijdens het EK koos hij er heel bewust voor om dat niet te doen en daarmee plaatste de aanvaller zich buiten de groep. Dit tot ontevredenheid van de andere spelers. Twee jaar later is bijna alles an ders rond de aanvaller. Van Persie heeft er in de voorbije tijd wat grijze haren bijgekregen, maar dat komt niet door de zorgen over zijn knie. „Ik ben zes weken uit de roulatie geweest, maar ik ben er straks bij. Ik ben een positiefin- gesteld mens. Laten we hopen dat het een mooie zomer wordt. Dat kan het jaar nog goedmaken. Aan de andere kant moeten we een blessure ook niet overdrijven. In een carrière van twintig jaar is nou eenmaal niet alles top." Over de tegenvallende prestaties van Manchester United wil hij het bij Oranje niet hebben. „Ik speel voor het eerst in mijn loop baan geen Europees voetbal, maar met de club komt het wel weer goed." Ook de koerswijziging van de bondscoach en zijn stem als lei der daarin, zijn geen favoriete ge spreksthema's. „Ik heb geen zin om daar met jullie over te praten. We hoeven de tegenstanders niet wijzer te maken, die zijn al sterk genoeg." De jeugdigheid van de selectie schrikt hem niet af, maar heeft hem eerder enthousiast gemaakt. „Het gaat niet om de leeftijd maar om de kwaliteit. Maar we moeten ook reëel zijn. Het vorige WK ein digden we als tweede. Mijn vriend Bert (Maalderink) van de tv zei net: Dat is geen eerste. Nee dat klopt. Maar tweede.... Dat is niet normaal voor zo'n klein land je. We hebben 1 miljoen voetbal lers geloof ik. In Brazilië en Span je wonen er een paar meer." Het advies van de aanvoerder luidt dan ook: „We mogen ver trouwen hebben, maar het moet niet doorslaan. Laten we er ergens tussenin gaan zitten." HOENDERLOO - Tonny Vilhena, Quincy Promes, Ka- rim Rekik en lean Paul Boëtius stappen dinsdag niet met het Nederlands elftal op het vliegtuig voor een trainingskamp in het Portugese Lagos. Het viertal be reidt zich komende week met Jong Oranje voor op het duel in de EK-kwalificatie met Schotland (28 mei). Bondscoach Louis van Gaal benadrukte gisteren na de training dat de vier spelers deel uit blijven ma ken van zijn voorlopige selectie van dertig voet ballers voor het WK in Brazilië. „Maar het is de be doeling dat ze Jong Oranje nu versterken", zei hij. „Het is ook belangrijk dat we van Jong Schotland winnen." Benfica hield nauwelijks rekening met een nederlaag. Alles wat de ploeg aanraakte, veranderde dit seizoen in goud. Het binnenhalen van de Ta^a de Liga en de 33e land stitel vormden slechts een voor proefje van wat nog komen moest. Zelfs de beroemde vloek van Béla Guttmann boezemde geen angst meer in. De Hongaarse trainer leidde Benfica in 1961 en 1962 naar winst van de Europa Cup I. Toen hij vervolgens tevergeefs bij het be stuur aanklopte om een loonsver hoging te krijgen, stapte hij op. Voor hij de deur achter zich dicht sloeg, zei hij volgens de overleve ring dat Benfica in geen honderd jaar meer een Europese beker zou winnen. De woorden van Guttmann, in 1981 overleden, kregen in de loop der jaren een mythische status. Benfica stond in de decennia erna liefst zevenmaal zonder succes in een finale. AC Milan (1963), Inter- nazionale (1965), Manchester Uni ted (1968), Anderlecht (1983), PSV (1988), AC Milan (1990) en Chel sea (2013). Om het tij te keren bracht Eusebio zelfs een bezoek aan zijn graf in Wenen. Het gebed van De Parel van Mozambique werkte niet. De held van Benfica zou de om mekeer niet meer meemaken. Hij overleed op 5 januari. Mario Co- luna, met wie Eusebio in de jaren zestig het gezicht van de club vormde, volgde hem ruim een maand later. Wie moest de geesten van het verleden nu ver drijven? Het antwoord kwam van kunstenaar Szatmari Juhos Lasz- lo, die ter ere van de 110e ver jaardag van Benfica een stand beeld van Guttmann maakte, voor ingang 18 van Estadio da Luz. Het eerbetoon leek te werken. Na het desastreus verlopen seizoen 2012-2013, waarin Benfica met trainer Jorge Jesus in het slot naast alle prijzen greep, inclusief de Europa League, viel alles dit maal de goede kant op. Sevilla mocht een lastige horzel zijn, voor een nieuwe teleurstel ling in de achtste poging voor Eu ropees succes kon de club uit An- dalusië zelfs volgens de meest bij gelovige fan amper zorgen. De realiteit was net iets weerbarsti ge- Het succes van Sevilla, vijfde in de Primera Division, schuilde dit seizoen niet zozeer in een overdo sis aan vernuft. De club moest door een financiële crisis alle top- spelers van de hand doen. Wat overbleef, werd aangevuld met jonge spelers en goedkope buiten kansjes. Trainer Unai Emery smeedde van de selectie een hecht team, dat zijn tactische op drachten goed uitvoerde. Als lief hebber van schaken zag hij een uitdaging in het oplossen van las tige vraagstukken. Zijn filosofische inborst kwam niet tot uiting in grote delen van de wedstrijd. Hoe druk hij ook ge baarde langs de zijlijn, zijn elftal deed aanvankelijk weinig meer dan de boel saboteren. Miralem Sulejmani, door schorsingen van Lazar Markovic en Eduardo Silvio in de basis, ondervond dit op pijnlijke wijze. De Serviër, bij Ajax op een zijspoor geraakt, moest na twee charges gebles seerd de kleedkamer opzoeken. Toen het geniepige verdween en plaatsmaakte voor (slordig) voet bal, kreeg de finale een open ka rakter. Beide ploegen kregen kan sen, ze misten evenveel. In de be slissende penaltyreeks zeeg Benfi ca ineen. Sevilla-doelman Beto, nota bene een Portugees, stopte de strafschoppen van Oscar Car- dozo en Rodrigo. Voor de achtste- maal ging het dus mis. De vloek liet zich niet uitbannen. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - De sportende leerlin gen van de politieacademie nemen een korte pauze. Verwonderd kij ken ze naar het opmerkelijke zestal even verderop: drie voetbaltrainers en drie spelers, bekend, minder be kend of onbekend. Nigeriaans inter national Michael Uchebo (voor heen VW-Venlo, nu Cerde Brug ge), Serhat Ko$ (Helmond Sport) en Hampik Mirzoian (Unitas'59) trainen op sportpark Eindho ven-Noord onder leiding van Jan Poortvliet, Peter Coumans en Rob Vollenbroek. WK-voorbereiding door Leon ten Voorde door Geert Langendorff TURIJN - Sevilla heeft woensdaga vond laat in het Juventus Stadium ten koste van Benfica de Europa League gewonnen. De Spaanse dub, in 2006 en 2007 winnaar van de Uefa Cup, was tijdens de nood zakelijke strafschoppenserie - na de 0-0 na 120 minuten - beter. De zege van Sevilla voegde een nieu we dimensie toe aan het trauma van Benfica. Beto, die twee strafschoppen stop te, toont de beker aan de fans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38